دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای تولیدكننده آلودگی در راه فرودگاه امام(ره)

دریافت عوارض آلایندگی از واحدهای تولیدكننده آلودگی در راه فرودگاه امام(ره) حدود چهار سال از نخستین باری كه استشمام بوی نامطبوعی در راه فرودگاه امام خمینی گزارش شد، می گذرد و با وجود شناسایی حدود 28 كانون آلودگی و تولید بو، این معضل هنوز برطرف و دلیل مشخصی برای علت این بو اعلام نشده است. معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران می گوید: سه كانون اصلی این بو شناسایی و برای برطرف نمودن آن برنامه ریزی كرده ایم.محمد رستگاری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان اینکه بوی نامطبوع جنوب تهران در راه فرودگاه امام خمینی را خود اداره کل حفاظت سازمان محیط زیست استان تهران کامل پایش کرده است، اظهار نمود: از زمان آغاز پایش بیش از ۱۸ کانون انتشار بو شناسایی شده است و الان برای کانون های اصلی آن برنامه ریزی کرده ایم و رفع آنها را پیگیری می نماییم.

وی با اشاره به اینکه سه مطالعه درباره منشا بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی انجام شده است، اظهار داشت: یکی از این مطالعات توسط شهرداری تهران انجام شده و بر طبق این مطالعه مجتمع دفع و پردازش پسماند آرادکوه بعنوان یکی از کانون های اصلی بوی نامطبوع جنوب تهران شناسایی شده است.

رستگاری افزود: تعدادی معضل زیست محیطی جدی در جنوب استان تهران داریم که باید آنها را حل نماییم. یکی از این معضلات آرادکوه و دیگری فاضلاب های شهرستان های پرجمعیت اسلامشهر و بهارستان است که باید مشکل فاضلاب آنها را حل نماییم تا قسمتی از بوی نامطبوع نیز از بین برود.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب پروژه ای به ارزش حدود ۲۸۰ میلیارد تومان جهت راه اندازی و بهره برداری از سیستم تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر تعریف کرده است، اظهار نمود: خوشبختانه در پروژه های مربوط به شناسایی منشا و رفع بوی نامطبوع به جز واحدهای کوچک مقیاسی که بوسیله مراجع قضایی از آنها شکایت کردیم و اقداماتی انجام شد، بهترین پیشرفت را پروژه های آب و فاضلاب داشته اند.

وی افزود: شهرستان اسلامشهر نیم مدول تصفیه خانه داشت که در اردیبهشت ماه سال جاری نیم مدول دیگر آن نیز تکمیل شد و به بهره برداری رسید. معضل فاضلاب های شهرستان های بهارستان و اسلامشهر طی ۵۰ سال قبل به وجود آمده اما با عزمی جدی این معضل تا حداکثر دو سال آینده برطرف خواهد شد.

رستگاری یکی دیگر از کانون های اصلی بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی را وجود دامداری های بزرگ مقیاس در جنوب استان تهران دانست و اظهار داشت: یک مجتمع دامداری بزرگ با بیش از ۱۴۰ واحد دامداری در شهرستان ری وجود دارد. این ها دامداری هایی بودند که در اطراف شهرها و در تهران پراکنده بودند و در دهه ۶۰ بمنظور خارج کردن آنها از تهران در این منطقه مستقر شدند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه چاره اندیشی برای این واحدهای دامداری شده است، اشاره کرد: مقرر است برای این واحدهای دامداری یک مجتمع بیوگاز راه اندازی شود که حالا نیز کارهای مقدماتی آن در حال انجام شدن است. این اقدام دو فایده دارد؛ یکی برطرف نمودن کامل آلودگی این منطقه و دیگری کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تامین برق.

رستگاری همین طور اظهار داشت: تعدادی دامداری بزرگ مقیاس در این منطقه نیز اقدامات اولیه استفاده از فناوری بیوگاز را انجام داده اند که البته پروسه اجرای این پروژه زمان بر است. یکی دیگر از دامداری های بزرگ مقیاس دیگر هنوز تمهیدات ما را رعایت نکرده است و ما در حال پیگیری این مساله بوسیله مراجع قضایی هستیم.

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران ضمن بیان اینکه تمام واحدهای دامداری بزرگی که آلودگی تولید می کردند و این معضل را برطرف نکرده اند را در لیست صنایع آلاینده استان درج کرده ایم، اظهارکرد: واحدهای دامداری باید درصدی از فروششان را بابت عوارض آلایندگی پرداخت کنند بدین سبب دریافت این عوارض موجب می شود متوجه شوند که هزینه رفع آلودگی خیلی کمتر از عوارضی است که باید بپردازند. بدین جهت فکر می کنم طی سال جاری این واحدها نیز تمکین می کنند و اتفاقات خوبی در زمینه کاهش آلودگی در شهرستان ری رخ دهد.

رستگاری در آخر درباره مجتمع دفع و پردازش پسماند آرادکوه که بعنوان یکی از سه کانون اصلی بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام خمینی شناخته شده است، اظهار داشت: شهرداری تهران تا پیش از شیوع ویروس کرونا سیاستی را تحت عنوان کاهش تولید زباله دنبال می کرد که خوب هم پیش می رفت و حجم زباله مقداری کاهش پیدا کرده بود اما شیوع ویروس کرونا ما را در شرایط ویژه ای قرار داده است که نمی توان همه مسائل را آرمانی در نظر گرفت بدین سبب باید اجازه دهیم همکاران ما در شهرداری تلاش خودرا انجام دهند تا این مشکلات حل شود.
1399/04/22
15:01:34
5.0 /5
2204
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بو , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است