تشنگی اناربار در هزارتوی حقابه كوچری

تشنگی اناربار در هزارتوی حقابه كوچری گل بخر: مركزی ماجرا از انتشار یك فیلم در فضای مجازی شروع شد كه در آن یك نفر رودخانه كه نه، گودالی شاید، كم آب را به معرض نمایش گذاشته بود كه در آن هزاران ماهی كوچك گرفتار شده بودند.


وی در این فیلم آگهی می داد كه اگر "قمرود" كاملا خشك شود هزاران هزار آبزی او تلف می شوند!
در بخش دیگری از این فیلم كشاورزانی از نبود آب، محدود شدن كشاورزی و تنگناهای هر روز زندگی شان كه ناشی از كم آب شدن قمرود بود، سخن می گفتند!
اما قمرود كجاست كه جان هزاران ماهی و چندین هكتار اراضی كشاورزی در بند سخاوت اوست؟
قمرود یا همان "اناربار" كه اسامی دیگری چون "گل افشان، لعل بار و لهل رود" هم دارد، از زردكوه استان چهارمحال بختیاری و ارتفاعات زاگرس سرچشمه می گیرد، در راه خود از گلپایگان، خمین، محلات، دلیجان می گذرد و با طولی در حدود 315 كیلومتر در آخر بعد از ورود و عبور از سد 15 خرداد دلیجان به دریاچه نمك استان قم می ریزد.
در مسیر اناربار دو سد دیگر هم هست كه یكی از آنها سد گلپایگان است كه در سال 1326 با ظرفیت 42.5 میلیون مترمكعب در 25 كیلومتری جنوب غربی این شهرستان بمنظور جلوگیری از وقوع سیل و تامین آب كشاورزی 6 هزار هكتار اراضی كشاورزی منطقه بر روی رودخانه اناربار راه اندازی شد و در سال 1336 به بهره برداری رسید.
این رودخانه و این سد هیچ وقت زمین را تشنه نگذاشتند و آب مورد نیاز كشاورزان را تامین كردند، اما 20 سال پس از ساخت آن، موضوع راه اندازی سد دیگری پایین تر از سد گلپایگان عنوان شد.
مطالعات راه اندازی این سد كه آن را "كوچری" نامیدند در ۸ كیلومتری جنوب غربی گلپایگان در سال 1356 و عملیات اجرایی آن در سال 1387 شروع شد و در سال 1394 با حجم مخزن ۲۰۷ میلیون متر مكعبی به بهره برداری رسید. همین بهره برداری آغازی بر مشكلات كشاورزان پایین دست سد همچون كشاورزان شهرستان های خمین، دلیجان و محلات در استان مركزی و از بین رفتن كشاورزی آنان در این منطقه شد و فریاد كشاورزان برای گرفتن حقابه خود بالا گرفت.
شهرستان خمین از جنوب به شهرستان گلپایگان می رسد و همین موقعیت جغرافیایی سبب شده است كه قسمتی از آب مورد نیاز خودرا برای كشاورزی بوسیله رودخانه اناربار و سد كوچری تامین كند، اما ظاهرا شرایط به شكل دیگری است و روستاهای پایین دست سد می گویند سرشان از این منبع آبی سرشار بی كلاه مانده است.
كشاورزان روستاهای پایین دست كوچری در استان مركزی كه در مجموع ۲۱۰۰ هكتار زمین كشاورزی دارند، سد كوچری را عاملی برای خشك شدن منطقه و رودخانه اناربار می دانند، اهالی معتقدند تا پیش از راه اندازی سد كوچری كشاورزی منطقه رونق داشت، آب به راحتی در پایین دست سد گلپایگان و قسمتی از رودخانه اناربار كه از این منطقه می گذرد جاری بود، اما با سربرآوردن سد كوچری همه چیز تغییر نمود.
روستاییان اعتقاد دارند، گلپایگانی ها به علت اینكه سد كوچری در استان آنها واقع شده است، آب را به روی روستاهای پایین دست باز نمی كنند و همین موجب خشك شدن رودخانه اناربار در حوزه استحفاظی استان مركزی و شهرستان خمین و دلیجان و محلات شده است.


