لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز؛

خرید و فروش چوب، هیزم و زغال ممنوع می شود

خرید و فروش چوب، هیزم و زغال ممنوع می شود به گزارش گل بخر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای خرید و فروش چوب، هیزم یا زغال حاصل از درختان جنگلی مطلقا ممنوع كرده و مجازاتی برای متخلفان تعیین كردند.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز( یکشنبه) ماده ۲۸ لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تصویب کردند.

بر مبنای ماده ۲۸، یک ماده بعنوان ماده ۲۵ مکرر به قانون به شرح زیر الحاق می شود:
ماده ۲۵ مکرر- حمل، عرضه، خرید، فروش، نگهداری، اقدام برای خروج و یا خارج کردن چوب، هیزم یا زغال حاصل از درختان جنگلی مطلقا و ارتکاب این اعمال در مورد سایر محصولات و فرآورده ها و یا مصنوعات منابع طبیعی شامل جانوری و گیاهی با قصد تجاری بدون تحصیل پروانه از مرجع ذی صـلاح ممنـوع است و مرتکب علاوه بر ضـبط کالاهـای مزبـور و آلات و ادوات مـورد استفاده جز درموارد مذکور در ماده ۲۵ و ۲۶ این قانون و سایر مواردی که مجازات بیشتر به باعث قوانین پیشبینی شده است، مشمول مجازاتها و احکام مقرر بـرای قاچاق کـالای مجاز مشـروط می شود.
تبصره ۱- انتقال به نقطه دیگر یا عرضـه یـا خریـد یـا فـروش و یـا نگهـداری کالاهای مبحث این ماده که طبق قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع مصوب ۲۵.۵. ۱۳۴۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی و یا سایر قوانین در رابطه با مصرف مجاز روسـتایی، جنگل نشـینان یـا دهکده های مجاور جنگـل و یـا جهـت مصـارف دیگـر توسـط سازمان جنگلها و مراتع یا سایر مراجع قانونی دیگر اختصاص داده شده، قاچـاق محسـوب شده، علاوه بر ضبط این کالاها و آلات و ادوات مورد اسـتفاده، مرتکـب حسب مورد به حداقل مجازات مقرر در این ماده محکوم می شود.
تبصره ۲- در مورد وسایل نقلیـه حامل اقـلام فـوق، مطـابق ماده ۲۰ این قانون رفتار می شود.
تبصره ۳- لیست مصادیق منابع طبیعی و محصولات، فرآورده هـا یا مصنوعات منابع طبیعی شامل جنگلی و مرتعی و نوع مجوزها و نحوه دریافت آن، ظرف مدت سه ماه از تـاریخ لازم الاجـراء شـدن ایـن قـانون توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت از محیط زیست تهیه و اعلام می شود.
تبصره ۴- مرجع پاسخ به استعلامات مبحث ماده ۴۷ این قانون در مورد کالاهای مبحث این ماده و اعلام لیست ارزش اولیه ایـن کالاها حسب مورد وزارت جهاد کشاورزی یا سازمان حفاظت محیط زیست است.
تبصره ۵- در مورد تخلفات مبحث این ماده و ماده ۲۷ این قانون، مفاد ماده ۲۱ این قانون اعمال نمی گردد.
1399/02/21
23:18:10
5.0 /5
2884
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است