دست یاری سپاه الغدیر به سمت فعالان گردشگری یزد

دست یاری سپاه الغدیر به سمت فعالان گردشگری یزد به گزارش گل بخر یزد سپاه پاسداران یكی از اركان اثرگذار در كشورمان است كه با عنایت به ظرفیت های گسترده خود می تواند به كمك صنعت كرونازده ی گردشگری هم بیاید، موضوعی كه روز گذشته در نشستی با حضور تعدادی از مسؤلان سپاه الغدیر و فعالان گردشگری یزد و همینطور معاون اقتصادی استاندار بر آن تاكید گردید.


«مسعود عظیمی» معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار یزد در نشست شورای فنی استان که روز گذشته با محوریت گردشگری و مشکلات این صنعت در استانداری یزد برگزار شد، اظهار نمود: متاسفانه مسائلی مانند کرونا به مشکلات این صنعت دامن زده و کمر گردشگری را زیر بار این مشکلات خرد کرده است به صورتی که این روزها شاهد شرایط بسیار بدی در صنعت توریسم هستیم.
وی به لازمه ایجاد تغییراتی در صنعت توریسم به منظور سازگار شدن آن با شرایط کنونی تصریح کرد و اظهار داشت: تغییراتی مانند تبدیل گردشگری گروهی به گردشگری انفرادی و گردشگری در فضای باز همچون راهکارهایی است که منجر به سازگاری این صنعت در بحران کرونا می‎شود.
عظیمی به ظرفیت های غنی گردشگری به خصوص در حوزه گردشگری ادیان و گردشگری معنوی مذهبی اشاره نمود و کشور ایران و بخصوص یزد را استانی غنی از چنین ظرفیت هایی برشمرد.


ظرفیت بالای یزد برای تصمیم سازی های کلان گردشگری
«سید مصطفی فاطمی» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد هم با اشاره به وجود ظرفیت نیروی انسانی متخصص یزد در حوزه گردشگری، اظهار نمود: یزد بیشترین نیروی متخصص از لحاظ دکترای گردشگری را در کشور به خود اختصاص داده و بدین منظور میتواند در تصمیم گیرهایی در سطح کلان هم مشارکت جدی داشته باشد.
ایشان در ادامه هم به ظرفیت گردشگری معنوی مذهبی یزد اشاره و خاطرنشان کرد: برگزاری فم تورها و معرفی جاذبه های این نوع کردشگری به زبان گردشگران مخاطب از اقدامات اولیه در این رابطه است بنابراین تلفیق دو جانبه پتانسیل های معنوی مذهبی و تخصص گردشگری لزوم دارد.
مدیر کل میراث یزد به فعالیت خیلی خوب کمیته گردشگری دفاع مقدس در یزد در کنار کمیته گردشگری معنوی مذهبی با هدف حفظ و تبیین و اشاعه آرمان های ما در اسلام و انقلاب هم اشاره و تداوم فعالیت این کمیته ها را یاداور شد.
مدیر کل میراث فرهنگی یزد فعالیت کمیته گردشگری دفاع مقدس یزد در کنار کمیته گردشگری معنوی و مذهبی را ستود.فاطمی فعالیت موفقیت آمیز گردشگری یزد در دهه اول محرم را ناشی از مشارکت دستگاه های متولی و همه ارگان های ذیربط دانست و توسعه و تداوم فعالیت این دو کمیته در آینده را هم مستلزم چنین مشارکتی خواند.
وی به جایگاه مطلوب یزد در برگزاری رویدادهای گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه یزد با تولید دو هزار محتوای گردشگری مجازی از مجموع چهار هزار و ۷۰۰ محتوای تولید شده کشور، برگزیده کشوری شده است.
فاطمی به تعدد کمیته های گردشگری یزد هم اشاره و تنوع بخشی در این عرصه را بسیار مورد تاکید فعالیتهای اداره کل میراث فرهنگی اعلام نمود و اظهار داشت: در این رابطه هدف گذاری و افراد فعال و موفق شناسایی شده اند.