اما كدام روستاهای خمین زخمی بی آبی اناربار شده اند؟
روستای "مزاین" با 121 نفر جمعیت طبق آخرین سرشماری، نخستین روستایی از شهرستان خمین است كه بند خاكی برای بهره برداری از آب سد كوچری كه سرریز آن وارد رودخانه اناربار می شود، دارد و در فاصله 48 كیلومتری سد واقع شده است.
این روستا قسمتی از خط سنگ نگاره ای چند هزار ساله ای كه از خمین می گذرد را در خود جای داده و همین مورد نشان از قدمت مزاین و نشانگر تمدنی است كه در مجاورت اناربار شكل گرفته است. این روستا تا همین چند سال پیش سرسبزی خاصی داشته است، اما كم آبی ضربه مهلكی به این سرسبزی زده و اهالی روستا عامل این ضربه را سد كوچری و نرسیدن آب به رودخانه اناربار می دانند.
خواسته ما فقط تامین حقابه است/به ۳۵۰ لیتر در ثانیه راضی هستیم
بهروز صفری عضو شورای روستای مزاین یكی از كسانی است كه از عدم تخصیص حقابه این روستا از سد كوچری می گوید.
او به ایسنا اظهار داشت: روستای مزاین چاه آب ندارد بنا بر این ما باید برای ادامه حیات كشاورزی مان حقابه خود از سد كوچری را در اختیار داشته باشیم.
نمك دشت گلپایگان بر زخم كشاورزان پایین دست
وی با تاكید بر اینكه تنها خواسته اهالی روستای مزاین تامین این حقابه است، بیان كرد: سال های پیش سد گلپایگان در راه رودخانه قمرود راه اندازی و آب شیرین به روی اهالی روستا بسته شد در صورتیكه تا قبل از آن این روستا كشاورزی مناسبی داشت و بهترین خربزه كاری و انگوركاری در این منطقه انجام می شد، اما با راه اندازی این سد، آب شور از دشت شمال گلپایگان به پایین دست سرازیر شد و بعد از ۱۰ سال تمام باغات خشك شدند.


صفری با اشاره به خشكسالی طولانی كه كشور با آن دست به گریبان است، اشاره كرد: در سال های خشكسالی كه سد كوچری آبگیری بالایی نداشت، ما هم توقعی بابت اختصاص حقابه نداشتیم، اما طی دوسال اخیر كه بارندگی خوب شده و آبگیری سد بسیار عالی بوده باید حقابه این روستا داده شود.
حقابه مزاین كجاست؟
وی با اعلان اینكه سال قبل حقابه روستا از سد كوچری تامین شد، اما امسال باوجود حجم مطلوب بارندگی، آبی در رودخانه نیست كه امورات كشاورزان به سرانجام برسد، اظهار داشت: نمی دانیم این حقابه كجا می رود. اگر روستاهای پایین دست حقابه و سندی درباب ضرورت تخصیص آن در اختیار نداشتند، صحبتی نبود، اما همه روستاها سند دارند و بند مالكیت آنها به ثبت رسیده و بر طبق این اسناد باید حقابه بگیرند.
این عضو شورای روستای مزاین اضافه كرد: بر طبق سند مالكیت، روستای مزاین ۳۵۰ لیتر در ثانیه حقابه از كوچری دارد. ولی امروز تخصیص تنها سه یا چهار ساعت آب جوابگو نیاز موجود نیست و تا یك ماه دیگر آب موجود در روستا نیز تمام می شود.
صفری افزود: این روستا ۲۰۰ هكتار زمین كشاورزی دارد و كشاورزان مزاین فقط به امید خدا كشت و كار می كنند، چون آب پایداری در اختیار ندارند، چاه هم در اختیار نیست و فقط چشم مردم به آسمان و بارش باران است. هم اكنون زیر بند مزاین و دهانه بند قیدو كاملا خشك است و آب موجود در رودخانه جلماجرد فقط آب جاری است. در این شرایط اگر همان ۳۵۰ لیتر در ثانیه حقابه روستا تامین گردد، راضی هستیم.
حقابه یعنی توزیع عادلانه آب
مهدی احمدی كشاورز روستای مزاین نیز بیان كرد: مشكل مردم روستای مزاین و دیگر روستاها، حقابه است.
