بورس مسكن، اتكای ساخت و ساز به وام بانكی را كم می كند؟

بورس مسكن، اتكای ساخت و ساز به وام بانكی را كم می كند؟ به گزارش گل بخر متولی بخش مسكن اعتقاد دارد بورس مسكن می تواند چالش اصلی این حوزه یعنی تأمین منابع مالی ساخت و ساز را رفع كند تا این بخش صرفا متكی به تسهیلات بانكی نباشد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مسکن برای پیش فروش متری ساختمان و اوراق خرید دین مصالح ساختمانی برای تأمین مالی ساخت پروژه ها در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار می گیرد. به بیان دیگر پروژه های مسکونی در بورس عرضه می شود و سهامداران می توانند به هر مقدار سهام پروژه ها را خریداری کنند.
با وجود آنکه برخی افراد معتقدند به علت ناهمگن بودن مسکن، این کالا در بورس قابل خرید و فروش نیست، مسؤلان دولتی می گویند که ایجاد بورس مسکن می تواند منجر به رونق ساخت و ساز شود. اخیرا هم کارگروهی متشکل از کارشناسان و نمایندگان حوزه بازار سرمایه، بورس کالا و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی برای عملیاتی کردن ابزارهای بازار بورس و پیشنهاد قوانین و مقررات لازم تشکیل شده است.
ابزارهای عملیاتی شدن بازار سرمایه و بورس در بخش مسکن، شامل اوراق سلف موازی استاندارد جهت پیش فروش متری ساختمان، بازار تهاتری مصالح و ملک، انتشار اوراق خرید دین بر پایه معاملات نسیه مصالح ساختمانی، صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات شاخص شهر تهران قابل معامله در بورس، قراردادهای آتی بر پایه صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات شهر تهران و قراردادهای آتی بر پایه سبد شاخص مصالح ساختمانی معاملات فیزیکی مسکن ( عرضه زمین و املاک دولت و بخش خصوصی در بورس کالا) است.
انتشار اوراق سلف موازی استاندارد مسکن، جهت پیش فروش متری ساختمان و اوراق خرید دین مصالح ساختمانی برای تأمین مالی ساخت پروژه ها در اولویت اجرا قرار دارند که در آینده نزدیک در بخش مسکن مورد بهره برداری قرار می گیرند.
آنطور که پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن گفته است، با راه اندازی اوراق سلف موازی استاندارد، افراد این امکان را پیدا می کنند که با خرید هر ورق سهام، مالک بخشی از واحد ساختمانی در پروژه مشخصی شوند و در انتها دوره ساخت، چنانچه فرد به تعداد کافی اوراق در اختیار داشته باشد، واحد مسکونی را بر مبنای قیمت مشخص شده در قرارداد اولیه، در اختیار بگیرد و یا با فروش اوراق در بازار بورس و استفاده از افزایش قیمت اوراق سود دریافت کند.
وی خاطرنشان کرد: این اوراق الان بعنوان اوراق خریدوفروش تبعی در بورس کالا استفاده می شود ولی تجربه استفاده از آن در بخش مسکن وجود ندارد. اما با عنایت به این که بررسی های نهایی در مورد استفاده از اوراق مذکور در بخش مسکن به اتمام رسیده است، بزودی اجرایی می شود. همینطور از انتشار اوراق خرید دین کالایی هم می توان برای تأمین مصالح ساختمانی و امکان خرید نسیه مصالح ساختمانی استفاده نمود. مقررات اجرایی شدن این اوراق توسط بورس کالا الان برای تصویب به سازمان بورس ارجاع شده است و امید است با تصویب آن، این ظرفیت هم بعنوان یکی از ابزارهای تأمین منابع مصالح ساختمانی، به شکل قابل توجهی به تولید مسکن کمک نماید.
اصلانی معتقد است: وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه ها و نهادهای ذی ربط مصمم به راه اندازی ابزارهای ذکرشده در بخش مسکن هستند تا چالش اصلی تأمین منابع مالی در این بخش رفع گردد و تأمین مالی صرفا متکی به تسهیلات بانکی نباشد. امیدواریم این مهم با همکاری و هماهنگی بین این دستگاه ها بزودی عملیاتی شود.
به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، از روز ۱۶ اردیبهشت ماه سالجاری تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تأمین مالی پروژه های مسکن و حمل و نقل از راه بازار سرمایه انجام شد. در صورتیکه در دولت با این طرح موافقت شود در فاز اول مقرر است ۱۰۰۰ واحد مسکونی از این طریق تأمین مالی شود. محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی اعتقاد دارد که بورس مسکن سوددهی مناسبی را برای سهامداران خواهد داشت.1399/03/15
23:19:40
5.0 /5
2594
تگهای خبر: بو , دریا , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است