سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟

سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟ گل بخر: پرندگان مهاجری كه برای زمستان گذرانی به تالاب های برخی استان های كشور مهاجرت می كنند سال ها است كه هدف شكارچیان قرار می گیرند و گرچه برای شكار و صید هر گونه ای از پستانداران، آبزیان و پرندگان به صدور و دریافت پروانه شكار از طرف سازمان حفاظت محیط زیست نیاز است اما شكار پرندگان مهاجر طی چند سال قبل در خیلی از موارد به صورت غیرقانونی و بدون مجوز انجام می شود و به فروش می رسد. در این میان مردم در كنار مسئولان نقش مهمی در كاهش كشتار پرندگان مهاجر دارند.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، با آغاز فصل سرد سال شاهد ورود میهمان های بالدار به تالاب های شمال کشور خصوصاً تالاب بین المللی فریدونکنار و ذخیره گاه طبیعی زیست کره میانکاله در استان مازندران هستیم. سال قبل حادثه تلخی در تالاب میانکاله رخ داد و تا خلیج گرگان نیز پیش رفت که منجر به تلف شدن بیش از ۴۳ هزار پرنده مهاجر شد که گرچه علت این تلفات از طرف سازمان دامپزشکی «مرگ بر اثر سم بوتولیسم» اعلام گردید اما هنوز ابهاماتی دراین زمینه وجود دارد.

حادثه ای که سال قبل برای پرندگان مهاجر صورت گرفت گرچه بسیار تلخ بود اما تنها نقش نسبتا کوچکی در عوامل از بین برنده این میهمان های زمستانه داشت. هر ساله ۵۰۰ هزار تا بیش از یک میلیون بال پرنده مهاجر که برای زمستان گذرانی به تالاب های شمال کشور مهاجرت کرده اند از طرف شکارچیان و صیادان به دام می افتند و به صورت علنی در بازار فریودن کنار به فروش می رسند. پرندگانی که قیمت گوشت آنها با قیمت های بالا و تا بیش از ۲۵۰ هزار تومان به فروش می رسد.

اما این کشتارهای فجیع تنها به پرندگان مهاجر شمال کشور و استان مازندران ختم نمی گردد بلکه در استان خوزستان نیز خیلی از پرندگان مهاجری که برای زمستان گذاری از اوایل زمستان تا اواخر اسفند ماه از مناطق سردسیر به تالاب ها و رودخانه های استان خوزستان مهاجرت می کنند به همین سرنوشت تلخ گرفتار می شوند. پرندگانی که خیلی از آنها گونه های در معرض خطر انقراض هستند و جمعیت خیلی از این گونه ها براثر شکار غیرمجاز و بی رویه به شدت کاهش پیدا کرده است.

علی رغم اینکه در استان مازندران روش های نامتعارف صید پرندگان ازجمله نصب دام هوایی، گذر و کرس ممنوع اعلام شده است اما در کنار دامگاه ها و شالیزارهای شهرستان فریدونکنار دام های هوایی در سطح بسیار وسیعی دیده می شود و گوشت پرندگان مهاجر به صورت علنی در بازار فصلی فریدونکنار به فروش می رسد.

سوال این است که اگر ابزار و ادوات شکار پرندگان مهاجر ممنوع و غیرمجاز اعلام شده است چرا با گذر از کنار شالیزارها و دامگاه های برخی شهرستان های استان مازندران دام های هوایی را با چشم می توان مشاهده کرد؟ چرا هیچ کس مانع کار آنها نمی گردد و مجازاتی برای آنها در نظر نمی گیرد؟

علیرضا هاشمی - مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان - این پرسش را مطرح می کند که چه مافیایی پس پرده از صید پرندگان مهاجر در شمال کشور منفعت می برد که با این تخلفات برخورد قاطع نمی شود؟

او معتقد می باشد حتی اگر قرار بر صدور مجوز و سامان دهی شکار پرندگان باشد چرا تنها برای تعداد کمی از افراد این امتیازات در نظر گرفته می شود؟

گذشته از این کاهش تقاضای گوشت پرندگان مهاجر می تواند نقش موثری درکاهش مبادرت به شکار پرندگان مهاجر داشته باشد. بدین جهت خریداری نکردن مردم از از بازار فروش گوشت پرندگان مهاجر فریدونکنار در استان مازندران و بازار کیان اهواز استان خوزستان می تواند نقش مهم و تاثیرگذاری در زمینه جلوگیری از شکار پرندگان مهاجر و فرهنگ سازی دراین زمینه داشته باشد. در همین راستا امسال فعالان محیط زیست، دوستداران و حامیان حقوق حیوانات و برخی افراد مشهور کمپین "من از پرنده مهاجر حمایت می کنم" را در فضای مجازی به راه انداختند تا با افزایش آگاهی مردم را به نخریدن گوشت پرندگان مهاجر تشویق و از این پرندگان حمایت کنند.

کوروس ربیعی- مسئول حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران- نیز اخیرا گفته است که برمبنای بخشنامه اجرائی صید و شکار، هر گونه صدور پروانه برای شکار و صید منتفی است و مجوزی برای این کار صادر نمی گردد.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا صحبت های مسئول حیات وحش اداره کل محیط زیست مازندران در حالی مطرح می شود که قبل از این نیز مبادرت به شکار پرندگان مهاجر در خیلی از موارد بدون مجوز شکار صورت می گرفت و همانطور که در گذشته نیز شاهد بوده ایم، تنها ممنوع اعلام کردن شکار و صید سبب حل مشکل نمی گردد همانطور که با وجود ممنوع اعلام شدن ابزار و ادوات شکار پرندگان مهاجر هم شاهد شکار و فروش علنی پرندگان مهاجر بوده ایم.

منبع:

1399/08/02
16:20:51
5.0 /5
1584
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است