وی اضافه كرد: طبق قانون، در نظر گرفتن حقابه راهكاری برای توزیع عادلانه آب است و بدین مدلول نیست كه یك شهر سه تا چهار هزار لیتر در ثانیه آب در اختیار داشته باشند و شهرهای دیگر خشك شوند. درخواست ما فقط تامین حقابه است و تقاضای دیگری نداریم.
روستای "قیدو" كه از آن بعنوان مهد سنگ نگاره های تیمره یاد می شود، با جمعیت 166 نفری طبق سرشماری سال 95، دومین روستا بعد از مزاین است كه با فاصله 48 كیلومتری از سد كوچری باید از آب آن منتفع شود و حقابه بگیرد.
چرا گلپایگان با وجود سند، حقابه را نمی دهد
غلامرضا مرشدی رئیس شورای روستای قیدو نیز كه معتقد می باشد در دوران بارش های مناسب و بهبود وضعیت ذخیره سد كوچری باید حقابه بموقع تامین گردد، اظهار داشت: سال قبل به صورت محدود دریچه های سد باز شد، اما امسال تابحال با وجود آبگیری سد، هنوز دریچه ها باز نشده است. از طرفی در دوره ای هم آبی كه از سد كوچری راهی روستاهای پایین دست می شد به صورت غیرقانونی بوسیله موتور آب و تراكتور توسط روستاهای گلپایگان كشیده می شد كه البته این مشكل با پیگیری و نظارت مسئولان در سال قبل متوقف گردید.
مرشدی با تاكید بر اینكه نمی دانیم چرا با وجود سند تخصیص حقابه، این سهم توسط گلپایگان به استان مركزی داده نمی گردد، اضافه كرد: ظاهرا زور استان مركزی به اصفهان نمی رسد كه این حق را بگیرد. اگر این آب به روستاهای پایین دست سد برسد، با پر آب شدن رودخانه و چاه ها، كشاورزی منطقه رونق می گیرد.
رییس شورای روستای قیدو اشاره كرد: اگر آب به روستا نرسد، ۶۰ درصد كشاورزی منطقه از بین می رود و علاوه بر از بین رفتن كشاورزی و به خطر افتادن اقتصاد خانوارهای روستایی، شمار خیلی از آبزیان نیز از بین خواهند رفت.


تشنگی، كشاورزی قیدو را محدود كرده است
عباس طلایی كشاورز روستای قیدو نیز در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینكه هم اكنون دریچه های سد كوچری بسته است و فقط از آب دو چاه موجود در روستا برای كشاورزی استفاده می شود، اضافه كرد: اگر این رودخانه آب داشته باشد، چاه های آب نیز پرآب خواهند بود. در شرایط موجود كه از حقابه خبری نیست، اگر بارندگی نشود آب انداز این رودخانه نیز خشك خواهد شد و مسلما در نبود آب تلاش كشاورز از بین می رود.
وی با تاكید بر اینكه باز كردن ۱۰ روز یا ۴۰ روز دریچه های سد كوچری اثری به حال ما ندارد و آب باید همیشه در رودخانه در جریان باشد، اظهار داشت: این روستاها قارچ گونه و یك شبه سر بر نیاورده اند، این منطقه باتوجه به قدمت سنگ نگاره های تیمره، قدمت ۴۰ هزار ساله دارد و پدران ما از آب این رودخانه برای شرب و كشاورزی استفاده می كردند، اما این روزها نه فقط آب كشاورزی بلكه آب آشامیدنی سالم هم در اختیار نیست چونكه مردم از چاه های قدیمی استفاده می نمایند كه در این صورت احتمال بروز بیماری در میان مردم وجود دارد.
این كشاورز روستای قیدو كه عضو شورای روستا نیز هست، بیان كرد: روستائیان فقط به دنبال حقابه هستند. به ما گفته می شود كه رودخانه فصلی است، اگر فصلی است چرا سه سد روی آن زده شده است؟ قیدو ۶۵۰ هكتار زمین كشاورزی دارد كه مردم آن به علت كم آبی به تولید محصولات كم آب روی آورده اند، در صورتیكه در گذشته انواع محصولات همچون چغندر، پنبه، پیاز و... در این روستا كشت می شد، اما با نبود آب، كشاورزی ما كاملا محدود شده است.


