با وجود مخالفت ها و اخطارها

گرانی سفر هوایی لغو نشد

گرانی سفر هوایی لغو نشد گل بخر: گرانی سفرهای هوایی با وجود اخطار وزیر راه و دستور توقف یك هفته ای رئیس سازمان هواپیمایی همچنان ادامه دارد و نرخ ها كاهش نیافته و یا حتی تعدیل نشده است. آژانس های گردشگری می گویند شركت های هواپیمایی هنوز افزایش نرخ ها را لغو نكرده اند.


با وجود مخالفت های صریح وزیر راه و رئیس سازمان هواپیمایی با افزایش قیمت بلیت هواپیما اما برخی شرکت های گردشگری به ایسنا گفته اند این افزایش نرخ که نتیجه توافق داخلی و یا به عبارتی پنهانی شرکت های هواپیمایی با یکدیگر بوده، هنوز متوقف و یا لغو نشده است. مدیران برخی از آژانس ها می گویند شرکت های هواپیمایی این نرخ ها را به آژانس ها ابلاغ کرده و حتی مکتوب گفته اند اگر نرخ های جدید را اعمال نکنند، سیستم فروش آنها را قطع خواهند کرد و در همین چند روز اخیر سیستم برخی از آژانس ها نیز قطع شده است.
حرمت الله رفیعی ـ رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ نیز به ایسنا می گوید: شرکت های هواپیمایی گفته بودند نرخ ها را پلکانی افزاش می دهند اما در نخستن مرحله، قیمت ها بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.
پیگیری های ایسنا از آژانس های خدمات مسافرتی و هوایی نیز نشان میدهد با وجود دستور رئیس سازمان هواپیمایی برای توقف افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی به مدت یک هفته، اما گرانی اعمال شده بدون توقف ادامه دارد. این درحالی است که وزیر راه و شهرسازی در دیدار اخیری که با نمایندگان شرکت های هواپمایی داشت با رد درخواست افزایش قیمت بلیت هواپیما، برای تعیین نرخ نهایی افزایش قیمت ها باتوجه به ضرورت رعایت حداکثر ۶۰ درصدی ظرفیت هواپیماها از اول آبان ۱۳۹۹ و نوسان های قیمتی و اقتصادی، خواهان ارائه صورت های مالی حسابرسی شده و مورد تایید سال ۱۳۹۷ و ۹۸ و شش ماهه نخست ۱۳۹۹ به سازمان هواپیمایی کشوری شده بود تا برمبنای بررسی های مالی دقیق، تصمیمات لازم برای پشتیبانی از ایرلاین ها گرفته و تسهیلات لازم برای برون رفت از شرایط حاکم اتخاد شود.
رئیس سازمان هواپیمایی هم پس از جلسه های دو روز گذشته بین شرکت های هواپیمایی، وزیر راه و کمیسیون عمران مجلس، تصریح کرده بود: تا هفته آینده که تکلیف قیمت بلیت هواپیما مشخص می شود، افزایش نرخ ها متوقف شده است. همین طور مقرر شد بررسی بیشتری درباره هزینه هایی که ایرلاین ها از نظر ارزی صرف می کنند انجام و راهکاری برای جبران آنها اندیشیده شود.
با این وجود امروز (چهارشنبه ۳۰ مهرماه) در آستانه تعطیلات نیمه بلند دیگر، قیمت بلیت پروازها نه فقط روند کاهشی یا تعدیلی نداشته که افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است. الان در راه پرتردد و توریستی تهران ـ کیش پایین ترین نرخ موجود برای بلیت هواپیما حدود ۸۸۰ هزار تومان است. در آبان ماه، یعنی از زمانی که شرکت های هواپیمایی ملزم به فروش تنها ۶۰ درصد از ظرفیت صندلی های خود هستند، نرخ کف بلیت تهران ـ کیش از ۷۴۹ هزار تومان تعیین شده است. درحالی که آژانس های گردشگری می گویند تا قبل از این گرانی، تورهای کیش را در فصل شلوغی سفر با بلیت ۵۲۷ هزار تومان می فروختند.
