۶ ماه بعد از شیوع كرونا و مسدود شدن مرزها

پروتكل ورود توریستهای خارجی به ایران نوشته شد

پروتكل ورود توریستهای خارجی به ایران نوشته شد به گزارش گل بخر درحالی كه وزارت بهداشت به تازگی مقررات پذیرش مسافر به ایران را وضع كرده و وزارت امور خارجه از توقف صدور ویزای توریستی ایران اطلاع داده است، دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری حالا اعلام نموده پیش نویس پروتكل ورود توریستهای خارجی به ایران را برای دوران بازگشایی مرزها و كاهش محدودیت ها نوشته است و می خواهد آنرا برای تایید و اجرا به ستاد كرونا بفرستد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، بیشتر گذرگاه های مرزی ایران بعد از تایید شیوع کرونا از اسفندماه سال ۹۸ بسته شد. مرزهای زمینی به روی مسافران هنوز هم بسته است اما مرزهای هوایی فقط برای ایرانی هایی که کارت اقامت، ویزای تحصیل و کار از کشوری دیگر را دارند، باز است. با از سرگیری پروازهای بین المللیِ برخی شرکت های خارجی در ایران، برای بازگشایی مرزها گمانه زنی هایی شد، اما تا کنون در مقررات سفرهای بین المللی و پذیرش شهروندان ایرانی، تغییری لحاظ نشده است. از طرفی، معاون گردشگری اطلاع داده که با نظر ستاد ملی کرونا، ویزای توریستی ایران فعلا صادر نمی گردد. رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امورخارجه هم هفته پیش اعلام نمود که گزینه های روادید گردشگری و زیارتی تا عادی شدن شرایط در سامانه روادید الکترونیکی ایران غیرفعال شده است. این اخبار در هفته های گذشته واکنش های زیادی را به دنبال داشت و این پرسش را بیان کرد که چرا متولیان از همان ابتدای تایید شیوع کرونا در کشور و درحالی که پروازها بین تهران و کانون انتشار این ویروس در چین برقرار بود، چنین مقررات و تدابیری را به اجرا نگذاشتند؟
وزارت بهداشت در هفته های گذشته شروطی را برای مسافرانی که قصد ورود به ایران دارند تعیین کرد که داشتن گواهی سلامت به زبان انگلیسی و تست کووید ۱۹ (PCR) ۹۶ ساعت پیش از سفر به ایران، اصلی ترین آن بود. شرکت های هواپیمایی هم متعاقب این دستور، مقرراتی را برای پذیرش مسافر به اجرا گذاشتند. اینک در شرایطی که چگونگی اجرای آن دستورالعمل و مقرارت پذیرش مسافران در مرزها محل پرسش است، محمد قاسمی، مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تدوین پیش نویس یک پروتکل دیگر برای ورود گردشگران بین المللی به ایران اطلاع داده و تاکید شده که این پروتکل برای دروه بازگشایی مرزها و کاهش محدودیت های سفر است.
روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نقل از قاسمی نوشته است: پیش نویس پروتکل ورود گردشگران بین المللی به کشور بعد از تایید نهایی ارگان های فرابخشی مرتبط این هفته، برای ورود به مرحله اجرا و عملیاتی شدن، به ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال می شود. با عنایت به این که در چند ماه گذشته تهیه پروتکل ورود گردشگران بین المللی با حضور مستمر معاون گردشگری کشور و مسؤولان ارشد نهادهای فرابخشی مرتبط در دستور کار قرار گرفته بو، بنابراین طبق آخرین نشست تصمیم بر آن شده است تا بعد از تایید نهایی نمایندگان، متن نهایی شده پروتکل در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب و بعد از آن به شکل رسمی و از راه مجاری ذیربط در کشورهای مختلف اطلاع رسانی شود.