طلایی اضافه كرد: در سال قبل به علت بارندگی همه روستاییان و كشاورزان كشت و كار كردند، اما امروز نگران باز نشدن آب سد كوچری به روی روستاهای پایین دست هستیم است.
منطقه نقشه برداری شده است/ از بین رفتن باغات به علت بی آبی
جواد صادقی كشاورز و عضو شورای روستای قیدو نیز به ایسنا اظهار داشت: در سال ۱۳۹۱ از محدوه سد كوچری به سمت پایین دست شامل كل اراضی كشاورزی مزاین، قیدو و جلماجرد نقشه برداری و تمامی بندهای موجود در منطقه از خرقاب تا رودخانه روستای مزاین و بندهای انحرافی جردگان تا محلات ثبت و شماره گذاری شده است و طبق این نقشه ها حقابه نیز تعیین شد، اما تابحال حقابه واقعی تامین نشده است.
وی بیان كرد: پیش از راه اندازی سدها، در زمان پدران ما حقابه منطقه مشخص بوده است، بعد از راه اندازی سد كوچری مقرر شد حقابه پایین دست تامین گردد كه نشد در صورتیكه تا پیش از راه اندازی سد كوچری كشاورزی این منطقه نمونه بود. قیدو از نظر تولید گرمك و خربزه در كل استان مركزی بی مثال بود، بیش از هزار تن گندم و جو مازاد تولیدی این روستا تحویل دولت می شد و هزار تن چغندر مازاد نیز تحویل كارخانه قند شازند می شد، اما امروز چیزی از آنهمه فراوانی باقی نمانده است.
صادقی اضافه كرد: بیش از ۸۰ هكتار باغ میوه و انگور در این روستا وجود داشت، اما بر اثر خشكسالی و آب شور كل این باغات میوه از بین رفت و حتی یك درخت انگور در منطقه وجود ندارد. تنها خواسته ما تامین حقابه منطقه است تا باردیگر كشاورزی كه شغل غالب این مردم است، احیا شود.


روستای جُلماجِرد سومین روستایی است كه با 798 نفر جمعیت، در فاصله 56 كیلومتری از سد كوچری، بند انحرافی از این سد دارد. در گویش روستائیان به آن گلماگرد هم گفته می شود و در شرقی ترین نقطه خمین و محل تلاقی سه شهر خمین و محلات و گلپایگان واقع شده. این روستا ۲۵ كیلومتر از شهر خمین فاصله دارد و روستائیان این منطقه نیز به تامین نشدن حقابه خود از سد كوچری اعتراض دارند.
از حرف تا عمل مسئولان فاصله بسیار است/جوانان از روستا رفتند
سید حسین موسوی رئیس شورای این روستا نیز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه به صورت مستمر و مكرر و شفاهی و مكتوب پیگیر تامین حقابه روستا از سد كوچری هستیم، اظهار داشت: بارها با مسئولان شهرستان خمین مذاكره كرده ایم و آنها گفته اند كه مشكلات را به مسئولان استان اطلاع داده اند، اما تابحال نتیجه ای نگرفته ایم.
وی بیان كرد: رودخانه جلماجرد در گذشته به قدری آب داشت كه امكان رد شدن از آن وجود نداشت، اما امروز آبی در آن جاری نیست و مردم به امید باران كشت و كار می كنند.


موسوی با اشاره به تصمیم مسئولان در خصوص رهاسازی آب سد كوچری در اردیبهشت ماه، اظهار داشت: گفتن با عمل كردن تفاوت های بسیاری دارد، ما خواهان سهمیه و حقابه خودمان هستیم، سال قبل مسئولانی از اراك و تهران آمدند و درست بر روی پل تاریخی جلماجرد ایستادند و گفتند "كاری می نماییم كه این آب همیشه جاری باشد" یك ماه بعد از این صحبت ها، حقابه قطع شد.
رییس شورای روستای جلماجرد اشاره كرد: تقاضای ما فقط تامین حقابه است. امروز دیگر جوانی در روستا باقی نمانده است، جوانان مهاجرت كرده اند و جمعیت ما سالمند شده است كه درواقع زندگی نمی كنند، فقط گذران عمر دارند و تنها به آب باران چشم دوخته اند بلكه بارانی ببارد و محصولاتشان سیراب شود.
