كاهش بارش ها در كشور

كاهش بارش ها در كشور به گزارش گل بخر رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از كاهش بارش ها در منطقه خاورمیانه همچون كشور ما طی سال آبی زراعی آینده آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای پیش بینی ها فصول خشك ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود و بدین جهت مدیران مدیریت منابع آب باید تمهیداتی را اتخاذ كنند.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هم اکنون خیلی از استانها بارش سالانه اقلیمی خودرا دریافت کرده اند و طی تابستان بارش چشمگیری در کشور نخواهیم داشت، اشاره کرد: تابستان تنها در بعضی از مناطق جنوب شرق کشور مانند جنوب شرق کرمان، شرق هرمزگان، جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان بارش های موسمی خواهیم داشت.
افزایش ۲۹ درصدی بارش ها در کشور
وی با اعلان اینکه طی شهریور ماه امسال سیستم های بارشی شمالی به تدریج به کشور نفوذ می کنند و در بعضی روزها بارش هایی را در نوار شمالی کشور شاهد خواهیم بود، اظهار داشت: بطور کلی از شروع سال آبی زراعی تابحال در کشور ۲۸۵.۵ میلیمتر بارش پهنه ای (بارش های نقطه ای در ایستگاه های هواشناسی) داشتیم که این میزان نسبت به بارش طولانی مدت ۶۴ میلیمتر (حدود ۲۹ درصد) بیشتر بود. با این وجود بارش ها طی سال جاری آبی زارعی نسبت به سال قبل حدود ۸ درصد کمتر شده است.
۵ استان بارش نرمال سالانه خودرا دریافت نکردند
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره توزیع بارش ها در کشور توضیح داد: از شروع مهر ماه تابحال بارش های بیشتر از نرمال عموما در مناطق مرکزی و شرقی ایران رخ داده است و در نوار غربی بارش ها در حد نرمال و حتی کمتر از آن بود. برای مثال بارش ها در استان اردبیل ۲.۳ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت و در استان چهار محال و بختیاری ۱۲ درصد کمتر از حد نرمال گزارش شد.

به گفته وظیفه بارش ها دراستان های کردستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد نیز به ترتیب ۰.۶، ۷.۹ و ۹ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت بود.

وی با اشاره به اینکه پربارش ترین استانها از شروع سال آبی تابحال استان های گیلان، مازندران و لرستان بودند، اظهار داشت: بارش در این استانها به ترتیب ۹، ۲۶.۴ و ۱۲.۳ درصد بیشتر از حد نرمال گزارش شد.
وضعیت دمای هوای کشور
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه درباره وضعیت دما در کشور از شروع سال آبی زراعی و در تابستان اظهار نمود: بطور کلی دمای هوا از مهرماه سال قبل تا اردیبهشت امسال بیشتر در شرایط نرمال و در بعضی مواقع پایین تر از حد نرمال بود اما طی ماه گذشته دمای هوا در بیشتر استانها بالاتر از میانگین طولانی مدت بود و در نقاطی مانند مناطق مرکزی حدود دو تا سه درجه بیشتر از حد نرمال گزارش شد.

این متخصص هواشناسی اضافه کرد: برمبنای آنچه مدلهای اقلیمی نشان می دهند تابستان امسال در کشور دمای هوا حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد گرمتر از میانگین است و پیش بینی می شود که از مهر ماه دمای هوا به حد نرمال برسد.
کاهش بارش ها در خاورمیانه از سال آبی آینده
وظیفه در ادامه درباره وضعیت بارش ها در کشور طی سال آبی آینده اظهار داشت: شاخص دو قطبی اقیانوس هند بر عکس سال قبل در فاز منفی قرار گرفته است و نوسان جنوبی اقیانوس آرام نیز به احتمال زیاد وارد فاز سرد خواهد شد. نتیجه این تغییرات برای منطقه خاورمیانه و کشور ما بارش های ضعیف و کمتر از نرمال خواهد بود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه باران های موسمی در تابستان امسال نیز قوی ترند و دیرتر از کشور خارج می شوند، اشاره کرد: بدین جهت بارش های پاییزه در کشور دیرتر از معمول شروع می شوند و بطور کلی پیش بینی می نماییم که پاییز کم بارشی داشته باشیم.
مسئولان مدیریت منابع آب به هوش باشند
وظیفه در آخر با اعلان اینکه فصول خشک ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود، اشاره کرد: این مساله باید از الان مورد توجه مسئولان مدیریت منابع آب قرار گیرد و تمهیداتی را در بخش کشاورزی و مصرف آبی بیندیشند.

منبع:

1399/04/04
11:41:12
5.0 /5
2695
تگهای خبر: باران , بو , خشكسالی , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است