خرس قهوه ای وضعیت مناسبی ندارد

خرس قهوه ای وضعیت مناسبی ندارد درپی منتشر شدن تعدادی عكس از لاشه چند خرس قهوه ای در شبكه های مجازی كه حاكی از كشته شدن آنها توسط برخی كشاورزان و مردم محلی بود، یك دكتری مدیریت حیات وحش اظهار داشت: خرس قهوه ای در كشور وضعیت خوبی ندارد.باقر نظامی در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت جمعیت خرس قهوه ای در کشور اشاره کرد: خرس قهوه ای گونه در معرض خطر انقراض نیست اما جمعیت آن در خوشبینانه ترین حالت ۵۰۰ قلاده در کشور است بدین سبب وضعیت آن نسبت به برخی گونه ها مانند پلنگ و یوزپلنگ آسیایی بهتر است اما در مجموع وضعیت جمعیتی مناسبی ندارد.

وی در ادامه پراکندگی جمعیت خرس قهوه ای در کشور را یکی دیگر از عوامل تهدید این گونه دانست و اظهار داشت: جمعیت حدود ۵۰۰ قلاده این گونه در سطح بسیار وسیعی از کشور پراکندگی دارد. جمعیت خرس قهوه ای در نزدیک به نیمی از سطح کشور و سراسر محدوده البرز و زاگرس شامل حدود ۱۹ تا ۲۰ استان پراکنده است و این مساله موجب ایجاد چالش های زیادی همچون اختلالات درون آمیزی و مشکلات جمعیتی در آنها شده است.

نظامی ضمن بیان اینکه چالش های تعارض خرس با جوامع انسانی دو بعد دارد، اظهار نمود: یک بعد این تعارضات ممکنست ناشی از چالش های درون جمعیتی باشد مانند فرار گونه های ماده از گونه های نر در فصل زادآوری یا فرار گونه های جوان تر از نرهای بزرگتر و نزدیک شدن آنها به جوامع انسانی است.

وی افزود: یکی دیگر از ابعاد تعارض خرس با جوامع انسانی می تواند به سبب جذب این گونه به تله های زیست شناختی یا بوم شناختی مانند باغ و کندوی عسل در جوامع محلی باشد که موجب حمله این گونه به این مناطق می شود.

نظامی در آخر ضمن بیان اینکه بیمه دام و محصولات کشاورزی باید مورد توجه متولیان حیات وحش قرار گیرد، اظهار داشت: بیمه می تواند یک راهکار موثر در کاهش میزان مرگ خرس قهوه ای توسط جوامع محلی باشد همین طور آموزش جوامع محلی یکی دیگر از راهکارهای موثر دراین زمینه است اما لازم است در عین حال مردم محلی از طبیعت درآمد کسب کنند و از آن منتفع شوند.
1399/05/09
22:52:49
5.0 /5
2404
تگهای خبر: باغ , بو , بیمه , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است