آمادگی سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان برای آموزش محیط بانان

آمادگی سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان برای آموزش محیط بانان به گزارش گل بخر رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان گلستان در دیدار با مدیركل حفاظت از محیط زیست این استان با اشاره به مصوبه مجلس درارتباط با رسیدگی به بخشی از جرایم محیط بانان در سازمان قضایی نیروهای مسلح تاكید كرد: آمادگی كامل داریم تجربیات خود در جلوگیری از وقوع جرم را به سازمان محیط زیست انتقال دهیم.


به گزارش گل بخر به نقل از سازمان قضایی نیروهای مسلح، در دیدار مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان با رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح و دادستان نظامی استان که فرمانده یگان حفاظت محیط زیست این استان نیر حضور داشت، حجت الاسلام محمداسماعیل زارعی کیاپی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گلستان، محیط زیست را سرمایه ملی دانست و اظهار داشت: محیط بانان وظایف خاص خویش را دارند اما حفظ و بهره برداری صحیح از نعمت های الهی با همدلی و مشارکت عموم مردم امکانپذیر است.

این مقام قضایی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای محیط بان اظهار نمود: محیط بانان با عنایت به شرایط کاری، وضعیتی شبیه نیروهای انتظامی دارند و وجود شهدای محیطربان نشان از فداکاری و ایثار این عزیزان در انجام وظایف است.

وی با اشاره به مصوبه مجلس در مورد رسیدگی به بخشی از جرایم محیط بانان در سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار داشت: تأیید این مصوبه در شورای نگهبان به منزله آغاز فصل جدیدی از تعامل بین دو سازمان است. طبق این مصوبه محیط بانان در چهارچوب دستورالعمل تشکیل یگان های حفاظت در دستگاه های اجرایی، ضابط خاص قضایی محسوب می شوند.

وی اظهار داشت: مأموران محیط زیست در انجام مأموریت ها، تکالیف، وظایف و مسئولیت های کیفری و مدنی ناشی از به کارگیری سلاح، مشمول قانون به کارگیری سلاح مصوب قانون سال ۱۳۷۳ هستند. همینطور دستگاه اجرایی مربوطه هم از حیث تکالیف خود در قبال مأموران مذکور مانند پرداخت دیه و جبران خسارات در موارد مقرر، مشمول این قانون است.

رئیس سازمان قضایی استان ضمن تاکید بر حمایت سازمان قضایی نیروهای مسلح از محیط بانان اظهار داشت: محیط بانان در مواجهه با شکارچیان غیرمجاز حق دفاع از خویش را دارند اما این دفاع باید مشروع و متناسب با اقدام شخص مقابل باشد.

وی تصریح کرد: ایجاد یک فضای آموزشی مناسب با برگزاری کلاس های آگاه سازی در جلوگیری از جرایم محیط بانان تاثیر بسزایی خواهد داشت و تشریح نتایج جرم و مجازات توسط قضات، نگاه محیط بانان را نسبت به جرم و عواقب آن تغییر خواهد داد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گلستان تاکید کرد: آمادگی کامل داریم تجربیات خود در جلوگیری از وقوع جرم را به سازمان محیط زیست انتقال دهیم.

در ادامه این دیدار، مدیرکل محیط زیست استان گلستان با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۲۵ محیط بان از عرصه محیط زیست استان حفاظت می کنند، اظهار داشت: مسؤلان محیط زیست تمام تلاش خویش را برای فراهم نمودن امکانات، تجهیزات و شرایط خدمتی مناسب برای محیط بانان به کار خواهند گرفت.
محمدرضا کنعانی اضافه کرد: در صورت تأیید نهایی لایحه حمایت قضایی از محیط زیست، بعضی از جرایم محیط بانان در سازمان قضایی نیروهای مسلح رسیدگی می شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از محیط بانان کشور در راه حراست از عرصه های محیط زیست به شهادت رسیده اند، تاکید کرد: تصویب این قانون پشتوانه محکمی برای محیط بانان قانونمدار خواهد بود.

مدیر کل محیط زیست گلستان، همینطور برگزاری کلاس های آگاه سازی حقوقی سازمان قضایی نیروهای مسلح را یک ابزار کارآمد برای جلوگیری از وقوع جرایم محیط بانان برشمرد.

وی تاکید کرد: از حضور قضات سازمان قضایی نیروهای مسلح در سازمان محیط زیست استقبال می نماییم و معتقدیم دستاوردهای خوبی را برای سازمان محیط زیست به دنبال خواهد داشت.
منبع:

1399/05/10
22:49:58
5.0 /5
1982
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است