بررسی نرخ ها در راه هوایی پرتردد تهران ـ مشهد نیز نشان میدهد قیمت ها افزایش یافته است. قیمت پایه بلیت پرواز این مسیر ۴۹۴ هزار و ۶۰۰ تومان است، رقمی بسیار نزدیک به کف قیمتی که اخیرا شرکت های هواپیمایی تعیین کرده اند. مدیر تور داخلی یکی از آژانس های گردشگری به ایسنا می گوید: نرخ بلیت هواپیما در راه تهران ـ مشهد در مقایسه با دیگر مسیرها، باثبات تر است، یعنی نرخِ ماهِ آبان مبلغی نزدیک به امروز است. اما در مسیرهای توریستی مثل کیش مدام نوسان قیمت را تجربه می نماییم، نرخ ها شناور شده و هر لحظه درحال تغییر است. از طرفی کف قیمت تعیین شده و سقف نرخ برداشته شده است و ایرلاین ها هر قیمتی که بخواهند در بازار ارائه می دهند، مثلا در تعطیلات گذشته پایین ترین نرخ پرواز یک طرفه تهران ـ کیش به یک میلیون تومان رسیده بود. این اتفاق برای سفرهای غیرکاری و توریستی فاجعه است.
او ادامه می دهد: قبلا در مسیرهای پرترددی مثل تهران ـ مشهد یا تهران ـ کیش بلیت ۱۷۰ هزار تومانی و یا حتی پایین تر پیدا می شد ولی حالا کف قیمت تعیین کرده اند و عملا بلیت و سفر ارزان هوایی از بین رفته است.
خانم سبزه ها که مدیر تورهای داخلی یکی از آژانس های گردشگریست نیز افزایش قیمت بلیت پرواز در مسیرهای هوایی کوتاه را ناراحت کننده می داند و به ایسنا می گوید: فاصله هوایی تهران ـ اصفهان به یک ساعت نمی رسد اما پایین ترین قیمتی که برای بلیت هواپیما در این راه پیدا می شود ۳۷۰ هزار تومان است، قیمت بلیت ماهان در همین مسیر ۴۹۸ هزار تومان شده است. در راه کرمانشاه که جزو مسیرهای بلند هوایی نیست پایین ترین قیمت پروازی ۴۵۸ هزار تومان شده است و در راه تهران ـ تبریز، قیمت های متفاوتی دیده می شود از ۴۱۷ هزار تومان تا ۵۵۳ هزار تومان.
او می گوید: شناور بودن و تغییر لحظه ای نرخ ها، بدترین اتفاقی است که برای سفرهای هوایی رخ داده. مثلا ما برای تور کیش به مسافر می گوییم ممکنست قیمت بلیت در روز پرواز تغییر کرده باشد، نرخ ها در بعضی مسیرها ثبات ندارد و نمی توان به مسافر تضمین داد.
افزایش نرخ سفرهای هوایی و بی ثباتی در قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی درحالی اتفاق افتاده است که تعداد مصرف کنندگان این سفرها بگفته دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در ماه های گذشته کاهش داشته است. مقصود اسعدی سامانی در جلسه ای که با وزیر راه داشت، اظهار داشت که در روزهای کرونا پروازهای داخلی ۴۸ درصد و پروازهای خارجی ۹۶ درصد کاهش داشته است.
آژانس های گردشگری نیز کاهش میزان تقاضا در سفرهای هوایی را تایید می کنند، با این وجود کماکان شاهد اصرار شرکت های هواپیمایی برای جبران خسارت ناشی از کرونا بوسیله مردم هستیم. درحالی که طبق قانون آزادسازی نرخ، با کاهش تقاضا طبیعتا نرخ ها باید پایین بیاید، همان اتفاقی که کشورهای دیگر الان درحال تجربه آن هستند.
سبزه ها، مدیر تور داخلی می گوید: میزان تقاضا در بازار سفر خصوصاً با هواپیما به پایین ترین حد خود رسیده است. این وضعیت تابحال سابقه نداشته است. قیمت تورها عجیب شده است. مثلا قیمت یک تور برای ۱۳ آبان روی اتاق تک نفره یک هتل ۵ ستاره برای سه شب به ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می رسد. با این قیمت ها چه کسی می تواند سفر برود؟ ما از ۲۶ شهریورماه که کار خودرا در آژانس شروع کردیم فقط برای یک خانواده سه نفره یک تور کیش آن هم به قیمت هر نفر ۲ میلیون تومان روی هتل ۳ ستاره فروختیم.
منبع:

1399/07/30
22:43:43
5.0 /5
1289
تگهای خبر: بو , تردد , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است