صدقه نمی خواهیم، حق مان را طلب می كنیم
محمد اسماعیل دارابی كشاورز روستای جلماجرد نیز اظهار داشت: نزدیك به ۷۰ سال است كه در این روستا زندگی می نماییم و از همان ابتدا از این رودخانه كه هزاران سال قدمت دارد، حقابه داشته ایم.
وی با اشاره به اینكه حجم آب اناربار آنقدر زیاد بود كه سد ۱۵ خرداد بر روی آن ساخته شد، اظهار داشت: پس از سد عباس آباد، سد كوچری را ساختند و اینجا بود كه رودخانه خشك شد. این روزها به علت بارندگی شدید، رودخانه خمین سیلابی شده، اما دریغ از ذره ای جریان آب در اناربار.


دارابی نیز از پیگیری های بسیار در سطح مسئولان استانی بابت تامین حقابه می گوید و او نیز معتقد می باشد كه دلیل تامین نشدن حقابه این روستا اینست كه زور استان مركزی به استان اصفهان نمی رسد.
روستاهای گلپایگان آب را با موتور می كشند!/جوانان كشاورز در معادن كار می كنند!
و با اعلان اینكه روستائیان گلپایگان بر روی سد كانال زده اند و آب شیرین كه حق ماست را با موتور می كشند و ما بی نصیب مانده ایم، اظهار داشت: حدود ۱۵ سال است كه این منطقه گرفتار خشكسالی شده است. جلماجرد ۱۸۰۰ نفر جمعیت و ۴۲۰ دانش آموز داشته است، اما امروز مدرسه روستا كمتر از ۱۰ دانش آموز دارد، تمامی جوانان با مهاجرت به محلات و دلیجان در سنگ بری ها و معادن كار می كنند چونكه آبی نیست كه كشاورزی این روستا را رونق دهد.
این كشاورز جلماجردی اظهار نمود: این روستا ۴۰۰ هكتار زمین كشاورزی و طبق سند صادر شده سه بند دارد كه دو بند آن مربوط به جلماجرد و یك بند متعلق به جلماجرد عتیق است. سه بند مذكور از این رودخانه آبگیری می كردند و می توانند ۴۰۰ هكتار زمین كشاورزی را آبدهی كند، اما آبی در اختیار نیست.
دارابی بیان كرد: اگر سد گلپایگان كه قبلا از آن منتفع بودیم، آزاد بود و سد كوچری منابع آبی واریزی از این سد را محدود نكرده بود، با وجود بارندگی های اخیر، این رودخانه تا یك ماه بعد از تابستان هم پر از آب بود، البته با راه اندازی سد كوچری به همان اندازه كه آب وارد این سد می شود از آن خارج می شود، اما بدلیل برداشت بی رویه آب توسط روستاهای گلپایگان، چیزی به استان مركزی نمی رسد. اینكه در سال تنها ۱۰ روز آب باز شود، ارزشی ندارد؛ روستاهای خمین از این سد حقابه دارند، ما صدقه نمی خواهیم، این حق ماست و مسئولان باید سهم ما را از گلپایگان بگیرند.
به حقابه كشاورزان اعتقاد داریم/سهم ۴۰ میلیون مترمكعبی استان مركزی از سد كوچری
احمد طهرانی فرماندار خمین در گفت و گو با ایسنا درباب گلایه اهالی روستاهای پایین دست سد كوچری از كم آبی و عدم تخصیص آب در شهرستان خمین و محلات بیان كرد: در سال های اخیر با راه اندازی سد در نقاط مختلف كشور محدودیت هایی برای تامین آب كشاورزان به وجود آمده است و رودخانه لعل بار(اناربار) كه آب سد كوچری در آن جاری می شود نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.
وی اظهار نمود: خمین نیز همچون دیگر نقاط كشور با مشكلات مربوط به خشكسالی هایی طولانی مدت و كاهش منابع آبی درگیر بوده است به اندازه ای كه منابع سدهای گلپایگان و كوچری نیز به حد نصاب لازم نرسیدند و به دنبال این خشكسالی ها حجم بالایی از مهاجرت را بین سال های 75 تا 95 شاهد بودیم و از جانب دیگر همین عامل موجب شد كه نرخ بیكاری نیز در خمین افزایش پیدا كند.
