سه ابهام اصلی طرح جهش تولید مسكن

سه ابهام اصلی طرح جهش تولید مسكن عدم پیش بینی منابع مالی لازم برای تولید یك میلیون واحد مسكونی، نبود صراحت درباره نرخ سود تسهیلات و نگرانی از تورم زا بودن طرح جهش تولید و تامین مسكن از ابهامات این ایده عنوان می شود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، طرح جهش تولید و تامین مسکن که کلیات آن به تصویب مجلس رسیده جهت بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارسال شده است. با این وجود دولت به سبب عدم پیش بینی منابع کافی برای این طرح، آنرا غیر قابل اجرا می داند. اصلی ترین اتکای طرح جهش تولید مسکن، ایجاد حساب ملی مسکن با بهره گیری از درآمدهای مالیاتی است که دولت معتقد می باشد تکافوی ساخت یک میلیون واحد مسکونی را نمی دهد.
نمایندگان مجلس یازدهم که از زمان روی کار آمدن تلاشهایی را برای ایجاد رونق بخش مسکن آغاز نموده و در بسیاری موارد مدعی ناکارآمدی دولت در حوزه مسکن هستند، روز دوم مهرماه کلیات طرح «جهش تولید و تامین مسکن» را با هدف تولید و تامین سالانه یک میلیون واحد مسکونی به تصویب رساندند و آنرا جهت بررسی بیشتر به کمیسیون عمران ارسال کردند.
این اتفاق بعد از آن افتاد که برخی مسئولان دولتی مخالفت آشکار و پنهان خودرا با این طرح به سبب عدم پیش بینی منابع مالی لازم، زمزمه های نرخ سود پایین تسهیلات و تورم زا بودن آن اعلام نموده بودند و در روز ۲۵ شهریور، دولت طی یک نامه کوتاه خطاب به وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و معاونت امور مجلس رئیس جمهور مخالفت خودرا با این ایده ابراز کرد.
البته در زمان برگزاری جلسات فنی طرح جهش مسکن در کمیسیون عمران، برخی مسئولان دولتی همچون وزیر راه و شهرسازی و معاونان او دعوت شدند. نمایندگان مدعی هستند که دولتیها در آن جلسات مخالفتی با این ایده نداشته اند و بنا بر این حالا حق ندارند ساز مخالفت سر دهند.
برای اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن، چهار ابزار در نظر گرفته شده است. نخستین ابزار، استفاده از خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر بمنظور تامین مالی طرح های جدید تامین مسکن می باشد. استفاده از منابع داخلی بانک ها، واگذاری زمین ۹۹ساله به متقاضیان واجد شرایط و همین طور دریافت یک شکل جدید از مالیات بخش مسکن سایر ابزارهایی است که در این طرح در نظر گرفته شده است. بر طبق این برنامه همین طور و در صورت تصویب نهایی دولت موظف می شود در چهار سال نخست اجرای طرح به نحوی برنامه ریزی و اقدام نماید تا سالانه حداقل یک میلیون واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی کشور راه اندازی و ارائه شود.
از طرف دیگر و با هدف ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، حساب واحدی با عنوان «حساب ملی مسکن» در شبکه بانکی تشکیل خواهد شد که منابع آن نیز از محل منابع مالیات های در رابطه با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت با امهال اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس انداز مسکن یکم در هر سال، منابع وقف و خیرین و سایر منابع مشابه تامین می شود.
با آنکه هنوز دولت موضع رسمی خودرا با ارائه توضیحات مفصل تر درباب طرح جهش مسکن ارائه نکرده، در زمان بررسی ایده مذکور در مجلس، نظر محمود محمودزاده -معاون وزیر راه و شهرسازی را درباره این طرح جویا شدیم که اظهار داشته بود: با ساخت یک میلیون مسکن موافقیم اما دولت قرار نیست بسازد. او اظهار نمود: هدف این است که بستر را برای بخش خصوصی فراهم نماییم و دولت قرار نیست مستقیماً نسبت به ساخت و ساز اقدام کند؛ نرخ سود وام این طرح هم هنوز مشخص نیست.1399/08/23
18:23:26
5.0 /5
1602
تگهای خبر: بو , دریا , سازمان , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است