آلودگی هوا چه بر سر حیوانات شهری چه می آورد؟

آلودگی هوا چه بر سر حیوانات شهری چه می آورد؟ گل بخر: در روزهایی که نفس خیلی از شهروندان شهرهای مختلف کشور به دلیل تشدید آلودگی هوا تنگ شده است ممکن این سوال پیش آید که این هوای آلوده بر سر جاندارانی که در شهرها با ما هم زیستی می کنند، چه می آورد؟ یک متخصص اکولوژی حیات وحش و مدیریت زیستگاه ها می گوید که آثار طولانی مدت آلودگی هوا بر حیوانات می تواند شامل افزایش میزان مرگ و میر و کاهش زادآوری در آنها باشد.افشین علیزاده در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه آلودگی هوا به اشکال مختلفی می تواند بر حیات وحش تأثیر گذار باشد، اظهار نمود: آلودگی هوا به دو شکل کوتاه و دراز مدت آثار مخربی را بر سلامت حیات وحش بر جای می گذارد که تأثیر کوتاه مدت آن مشابه تاثیری است که بر سلامت انسان می گذارد یعنی آلودگی هوا می تواند از راه دستگاه تنفسی و ریه وارد بدن حیوانات شود که اثر آن کوتاه مدت است و امکان دارد حیوانات در مقابل آن مقاومت از خود نشان دهند.

وی در ادامه درباره تاثیرات دراز مدت آلودگی هوا بر حیات وحش توضیح داد: آلاینده های موجود در هوا همچون دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق که خود حاوی فلزات سنگین هستند تاثیرات بلند مدتی بر حیات وحش شهری می گذارند بگونه ای که فلزات سنگین وارد بدن حیوانات می شود و نه تنها دفع نمی گردد بلکه به شکل و اندازه های مختلفی در بافت بدن آنها تجمع پیدا می کند.

به گفته این استاد دانشگاه، تحقیقات انجام شده بر جوندگان اطراف کارخانه ها نشان داده است که فلزات سنگین به صورت های مختلفی در بافت های مختلف بدن آنها از مو و پوست گرفته تا استخوان، عضلات و کبد آنها تجمع پیدا کرده است.

وی افزود: تجمع فلزات سنگین در بافت بدن حیوانات سبب ایجاد اختلال در زادآوری، طول عمر و سلامت آنها می شود که در نهایت می تواند به افزایش میزان مرگ و میر و کاهش زادآوری آنها منجر شود. حیوانات شهری هم از این امر مستثنی نیستند و فلزات سنگین بر سلامت و بدن آنها هم تاثیرات مخربی دارد.

این متخصص اکولوژی حیات وحش تصریح کرد: آلودگی هوا علاوه بر اینکه می تواند تاثیرات بلند مدتی بر سلامت حیواناتی که بیشتر مورد توجه مردم هستند مانند سگ، گربه، کبوترها و پرندگان بگذارد، می تواند بر سایر جانورانی که در شهرها با انسان هم زیست هستند اما کمتر مشاهده می شوند، اثر بگذارد مانند جوندگان همچون موش و خفاش ها که بیشتر در شب فعال می باشند.

علیزاده در ادامه اظهار نمود: آلودگی هوا و فلزات سنگین می توانند از راه تنفس یا از راه خوردن حشراتی که خود در آب هایی زادآوری می کنند که فلزات سنگین را جذب کرده باشد، وارد بدن خفاش ها شود. بعنوان مثال پشه مدتی در آب زندگی می کند و بعد از بالغ شدن توسط خفاش ها خورده می شود.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، انواع گونه های حیات وحش ازجمله پرندگان، چرندگان، خزندگان، جوندگان، پستانداران و... نقش موثری در چرخه طبیعت دارند که کاهش ناگهانی و غیرطبیعی جمعیت آنها می تواند به نحوی بر زندگی انسان ها و سایر جانوران موثر باشد.

منبع:

1399/10/15
00:51:34
0.0 /5
1202
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بو , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است