قاسمی در تشریح روند مشابه به منظور تهیه پروتکل ورود گردشگران بین المللی در کشورهای مختلف، اظهار نمود: شیوع کرونا صنعت توریسم جهان را به شدت گرفتار آسیب­ های جدی کرده و ضرر و زیان­ های مالی هنگفتی به دنبال داشته است، ازاین رو کشورهای مختلف، برای کاهش اثرات منفی اقتصادی و همینطور اجتماعی ناشی از همه­ گیری این بیماری، رویکرد همزیستی مسالمت ­آمیز با کرونا را در پیش گرفته ­اند، بدین سان که ضمن حفاظت از سلامت جامعه در چنین شرایطی تاب ­آوری اقتصادی را هم افزایش داده و در این راه مبادرت به تعریف و تعیین پروتکل­ های پذیرش توریستهای خارجی کرده اند.
او اضافه کرد: در واقع کشورهای مختلف با تهیه پروتکل مربوطه بستری مطمئن برای ورود توریستهای خارجی فراهم می آورند و در بلندمدت به این معتقد هستند که روند جابه جایی گردشگران در قالب ضابطه مند امکان پذیر خواهد شد.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری همینطور تهیه پروتکل ورود گردشگران بین المللی به کشور را تضمین کننده سفر ایمن به ایران دانست و اظهار داشت: ساختار تهیه شده می تواند بعنوان عامل شفافیت و اعتمادساز بین المللی، مشوق و محرک تقاضا برای گردشگران ورودی به کشور باشد.
او نقش کمیته تدوین پروتکل مورد نظر با حضور و همفکری مشارکت جویانه، مستمر، مجدانه و دلسوزانه نمایندگان دستگاه ­ها و نهادهای ذیربط شامل وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و درمان، وزارت صمت، وزارت اطلاعات، وزارت راه و شهرسازی، بیمه مرکزی و پلیس مهاجرت با محوریت دفتر بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری را در دستاورد حاصل بسیار موثر دانست و اضافه کرد: در ابتدای نشست های مشترک برگزارشده، سعی کردیم با مطالعه و الگوبرداری از نمونه های انجام شده خارجی و بومی سازی آنها و بهره گیری از اقدامات مشابه داخلی، پیش نویس پروتکل مورد نظر را تهیه و سپس به صورت جزء به جزء در جلسات کارشناسی مورد بررسی، مداقه، بحث و تبادل نظر کاملا تخصصی و انطباق با ملاحظات موجود در هر دستگاه و نهاد قرار دهیم تا بالاخره با برآوردن انتظارات تمامی اعضا، پیش ­نویس مذکور نهایی شد.
مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری خاطرنشان کرد: تمام تلاش بر آن بوده است تا پروتکل مذکور به صورت جامع تهیه شود، بگونه ای که تمام ملاحظات در دو مرحله قبل و پس از ورود گردشگران مدنظر قرار گیرد. در این پروتکل منظور از توریست بین المللی ورودی هم توریستهای خارجی ورودی به ایران است و هم ایرانیانی است که از سفر خارجی به کشور برمی ­گردند.
وی ادامه داد: پروتکل ورود گردشگران مقرر است در تمام مرزها و ترمینال های ورودی شامل فرودگاه ها، بنادر و پایانه های زمینی اعمال شود و بدین منظور پیوست اجرایی برای آن تدوین شده است که ناظر و مجریان هر یک از وظایف در آن مشخص می شوند.
اداره بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: این پروتکل برپایه شرایط روز کشور و دانش بهداشتی و به منظور استفاده در دوران بازگشایی مرزها و برداشتن محدودیت های ورود گردشگران به کشور بعد از فروکش کردن موج جهانی و منطقه ­ای بیماری کووید ۱۹ تهیه شده است و در صورت تغییر شرایط این توانایی وجود دارد تا به فراخور مقتضیات زمان به روزرسانی شود.1399/05/19
23:02:40
5.0 /5
2150
تگهای خبر: باد , بهداشت , بو , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است