تایر خودرو منبع مهم آلودگی میكروپلاستیك در آب های جهان

تایر خودرو منبع مهم آلودگی میكروپلاستیك در آب های جهان گل بخر: نتایج یك تحقیق نشان میدهد كه تایر خودرو منبع اصلی میكروپلاستیك ها در اقیانوس ها بشمار می رود.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، بررسی ها حاکی از آنست که هر سال بیش از ۲۰۰ هزار تن ذرات پلاستیکی ریز از جاده ها به سمت اقیانوس ها روانه می شود. همین طور میکروپلاستیک های موجود در هوا و قابل انتقال بوسیله باد، منبع مهم تری برای آلوده کردن اقیانوس ها در مقایسه با رودخانه ها هستند.
در این بررسی بر ذرات ریز تولید شده توسط تایر خودرو و لنت ترمز و آلودگی اقیانوس ها تمرکز شده است. برآوردها حاکی از آنست که هر سال ۵۵۰ هزار تن ذرات کوچکتر از ۰.۰۱ میلی متر رسوب می شود که حدودا نیمی از آنها روانه اقیانوس ها می شوند.
آلودگی میکروپلاستیک ها، کل کره زمین از برف های قطبی و منطقه آلپ تا عمیق ترین نقاط اقیانوس ها را آلوده کرده است. این ذرات می توانند مواد شیمیایی سمی و میکروب های مضر را در خود نگه دارند که به برخی موجودات دریایی لطمه وارد میکند.
همین طور بشر با مصرف آب و مواد غذایی، این مواد را به بدن وارد و آنها را تنفس می کند اما تاثیر این مواد بر سلامت انسان به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است.
مطالعاتی که قبل از این انجام گرفته نشان میدهد ذرات میکروپلاستیک می توانند در سراسر نقاط جهان حرکت کنند.
در این بررسی مشخص شد که جاده ها منبع بسیار حائز اهمیتی از میکروپلاستیک ها به مناطق دوردست همچون اقیانوس ها به حساب می آیند.
به گزارش روزنامه گاردین، پژوهشگران موسسه تحقیقات هوا در نروژ اظهار داشتند: یک تایر در طول عمر خود چهار کیلوگرم از وزن خودرا از دست می دهد که در مقایسه با پارچه که الیاف آن بطور معمول در رودخانه ها پیدا می شود حجم قابل توجهی از پلاستیک است.
منبع:

1399/04/26
13:28:02
5.0 /5
2414
تگهای خبر: آلودگی , باد , بو , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است