كاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهكارهای لازم

كاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهكارهای لازم به گزارش گل بخر طبق آماری كه آتش نشانی تهران اعلام نموده در سالی كه گذشت حدود یك چهارم آتش سوزی های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی كه سال جاری هم نگرانی زیادی در مورد وقوع حریق در آنها وجود دارد و متاسفانه از آغاز سال تابحال مواردی از حریق هم در آن رخ داده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به بررسی این مورد پرداخته است.سید جلال ملکی در گفتگو با ایسنا درباره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع اظهار داشت: در سال های قبل ایام کم بارانی را پشت سر گذاشتیم اما در این سال ها بارش های خوبی را شاهد بودیم که گرچه در بعضی مناطق خساراتی برجای گذاشت اما فوایدی هم به همراه داشت. مثلا سیلاب ها با اینکه در بعضی مناطق خساراتی را به دنبال دارد اما در بسیاری مناطق دیگر بارش های فراوان سبب حاصلخیزی زمین و رونق کشت و زرع بخصوص کشت دیم شده و مهم تر اینکه میزان آب های ذخیره شده پشت سدها و یا سطح آب های زیرزمینی افزایش یافته است.

وی افزود: بارش های بهاری سال جاری، تهران را هم بی نصیب نگذاشت و همین مساله سبب رشد حجم انبوهی از گیاهان خودرسته بخصوص در مناطق اطراف شهر شده است. تپه ها و ارتفاعاتی که در سال های گذشته تلی از خاک بود، سال جاری هم همچون سال قبل پوشش گیاهی انبوهی در خود جای داده و حتی تا بالاترین نقطه هم گیاه و علوفه روئیده است. با به انتها رسیدن فصل بارش ها و افزایش گرمای هوا، این علف ها کاملاً خشک می شوند و بسیار مستعد آتش سوزی هستند. همین مساله سبب شده در ایام اخیر آمار آتش سوزی در این نقاط افزایش پیدا کند؛ آتش سوزی هایی که به آنها حریق فضای سبز می گویند.

ملکی با اشاره به اینکه پارسال هم آتش سوزی های فضای سبز در تهران افزایش ۲۳ درصدی داشت، اظهار داشت: این یک رشد بی سابقه بود چونکه علوفه ها به علت بارش باران بسیار متراکم و فشرده و به خوبی قد کشیده بودند و در صورت بروز آتش سوزی، آتش به سرعت گسترش می یافت. از آنجایی که جهت حرکت و پیشروی آتش در این حوادث به صورت دوار و دایره ای شکل است، در مدت زمان کمی بخش زیادی از منطقه را فرامی گیرد و در همه جهت ها گسترش پیدا می کند. وزش باد که غالباً در مناطق اطراف شهر و ارتفاعات وجود دارد هم سبب افزایش سرعت گسترش آتش سوزی می شود.

وی با اشاره به اینکه خاموش کردن این آتش ها مشکلات فراوانی برای آتش نشانان دارد، اظهار داشت: همچون این که مسیر مناسب و همواری برای دسترسی به محل آتش سوزی وجود ندارد و نیروها برای رسیدن به شعله های آتش که در دل طبیعت و تپه ها واقع است باید گاهی صدها متر در مسیری پر فراز و نشیب آن هم با تجهیزاتی نظیر خاموش کننده، طناب، آتش کوب و... حرکت کنند.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گاهی آتش سوزی ها در ساعات پایانی شب و حتی میانه شب اتفاق می افتد و دید مناسبی برای یافتن مسیر مناسب وجود ندارد و خطراتی نظیر گم کردن مسیر، سقوط از ارتفاع، سقوط در چاه و گودال و... وجود دارد که فرمانده در این مقطع باید بسیار مراقب نیروهای خود باشد. ضمن اینکه تجهیزات و خودرو های آتش نشانی که با هزینه شهروندان تأمین می شود هم گاهی در معرض صدمه های جدی قرار می گیرند.

ملکی اضافه کرد: همزمانی این ایام با ورود به تعطیلات تابستانی سبب شده که خیلی از شهروندان در روزهای تعطیلات و یا روزهای آخر هفته برای تفرج به دامن طبیعت بروند و ساعاتی را به دور از هیاهوی شهر سپری کنند. همین افزایش حضور شهروندان درصورت بی احتیاطی از عوامل بروز آتش سوزی هاست البته موارد دیگری مانند صاعقه وجود دارد.