لزوم ورود نخبگان به صنعت توریسم بدون نگاه سیاسی
«محمد حسین دشتی» مسئول مرکز اندیشه و همفکری بسیج استان یزد هم به فعالیت نخبگانی و پژوهشی این مرکز در حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: باید برای رفع دغدغه ها و مشکلات همدیگر، تعامل و همکاری ها در این رابطه تقویت شود.
وی با بیان این که باید شکاف مسائل نظریه و عملی در این جلسات به پایین ترین میزان برسد، ابراز کرد: باید سند توسعه گردشگری دولت محور جلسات و اقدامات باشد تا برپایه آن ظرفیت های استان را به منظور تدوین سندی استانی آماده نماییم.
این مسئول با بیان این که باید همه نیروها و ساختارهای کشور برای پذیرش گردشگران آماده شوند، اظهار داشت: اگر بعنوان مثال، یک توریست بخواهد با امام جمعه ما دیدار کند یا مادر یک شهید را ببیند و در مورد انقلاب و جنگ از وی سوال بپرسد، آیا آنها آماده پذیرش یک توریست را دارند؟
وی به ظرفیت های بسیار غنی یزد در حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: می توانیم مرکز مطالعات گردشگری را به منظور تبدیل شدن به دانشگاه میراث و گردشگری راه اندازی نماییم و از نظر علمی ظرفیت های گردشگری را بشناسیم.
دشتی به ورود نخبگان در کارگروه گردشگری استان و پرداختن به این صنعت بدون هیچ نگاه سیاسی تصریح کرد و اظهار داشت: گردشگری، علمی تخصصی است و باید متخصصان در اینباره مشارکت داشته باشند، هر چند که پیچیدگی و مرتبط بودن آن به سایر تخصص ها و بین رشته ای بودنش هم زمینه حضور بعضاً افراد غیرمتخصص در حوزه گردشگری را به همراه دارد.
این مسئول به وجود ۱۷ آیه مستقیم قران کریم در سفارش به گردشگری و سفر اشاره و در پاسخ به بعضی از مسائل مطرح شده در این جلسه، خاطرنشان کرد: بناهایی مانند دخمه زرتشتیان بعنوان تعهدات تاریخی به خصوص سیر تکامل تا اسلام باید برای آیندگان حفظ شوند و هیچ فردی حق صدمه به این بناها را ندارد چون که اسلام در کنار این سیر تاریخی دیده می شود.
وی ادامه داد: ایرانی ها از دیرباز تابحال به دنبال توحید بوده اند که در وهله اول با زرتشت به یگانگی خداوند رسیده و بعد از آن به اسلام روی آورده اند و سلمان فارسی بعنوان نزدیک ترین یار پیامبر(ص) به خوبی گویای این مساله است.
مسئول مرکز اندیشه بسیج یزد: ۱۷ آیه قران به صورت مستقیم سفارش به گردشگری و سفر دارند.این مسئول به ضعف محتوای گردشگری در استان یزد و مطالعات این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: آیا یک دانش آموز یزدی می تواند در مواجهه با یک گردشگری، با وی ارتباط برقرار و راهنمای وی باشد؟
دشتی با تاکید بر این که نگاه به گردشگری در کشور ما با تمام دنیا متفاوت می باشد، اظهار داشت: با این وجود باید نسبت به برخورداری از ظرفیت های این صنعت در جهت اشاعه و تبیین پیام های اسلام و انقلاب بکوشیم.


دیپلماسی گردشگری تنها راه نجات اقتصاد کشور از تحریم ها
«سید امیرناصر طباطبایی» رئیس جامعه حرفه ای هتلداران و مراکز اقامتی استان یزد و خزانه دار جامعه هتلداران کشور هم در این جلسه ضمن مطالبه از مشارکت سپاه در حل و فصل مشکلات این صنعت، اظهار نمود: باید تفاوت میان سفرهای گردشگری مشخص شود تا شاهد برخی از نگاه های اشتباه به این حوزه بخصوص در شرایط کرونایی نباشیم.
این مسئول به نقش گردشگری در تحقق عدالت اجتماعی هم اشاره نمود و اظهار داشت: این صنعت تنها صنعتی است که بر خلاف بعضی از صنایع مانند نفت، درآمدهای آن مستقیما به جامعه و مردم تزریق می شود.
وی مهمترین اقدام در مورد جذب توریستهای خارجی را مساله ایران هراسی اعلام و تصریح کرد: باید در نخستین وهله این مساله رفع شده و سپس برای تبلغی کشور اقدام نمود.
طباطبایی به اهتمام مقام معظم رهبری به صنعت توریسم در زمینه اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار نمود: باید بدانیم گردشگری مساله مهم و با اهمیتی است بنابراین نباید اجازه بدهیم هر فرد غیرمتخصص و نااگاهی در این عرصه اظهار نظر کند و از سویی هم باید افراد حامی و خواهان کمک هم به درستی هدایت شوند.
وی پشتیبانی از سرمایه گذاران را هم خواهان شد و اظهار داشت: دیپلماسی گردشگری تنها راهی است که هیچ تحریمی نمی تواند بر آن اثرگذار باشد بنابراین باید گردشگری را بعنوان مهمترین راهکار نجات اقتصاد کشور در این بحران ها مورد حمایت بیشتری قرار دهیم.
ضرورت حمایت و حضور سپاه پا به پای خط مقدم جنگ با ایران هراسی
«احمدرضا موحد» رئیس تعاونی های گردشگری استان یزد هم ورود سپاه به صنعت توریسم را اتفاق بسیار مبارکی دانست و اظهار داشت: خوشبختانه هر زمان که بنیه دفاعی کشور ضعیف شده به خصوص در دوران جنگ تحمیلی، سپاه به خوبی مقاومت و ایستادگی کرده است.
وی با بیان این که هنوز جنگ در کشورمان ادامه دارد، اظهار داشت: تنها شمایل و شکل جنگ تغییر کرده ولی جنگ همچنان پابرجا می باشد و لازم است همچون دوران جنگ تحمیلی، سپاه در این صحنه ها هم حاضر باشد.
موحد به مساله ایران هراسی بعنوان بزرگترین مساله کشور اشاره نمود و اظهار داشت: تعجب برانگیز است که دنیا فکر می کند ایران امنیت ندارد بنابراین مساله اول حفظ دستاوردهای انقلاب است که باید در این حوزه توریست بیاید و خوبی های کشورمان به خصوص امنیت ایران را از نزدیک ببیند.
وی دستاوردهای اقتصادی کشور را مساله مهم و قابل توجه دیگری دانست و تکصریح کرد: گردشگران باید رفتار و امنیت ایران را از نزدیک ببینند بنابراین باید فعالان گردشگری را امروزه خط مقدمان جبهه جنگ بدانیم که برای حفظ نظام با تمام توان در مقابل تبلیغات سوء دنیا ایستاده اند.
این مسئول پشتیبانی از فعالان گردشگری واقعی و خالص را لازم دانست و از سپاه خواهان برقراری ارتباطی هر چه نزدیکتر با این جامعه شد و اظهار داشت: این فعالان با وجود اقدامات شایسته مشکلات گوناگونی دارند که مصداق این مساله در استان یزد پلمب چاه آب بومگردی های شهرستان مهریز است.


