تالاب انزلی مقصد همه ساله مهاجران سیبری

تالاب انزلی مقصد همه ساله مهاجران سیبری گل بخر: از گیلان تالاب انزلی یکی از مقاصد پرندگان مهاجر سیبری است که هر سال با آغاز فصل سرد، آغوش گرم خودرا برای میزبانی می گشاید.


وجود تالاب در انزلی موجب به وجود آمدن اکوسیستم متنوعی برای حضور انواع ماهیان، پرندگان و حیوانات فراهم آورده و هر ساله با شروع فصل سرد، شهرستان بندرانزلی یکی از مناطقی است که پرندگان مهاجر شمال کره زمین همچون چنگر، خوتکا، مرغابی، غاز، قو، پلیکان، فلامینگو و... این منطقه را برای قشلاق انتخاب می کنند.
انزلیچی های مهمان نواز نیز از گذشته های دور با این میهمانان زمستانی خو گرفته اند و آیین میزبانی را با دل های گرم خود به خوبی بجای می آورند. نان و دان دادن به خوتکاهای مهاجر که در اینجا به آنها کاکایی می گویند، منظره زیبایی خلق می کند که روی پل غازیان، پل انزلی، کنار ساحل و نزدیکی مرداب می توان دقایقی را بخ دور از هیاهوی زندگی ماشینی سر کرد.

خوتکاهای سفید؛ نخستین میهمانانی که از راه می رسند
علی قاسمی، رئیس پاسگاه محیطبانی قلم گوده شهرستان بندرانزلی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه پرنده های مهاجر معمولا از اواخر شهریورماه به انزلی می آیند، اظهار نمود: خوتکای پرسفید نخستین پرنده ای است که اواخر شهریورماه می آید و حدود دو ماه در انزلی مانده و باردیگر مهاجرت می کند.
وی با اشاره به اینکه به مرور که هوا سرد می شود خوتکا و انواع پرندگان آبزی همچون مرغابی به انزلی می آیند و تا آبان حدودا حضورشان تکمیل می شود، اضافه کرد: این پرنده ها از روسیه و کشورهای اروپایی که این فصل از سال سرمای زیادی دارند به انزلی می آیند و هرچقدر سرما بیشتر باشد غاز هوایی، پلیکان و قو بیشتر مهاجرت می کنند.
قاسمی با اعلان اینکه پرنده های مهاجر تا اواسط اسفندماه میهمان این منطقه هستند، اشاره کرد: سفر آنها تا آخر اسفند تمام می شود؛ البته اگر هوا گرم باشد زودتر هم حرکت می کنند. ضمن اینکه خوتکاها و مرغابی ها تا نزدیکی عید و بعضی وقت ها تا پس از عید هم می مانند.
این محیطبان با سابقه، به یکی از عادت های جالب پرندگان اشاره نمود و اظهار داشت: پرنده ها پیش از مهاجرت با تغییر رژیم غذایی، وزنشان را کم می کنند و برای این کار حدودا یک ماه مانده به مهاجرت از سمت تالاب به شالیزارها می روند و در آنجا آغاز به گل خوردن در زمین های کشاورزی می کنند تا وزنشان پایین بیاید.
رئیس پاسگاه محیطبانی قلم گوده شهرستان بندرانزلی با تاکید بر اینکه شکار غیر مجاز یکی از دغدغه هایی است که همیشه پرندگان میهمان را تهدید می کند، متذکر شد: در استان گیلان خصوصاً در شهرستان انزلی علاوه بر اینکه برخوردها قضایی و بازدارنده هستند، همکاری مردم نیز بسیار عالی است و شهروندان رعایت حال پرندگان مهاجر را می کنند.
قاسمی اشاره کرد: جوامع محلی از گذشته های دور عادت به شکار پرنده داشتند که آنها هم بسیار قانع هستند و باتوجه به اطلاع رسانی هایی که صورت گرفته و ضرورت اهمیت انتقال زیبایی های زیست محیطی و حفظ پرندگان مهاجر به نسل های آینده، بسیار تلاش می کنند تا شکار بی رویه و غیر مجاز نداشته باشند.
این محیط بان با تاکید بر اینکه برخورد با شکارچیان غیر مجاز و اسلحه های غیر قانونی در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم محیط بانی برخورد با متخلفان از قانون و شکارچیان غیر مجاز است که امسال نزدیک به ۴۰ قبضه اسلحه شکاری غیر مجاز، کشف و ضبط کردیم و متخلفان به مراجع قضایی عرضه شدند.
وی با اشاره به اینکه امسال شاهد حضور بیشتر پرندگان مهاجر در انزلی بودیم، اشاره کرد: علاوه بر سرمای هوای مناطق مبدا که موجب می شود پرندگان بیشتر مهاجرت کنند، امنیت مناطقی که برای اسکان زمستانی انتخاب می کنند بسیار مهمست و پرنده مهاجر هر کجا احساس امنیت کند، سال بعد تعداد بیشتری به همان منطقه می روند و امسال نیز با همکاری محیط بانان و جوامع محلی بیش از ۹۰ درصد توانستیم امنیت مناطق حضور پرندگان را برقرار نماییم.
قاسمی، با اعلان اینکه البته سختی های کار محیط بانی زیاد است، اشاره کرد: به روز بودن تجهیزات در محیط بانی بسیار مهمست و با توجه به این که حوزه انزلی ۲۰ هزار هکتار است، کمبود نیرو داریم. محیط بانی شب و روز ندارد و در بعضی از موارد حتی نیمه شب نیز به ماموریت می رویم و گاهی اوقات از بامداد تا شب روی قایق در تالاب گشت می زنیم.
وی با اعلان اینکه همراهی مردم محلی و سازمان های مردم نهاد با محیط بانان نقش مهمی در جلوگیری از شکار غیرمجاز دارد، عنوان کرد: در صورت اطلاع رسانی اهالی از تخلف در اسرع وقت خودمان را به محل مورد نظر می رسانیم و موجب خوشی ماست تا شهروندان در هر پست و سمتی که هستند در کنار ما باشند، برای اینکه علاوه بر اینکه حجم کار ما سبک تر می شود به آسانی می توانیم جلوی شکار غیر مجاز را بگیریم.
قاسمی، با اشاره به اینکه ۲۲ سال است که محیط بان است، اظهار داشت: در کنار همه زیبایی های محیط بانی، امنیت این کار با خداست. ای کاش مردم و شکارچیان غیرمجاز با توجه به این که زیبایی های طبیعت میراثی باارزش در دست ماست که باید به نسل آینده نیز انتقال پیدا کند، قدری بیشتر هوای طبیعت را داشته باشند.

