تاثیر فیلتردوده بر كاهش آلودگی هوا آری یا خیر؟

تاثیر فیلتردوده بر كاهش آلودگی هوا آری یا خیر؟ به گزارش گل بخر در صورتیکه آلودگی هوای کلانشهرهایی مانند تهران به یکی از دغدغه های مسئولان و شهروندان تبدیل گشته و یکی از راهکارهای ارائه شده طی سالهای اخیر برای کاهش انتشار آلاینده ها نصب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس ها بوده است اما شورای شهر تهران سال 97  به خرید فیلتر دوده از محل اوراق مشارکت رای نداد البته با تشدید آلودگی هوای پایتخت طی روزهای اخیر بعضی از اعضای شورا بر ضرورت نصب فیلتر دوده تاکید کرده اند. یک کارشناس آلودگی هوا نیز معتقد است: تردیدی درباره تاثیر نصب فیلتر جاذب دوده بر کاهش آلایندگی ناشی از خودرو های دیزلی وجود ندارد اما لازم است دستگاهها این طرح را به درستی اجرا کنند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، شورای شهر تهران سال ۹۷ یعنی یک سال بعد از تصویب قانون هوای پاک درپی مخالفت با یکی از بندهای لایحه انتشار ۳۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای توسعه حمل و نقل در مورد تخصیص قسمتی از اوراق مشارکت به خرید فیلتر دوده به اختصاص قسمتی از اوراق مشارکت به خرید فیلتر دوده رای منفی داد و موضوع "خرید فیلتر جاذب دوده " از ردیف این اعتبار حذف شد. بر طبق اطلاعات سیاهه انتشار شهر تهران خودرو های دیزلی شامل اتوبوس ها، مینی بوس ها و کامیون ها حدود ۳۵ درصد در انتشار ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون سهم دارد. از این سهم حدود ۲۰ درصد متعلق به اتوبوس های واحد، اتوبوس های سرویس و مینی بوس ها است که عدم نصب فیلتر جاذب دوده روی اتوبوس ها بعنوان منابع آلاینده متحرک موجب می شود که خروجی خودرو های دیزل بدون هیچ نوع پالایشی وارد حلق مردم شود.

از دلایلی مخالفت با نصب فیلتر جاذب دوده برای اتوبوس ها می توان به اظهارات محمد علیخانی - رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران اشاره نمود که دارا نبودن فیلتر دوده از کارایی لازم و باز شدن فیلترها از اتوبوس هایی که بر آنها نصب شده بودند را همچون این دلیلهای خواند و اظهار داشت که بهتر است بجای فیلتر دوده، اتوبوس نو بخریم.

در حالی که بر طبق گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران روزی ۱۱ مرگ زودرس به سبب آلودگی هوا در تهران اتفاق می افتد. این روزها برخی اعضای شورای شهر باردیگر بر ضرورت نصب فیلتر دوده روی اتوبوس ها تاکید کرده اند ولی هیچ اشاره ای به نقش شورای شهر دراین زمینه نمی گردد. سید آرش حسینی میلانی- رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران- ضمن تاکید بر نقش اتوبوس ها و مینی بوس ها در انتشار ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون گفته است که قانون هوای پاک نصب فیلتر دوده بر اتوبوس ها را الزامی کرده و مطالعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز نصب فیلتر دوده را راهکاری برشمرده که بیشترین بازدهی نسبت به هزینه ها را دارد.

همچنین زهرا صدر اعظم نوری - رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران - با اشاره به فرسوده و دیزلی بودن عمده اتوبوس های تهران و نبود امکان نوسازی آنها به دلیلهای مختلفی همچون تحریم ها، بر ضرورت اتخاذ راهکارهایی برای کاهش آلایندگی اتوبوس و مینی بوس ها اصرار کرد.

یوسف رشیدی - کارشناس آلودگی هوا- در گفت و گو با ایسنا، ضمن تاکید بر تاثیر فیلتر دوده بر خودرو های دیزلی همچون اتوبوس ها در کاهش انتشار آلاینده ها اظهار داشت: علم و فناوری در دنیا نشان داده است که رتروفیت (retrofit) یا اصلاح و ارتقای سیستم های قدیمی با بهره گیری از ابزار و تکنولوژی جدید در زمینه خودرو ها روشی موثر است؛ همانطور که تاثیر و نتیجه آنرا در نصب فیلتر جاذب دوده بر خودروهایی با استاندارد یورور ۲ شاهد بودیم.

به گفته وی، اگر بخواهیم بهترین گزینه را برای کاهش آلایندگی ناشی از خودرو های دیزلی خصوصاً اتوبوس ها در نظر بگیریم باید خودروی دیزل یورو ۶ وارد کشور نماییم اما این مبادرت به دلیلهای مشکلات اقتصادی و سایر عوامل امکانپذیر نیست بدین سبب بهترین چاره اصلاح ناوگان حمل و نقلی است که حالا در حال فعالیت و تردد است.

این کارشناس آلودگی هوا ضمن تاکید بر نقش فیلتر جاذب دوده در کاهش آلایندگی ناشی از خودرو های دیزلی اظهار داشت: یکی از بهترین گزینه ها و راهکارها برای کاهش آلودگی هوا استفاده از فیلتر جاذب دوده در اتوبوس هایی است که در سطح شهر تردد می کنند و این استدلال که فیلتر جاذب دوده کارایی لازم را ندارد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

رشیدی در آخر اظهار داشت: مسائلی از قبیل وجود دلالان در بازار خرید و فروش فیلتر دوده به مکانیسم داخلی قراردادهای شهرداری مربوط است تا دست دلالان را کوتاه کنند و باز شدن فیلترهای جاذب دوده توسط رانندگان اتوبوس نیاز به نظارت بیشتر دستگاه های متولی دارد. اساسا اگر نصب فیلترهای جاذب دوده بر اتوبوس ها به درستی صورت گیرد می تواند بر کاهش آلاینده ها موثر باشد.

منبع:

1399/10/20
19:18:11
0.0 /5
964
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است