عدالت اجتماعی در گردشگری دغدغه سپاه الغدیر
«احسان ملکی» مسئول سازمان اردویی و گردشگری سپاه الغدیر یزد به اهمیت درآمدزایی گردشگری بعنوان دومین اولویت فعالیتهای سپاه و بسیج در حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: هر چند مساله ارزآوری و اقتصاد گردشگری بسیار مهم می باشد ولی اولویت اول فعالیت ما در این عرصه انتقال مبانی دینی و ارزشی و آرمان های انقلاب است.
وی گردشگری را بهترین ابزار انتقال فرهنگ دانست و بیان نمود: توریستهایی که با هزینه خود سفر می کنند، می توانند بزرگترین سفیران کشورمان باشند بنابراین بدین منظور، فعالیتهای پژوهشی و نظریه خویش را در این عرصه به صورت کمی و کیفی آغاز کردیم.مسئول سازمان اردویی و گردشگری سپاه الغدیر یزد با تاکید بر رعایت برقراری عدالت در حوزه گردشگری، اظهار داشت: گردشگری نباید صرفاً برای اقشار دارای سرمایه و صاحب درامد تعریف شود.
این مسئول که اعتقاد دارد فرهنگ بافت تاریخی یزد نه تنها حفظ نشده بلکه همسو با فرهنگ گردشگران شده است، در ادامه به مساله عدالت اجتماعی در حوزه گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: نه تنها در حوزه سیاحتی و زیارتی بلکه در حوزه گردشگری هم به دنبال برقراری عدالت هستیم به صورتی که گردشگری صرفاً برای اقشار دارای سرمایه و صاحب درآمد تعریف نشود.
ملکی به تعامل بسیار مطلوب سپاه و فعالان و بخش دولتی حوزه گردشگری هم اشاره نمود و پیگیری سند استراتژیک دولت را از مهمترین برنامه های سپاه اعلام نمود.
فرصت مغتنم کرونایی برای تولیدمحتوا و داستان سرایی
«علیرضا فرقانی» عضو میز گردشگری مرکز راهبردی اندیشه ورز ماهر در یزد هم با اشاره به لزوم مطرح شدن مباحث کاربردی در جلسات تخصصی گردشگری، اظهار نمود: باید از مطرح کردن مباحث شعاری که با نیازها و مطالبات فعالان گردشگری فاصله دارد، پرهیز نماییم.
وی با اعتقاد به این که گردشگری بر پایه داستان سرایی و قصه شکل گرفته است، اظهار داشت: توریست برای شنیدن یا برای ساختن قصه سفر می کند و هر آنچه مشاهده می کند به پشتوانه ی داستانش از سفر تبدیل می شود.
وی به قوی بودن جریان داستان آتش ۱۵۰۰ ساله و آتشکده یزد اشاره نمود و با طرح این سوال که تابحال برای مراسم ها و اماکن مذهبی در یزد چه میزان داستان سرایی و تولید محتوا شده است، اظهار داشت: نیازی به کوشش برای جذب توریست نیست چون که اگر داستان ها به خوبی سروده و تولید شوند، گردشگران از خارج و داخل کشور به یزد سفر می کنند اما جای سوال است که آیا برای جلب گردشگران قصه و داستان و تولید محتوایی در مورد گردشگری مذهبی و تاریخی آماده شده است.
این فعال گردشگری، فرصت شرایط کنونی را موثر در تولید محتواهای غنی به خصوص اسکان مجانی در حوزه گردشگری مذهبی دانست و در ادامه اظهار داشت: مجموعه سپاه ظرفیت های زیادی دارد وی تابحال نسبت به جذب توریست برای یزد اقدام نشده است در حالیکه با جذب توریست و حتی اسکان مجانی آنها می توانیم شاهد رونق گردشگری و توسعه سایر اشتغال های وابسته باشیم، کما این که با رونق گردشگری همه زیرساخت ها به تکاپو خواهد افتاد.1399/06/27
11:31:51
5.0 /5
1672
تگهای خبر: امنیت , بو , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است