وی با اشاره به راهکارهای پیشگیرانه برای پیشگیری از وقوع حریق در جنگل ها و مراتع اظهار داشت: شهروندان باید توجه داشته باشند که اگر قصد دارند برای تفریح به طبیعت بروند، بهتر است بوستان های معتبر و تایید شده را انتخاب کنند. این بوستان ها از خدمات مناسب نظیر آب شرب، سرویس بهداشتی، محل بازی مناسب برای کودکان، پارکینگ، حراست و نگهبانی و ایمنی قابل قبول برخوردار می باشند اما خارج از این نقاط امکانات مناسبی وجود ندارد.

ملکی با اشاره به اینکه باید از روشن کردن آتش در علفزارها و بوته زارهای خشک و کنار درختان بخصوص در زمان وزش باد خودداری شود، اظهار داشت: برای روشن کردن آتش از منقل های فلزی استفاده گردد. شهروندان اگر منقل به همراه نداشتند، علوفه ها و بوته های خشک را کنار بزنند و اطراف را از وجود این مواد قابل اشتعال پاکسازی و روی زمین غیر قابل اشتعال آتش روشن کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: لازم است از انداختن بطری و ظروف شیشه ای داخل طبیعت خودداری شود چونکه این اشیاء علاوه بر آلوده کردن محیط زیست می توانند مانند یک عدسی عمل کنند و با متمرکز کردن نور خورشید سبب آتش سوزی در بوته های خشک شوند.

وی با تاکید بر اینکه پس از استفاده از آتش باید حتما آنرا با آب کاملا خاموش کرد، اظهار داشت: شهروندان باید مطمئن شوند که ذغال های زیرین آتش هم خاموش شده است همینطور لازم است که آنان از آتش بازی کودکان در طبیعت جلوگیری نمایند.

ملکی از مالکان حقیقی و حقوقی زمین ها و مراتع خواست تا نسبت به محصور کردن و ایمن سازی املاک خود برای پیشگیری از ورود افراد اقدام نمایند و اظهار داشت: شهروندان اگر ساختمان یا ویلایی در طبیعت دارند، لازم است قبل از آتش سوزی نسبت به چیدن علف های زائد اطراف ملک بنای خود اقدام نمایند همینطور به هیچ عنوان خودروی خویش را روی بوته زارها و علفزارهای خشک پارک نکنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به اینکه طبیعت، زباله دانی نیست، اظهار داشت: زباله ها به طبیعت صدمه فراوانی وارد می کنند. لازم است در انتها حضور در طبیعت، حتما زباله های تولیدی خویش را جمع آوری و با خود از طبیعت خارج نماییم.

وی افزود: طبیعت جزو سرمایه های کشور ماست و صدمه زدن به طبیعت، صدمه وارد کردن به خود ماست. بعضی افراد گمان می کنند که آتش سوزی در طبیعت و سوختن مقداری علوفه هرز خسارتی ندارد که این باوری بسیار اشتباه است. دود حاصل از سوختن این مواد، محیط زیست ما را آلوده و هوا را ناپاک می کند. ضمن اینکه برخی از انواع حیوانات بعنوان سهامداران اصلی در طبیعت زندگی می کنند. جوندگان و خزندگانی نظیر خرگوش، انواع موش و سمور و مار و حتی حیواناتی نظیر روباه، شغال و گرازها هم در دل طبیعت زندگی می کنند و آتش سوزی در طبیعت احتمال افزایش مرگ و میر این حیوانات و یا کوچ دسته جمعی آنها را از منطقه ای سبب می شود و همین مساله، سبب تغییر نامطلوب اکوزیست منطقه می شود.

به گفته ملکی این که هر از گاهی حیواناتی در داخل شهرها و مناطق مسکونی مشاهده می شوند گواه همین مساله است که ما انسان ها محیط زندگی حیوانات را ناامن کرده و آنان را آواره ساخته ایم و آنان با حضور گاه به گاه خود در شهرها، گلایه و شکایت خویش را این طریق به ما اعلام می کنند. سال قبل پاسخ شفاف و روشنی در قبال آن همه آتش سوزی به مردم عرضه نشد و همه این مساله را به پای عدم احتمال وقوع آتش سوزی امسال گذاشتند و از کنار آن گذشتند. اما اگر قرار باشد سال جاری و سال های آتی هم شاهد چنین وضعیتی باشیم، دیگر باید دلیل آنرا در بی توجهی مسؤلان و البته برخی شهروندان جستجو کرد که چرا راهکاری در طول یک سال قبل برای این مهم اندیشیده نشده است.
منبع:

1399/03/10
12:39:40
5.0 /5
2392
تگهای خبر: باد , باران , بهداشت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است