جای خالی آموزش های زیست محیطی در شبکه های اجتماعی
سمانه قربانی، سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی نیز در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اهمیت آموزش مسائل زیست محیطی به عموم شهروندان، اظهار داشت: جای آموزش های زیست محیطی در شبکه های اجتماعی خالی است.
وی با اشاره به اینکه آموزش یکی از مولفه های مهم برای برخورد مناسب با پرندگان همچون پرندگان مهاجر است، اشاره کرد: در سال های گذشته در بحث شکار و مسائل زیست محیطی دوره های آموزشی به صورت جدی برگزار می شد، اما از اسفندماه سال قبل تا امسال به سبب شیوع ویروس کرونا آموزش چهره به چهره نتوانستیم داشته باشیم.
قربانی با اشاره به اینکه آموزش های حضوری و چهره به چهره بیشترین اثرگذاری را دارند، اضافه کرد: سعی کردیم با تهیه بروشور همین طور ادامه فعالیت در رابطه با گروه هایی که از قبل با محیط زیست همکاری داشتند، به صورت مجازی این آموزش ها را ادامه دهیم.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی افزود: پیش از شیوع ویروس کرونا برای آموزش به دهیاری ها می رفتیم و با حضور در مساجد و استفاده از ظرفیت جوامع محلی، این آموزش ها ارائه می شد.
قربانی با تاکید بر اینکه شبکه های مجازی خصوصاً صدا و سیما می توانند در زمینه آموزش مباحث مربوط به محیط زیست حضور خوبی داشته باشند، اظهار داشت: تا سال قبل آموزش دانش آموزان مدارس حاشیه تالاب در دستور کار بود و بازخورد بسیار خوبی داشت.
وی با اعلان اینکه یکی از لطمه هایی که پرنده های مهاجر را تهدید می کند شکار توسط جوامع محلی است، اشاره کرد: به همین دلیل برخورد با متخلفان در دستور کار قرار دارد که محیط بانان با حضور در بازارهای محلی به این مسئله نظارت دارند.
قربانی با اشاره به اینکه عده اندکی از جوامع محلی به خاطر امرار معاش مبادرت به شکار می کنند و اکثرا بعنوان تفریح به شکار می پردازند، اشاره کرد: این در حالیست که هر چقدر که پرندگان از امنیت بیشتری برخوردار باشند و یا احساس امنیت کنند در افزایش جمعیت مهاجر سال بعد بسیار موثر خواهد بود.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی تصریح کرد: شهروندان در صورت مشاهده شکار غیر مجاز پرندگان مهاجر می توانند موارد را جهت پیگیری قانونی اطلاع رسانی کنند.
به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، تالاب انزلی از اولین تالاب های ثبت شده در معاهده رامسر در سال ۱۹۷۱ میلادی است و از آنجایی که یک تالاب بین المللی ثبت شده است، الان در لیست مونترال قرار دارد که قرار گرفتن در این لیست به مفهوم این است که «تالاب در حال خشک شدن است و به مراقبت نیاز دارد».
به نظر می رسد اگر اقدام جدی در ارتباط با لایروبی تالاب انزلی، مدیریت پسماند و فاضلاب هایی که به این زیستگاه باارزش وارد می شود، مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی و همه مواردی که در سال های اخیر زخم بر پیکر این میزبان مهربان وارد می کند، صورت نگیرد در آینده نه چندان دور دیگر پرنده های مهاجر در آسمان انزلی پرواز نکنند.
منبع:

1399/10/21
13:52:32
0.0 /5
1061
تگهای خبر: آسمان , اكوسیستم , امنیت , باد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است