مدیركل دفتر احیای تالاب های سازمان محیط زیست:

بارش های بی سابقه هم نتوانست گاوخونی را زنده كند

بارش های بی سابقه هم نتوانست گاوخونی را زنده كند مدیركل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینكه با وجود بارش های خوب دو سال اخیر تالاب گاو خونی همچنان در وضعیت خوبی نیست، اظهار داشت: به سبب حجم بارگذاری ها در بالادست تالاب اگر سه برابر میانگین بارش سالانه، بارندگی داشته باشیم باز هم آب به تالاب گاوخونی نمی رسد.



مسعود باقرزاده کریمی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه بعنوان یک کارشناس تالاب بر این باورم که تالاب گاو خونی مظلوم ترین تالاب ایران است، اظهار نمود: بیشتر تالاب های ما در کشور چندین رگ حیاتی دارند اما تالاب گاوخونی تنها یک رگ حیاتی دارد که آن هم زاینده رود است. بالادست این رگ حیاتی آنقدر بارگذاری های صنعتی، کشاورزی، جمعیتی و... صورت گرفته است که سال قبل که بیشترین بارندگی طی ۵۰ سال اخیر را در بعضی استانها را داشتیم، نتوانستیم حتی ۱۰ درصد نیاز آبی گاوخونی را تامین نماییم.

وی با اعلان اینکه حق آبه گاوخونی سالانه ۱۷۶ میلیون متر مکعب است، اظهار داشت: آنقدر حجم بارگذاری ها در بالادست تالاب زیاد است که اگر سه برابر میانگین بارش سالانه، بارندگی داشته باشیم باز هم آب به تالاب گاوخونی نمی رسد.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه درحال حاضر حق آبه تالاب گاوخونی تایید شده و وزارت نیرو آنرا پذیرفته است، اشاره کرد: درحال حاضر مشکل این است که وزارت نیرو می گوید حق آبه این تالاب را از سمت سد زاینده رود رهاسازی می کند این درحالیست که از محل رهاسازی تا تالاب ۳۰۰ کیلومتر راه است و در این بین هزاران هکتار زمین کشاورزی وجود دارد. بدین جهت حق آبه تالاب گاوخونی در این راه برداشت می شود و در نهایت آبی به تالاب نمی رسد.

باقرزاده کریمی با تاکید بر اینکه آب باید در ورودی تالاب به ما تحویل داده شود، اظهار داشت: درحال حاضر شورای هماهنگی زاینده رود تشکیل داده شده است. در این شورا نمانیدگان دستگاه های مختلف همچون وزارت نیرو، وزارت صنعت، وزارت کشاورزی، سازمان محیط زیست و... حضور دارند و درمورد نیازهای آبی هر یک از دستگاه ها و تالاب تصمیم گیری می شود. سال قبل با تلاش همکارانم در استان اصفهان ۲۰ میلیون مترمکعب آب به سمت تالاب رهاسازی شد اما زنده نگه داشتن تالاب ها نیازمند اتخاذ تصمیماتی کلان است که باید در طولانی مدت انجام شوند.

وی در ادامه اشاره کرد: موضوع تالاب ها ارتباط مستقیمی با توسعه پایدار کشور دارد. متاسفانه طی چندین دهه حدود ۷۰ درصد جمعیت و بیش از ۸۰ درصد صنعت و اقتصاد کشور در قسمت های خشک و مرتفع ایران که بارش های زیر ۱۰۰ میلیمتر دارند، تجمع پیدا کرده اند. اثرات تدریجی این اتفاق خشک شدن تالاب هایی مانند گاوخونی، بختگان، هامون و... است.

مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه دولت کارگروه سازگاری با کم آبی را در کشور تشکیل داده است، اظهار نمود: این کارگروه می تواند در مدیریت مصرف آب در بخش های مختلف کشور اثرگذار عمل کند.

باقرزاده کریمی در آخر با تاکید بر اینکه ما باید بتوانیم خودرا با خشکسالی و کم آبی منطبق نماییم، اظهار داشت: اقداماتی مانند توزیع مناسب آب در حوضه آبریز زاینده رود، بستن چاه های غیر مجاز، برخورد با تجاوز به حریم رودخانه و... در حال بررسی و انجام است اما مشکلات در بخش تالاب گاوخونی آنقدر زیاد است که هنوز نتوانستیم برای تمامی آنها چاره پیدا نماییم.




1399/06/29
15:10:40
5.0 /5
1615
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است