به مناسبت روز جهانی خاك عنوان شد

از مجازات عاملان آلودگی خاك تا احتمال بلعیده شدن جمعیتی توسط زمین

از مجازات عاملان آلودگی خاك تا احتمال بلعیده شدن جمعیتی توسط زمین امروز 5 دسامبر روز جهانی حفاظت از خاک است. خاکی که گفته می شود مهمترین عنصر حیاتی زندگی انسان و ضامن ادامه حیات اوست اما آنچنان که باید به آن اهمیت داده نمی گردد. در این راستا مدیرکل دفترحفاظت آب و خاک سازمان محیط زیست ضمن اشاره به قانون خاک که طی سال قبل ابلاغ گردید می گوید: بر طبق این قانون، دستورالعمل استفاده از سموم و کودهای کشاورزی برای جلوگیری از آلودگی خاک درحال اصلاح است و از طرف دیگر جزای نقدی و کیفری در انتظار عاملان آلودگی خاک خواهد بود.علی مریدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه قسمتی از قانون حفاظت از خاک به مسائل مرتبط به حفاظت از این سرمایه زیستی می پردازد، اظهار نمود: متولی این بخش وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها است که باید در قالب اقدامات مختلفی ازجمله آبخیزداری این مسئله را پیگیری کنند.
اصلاح استفاده از سموم و کودهای کشاورزی برای جلوگیری از آلودگی خاک
وی در ادامه با اعلان اینکه بخش دیگری از قانون حفاظت از خاک به موضوع آلودگی خاک پرداخته و برمبنای آن تکالیفی برای سازمان حفاظت محیط زیست مشخص شده است، اشاره کرد: قسمتی از آلودگی خاک ها به سبب استفاده غیر اصولی از کود و سموم کشاورزی اتفاق می افتد. بدین جهت اصلاح استفاده از سموم و کودهای کشاورزی و مشخص کردن استانداردی برای آنها یکی از اقداماتی است که سازمان محیط زیست با همکاری دستگاه های مربوط درحال پیگیری آنست.

مریدی اضافه کرد: بدین جهت بخشنامه های در رابطه با موضوع تدوین استانداردهای مصرف، تولید یا واردات سموم کشاورزی تدوین شده و در مراحل نهایی ابلاغ به دستگاه های ذی ربط است.
جزای نقدی و کیفری در انتظار عاملان آلودگی خاک
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ماده ۱۸ قانون حفاظت از خاک اظهار داشت: بر طبق این ماده سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شده است نام واحدهای صنعتی، خدماتی، معدنی و... را که منجر به آلودگی خاک می شوند در لیست واحدهای آلاینده محیط زیست قرار دهد تا برای این واحدها طبق قانون جریمه - جزای نقدی و جزای کیفری - تعریف شود. درحال حاضر بخشنامه این ماده از قانون تدوین شده و در دولت در دست بررسی می باشد.

وی در ادامه ضمن اشاره به موضوع پاکسازی خاک از آلاینده ها اظهار نمود: قرار شده است که در بودجه های ادواری دولت مبلغ مشخصی برای پاکسازی خاک از آلاینده ها درنظر گرفته شود. این مساله نیز از طرف دولت ابلاغ گردیده و مقرر شده است که طی سال آینده مبلغی برای برطرف نمودن آلودگی خاک و احیای آن درنظر گرفته شود.
دفع غیراصولی پسماندها ازجمله عوامل آلودگی خاک
به گفته مریدی دفع غیراصولی پسماندها ازجمله معضلات دیگری است که سبب آلودگی خاک و حتی آب های زیرزمینی می شود و نیاز است که به صورت جدی تر به مسئله پسماندها در کشور پرداخته شود.
مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه پایش خاک و خوداظهاری درباره آلودگی آن توسط واحدها و صنایع آلاینده ازجمله موارد مهم دیگری است که در قانون حفاظت از خاک به آن اشاره شده است، اشاره کرد: بخشنامه اجرائی این مساله نیز تصویب شده است و بعد از موافقت دولت ابلاغ خواهد گردید.
فرونشست تهدیدی مقابل آب و خاک
وی در ادامه با اشاره به اینکه فرونشست زمین نیز ازجمله مواردی است که سبب تخریب فیزیک خاک می شود، اظهار نمود: متاسفانه موضوع فرونشست باوجود اینکه مسئله بسیار مهمی است هنوز متولی مشخصی ندارد. فرونشست زمین به سبب برداشت های بی رویه و بیش ازحد تحمل آبخوان ها و سفره های آب زیرزمینی رخ می دهد. بدین جهت این مسئله علاوه بر تخریب خاک سبب کاهش سطح آبخوان ها و غیرقابل بازگشت شدن آنها می شود.
اگر اضافه برداشت ها از آب های زیرزمینی کنترل نشود اساسا با فرونشست زمین مواجه خواهیم شد
مریدی افزود: فرونشست زمین سبب تخریب سازه ها و زیرساخت های یک کشور می شود. از سویی این مساله بی شباهت به داستان گنج قارون و بلعیده شدن آن توسط زمین نیست. بدین جهت بعید نیست که در سالهای نه چندان دور بشنویم که جمعیتی یک دفعه داخل زمین بلعیده شدند. درحال حاضر نیز ما در کشور با فروچاله های مختلفی مواجهیم؛ برای مثال در دشت کبودرآهنگ همدان یا سایر دشت های ما در استان های یزد، اصفهان و سایر نقاطی که در آنها وابسته به آب های زیرزمینی هستیم، اگر اضافه برداشت ها کنترل نشود بطور قطع با فرونشست زمین مواجه خواهیم شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: هرچند که سازمان نقشه برداری و زمین شناسی مسئله فرونشست در کشور را پایش می کنند اما این مسئله موضوعی بین بخشی است و در این میان وزارت نیرو باید دغدغه بیشتری داشته باشد، چونکه علت اصلی فرونشست برداشت های بی رویه آب از آبخوان ها است.
تهدید حیات نسل های آینده با فرونشست زمین
وی با تاکید بر اینکه اگر زمینی فرونشست کند، نسل های آینده دیگر در آن زمین جایی نخواهند داشت، اظهار داشت: متاسفانه اهمیت این مساله از دید مسئولان ما به دور مانده است. پدیده فرونشست زمین در آینده حتی می تواند امنیت ملی ما را گرفتار خدشه کند. اگر دشت های ما گرفتار فرونشست شوند، آبخوان های ما حتی در ترسالی ها به حالت مطلوب نخواهند رسید و به صورتی ما آن منطقه را از دست خواهیم داد.

مریدی در آخر اشاره کرد: پدیده فرونشست زمین و از دست رفتن آبخوان ها سبب می شود که دیگر آبی برای حیات و کشت و کار وجود نداشت باشد و ادامه زندگی و حیات انسان با تهدید مواجه شود.


منبع:

1399/09/15
13:27:31
5.0 /5
1051
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , امنیت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است