طهرانی با تاكید بر اینكه ما همسو و همراه با كشاورزان هستیم و به این حقابه اعتقاد داریم، اظهار داشت: باتوجه به راه اندازی دو سد عباس آباد و كوچری، سهم آب كشاورزان پایین دست باید داده شود ولی راه اندازی این دو سد مشكلاتی در تامین حقابه و سهم زیست محیطی روستاهای پایین دست به وجود آورده است.
سال گذشته حقابه به صورت كامل تامین شد
فرماندار خمین با اعلان اینكه سهم و حقابه استان مركزی از این سد ۴۰ میلیون مترمكعب است و باید تامین گردد، اظهار نمود: در سال های گذشته به علت خشكسالی های بسیار، سد كوچری و سد گلپایگان به حد نصاب لازم جهت تامین آب آشامیدنی هم نرسیدند و شهرستان های ذینفع گرفتار خشكسالی شدند. آنزمان پیگیری برای حقابه هم مقدور نبود و به كشاورزی ضربه وارد شد، اما در دو سال اخیر با افزایش بارندگی ها نخستین اقدام ما درخواست حقابه زیست محیطی روستاهای پایین دست همچون قیدو، مزاین و جلماجرد و روستاهایی از شهرستان محلات بود. با پیگیری مستمر در سال قبل و باتوجه به سرریز شدن كوچری، از ۱۰ اردیبهشت ماه تا اختتام فصل زراعی حقابه زیست محیطی دریافت شد.
۱۰ اردیبهشت دریچه ها باز می شود
وی با اشاره به اعتراض كشاورزان به تامین شدن این حقابه برای مدت كوتاه، اظهار داشت: باتوجه به محدودیت منابع آب، باید این عنصر حیاتی را مدیریت كرد، بر همین مبنا در سال قبل به مرور آب سد باز می شد و با تامین آب و حقابه، مجدد به جهت مدیریت و استفاده از این حقابه در تمام فصل كشاورزی، بسته می شد، ولی حقابه كشاورزان و حقابه زیست محیطی در سال قبل به صورت كامل تامین شد.
طهرانی با اعلان اینكه بر طبق پیگیری های صورت گرفته دریچه های سد كوچری پیش از ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۹ جهت تامین حقابه استان باز می شود كه البته محوریت كار در این بخش مدیریت منابع آب خواهد بود، اظهار داشت: در اسفندماه سال ۹۸ و فروردین ۹۹ به علت بارندگی های مطلوب برداشتی از حقابه سد صورت نگرفته اما قول تامین آنرا گرفته ایم.
فرماندار خمین با اشاره به ذخایر آب موجود در بندهای روستاهای قیدو، جلماجرد و مزاین افزود: باوجود اینكه هنوز دریچه های سد باز نشده است، اما هم اكنون بواسطه آب های روان در این رودخانه، وضعیت مناسب می باشد بطوریكه بند مزاین ۵۵ لیتر در ثانیه برداشت آب از زهآب رودخانه دارد، بند بتنی روستای قیدو ۱۰ لیتر بر ثانیه و در روستای جلماجرد ۲۱۵ لیتر بر ثانیه بواسطه چهار بند انحرافی موجود، برداشت آب دارد و تا امروز مشكلی برای تامین آب كشاورزی نداشته ایم، اما باز شدن سد برای تامین آب مورد نیاز در اردیبهشت ماه را پیگیری خواهیم كرد.
گلپایگان بر برداشت های غیرمجاز نظارت كند
وی درباب برخی اقدامات از سمت روستاهای بالادست و برداشت بیش از اندازه مجاز در منطقه گلپایگان اظهار نمود: موضوع مورد اعتراض كشاورزان به حق است، زمانی كه آب تحت عنوان حقابه زیست محیطی در روستا جاری می شود بعضی از روستاهای بالا دست مستقر در شهرستان گلپایگان برداشت بیش از حدی از آن دارند، این حقابه در گذشته بر طبق سند تعیین شده و میزان خاصی برای آن تعریف شده است، اما ایجاد سر دهانه و كارگزاری لوله های غیرمجاز و برداشت آب بوسیله موتور دیزلی مورد نقد ماست و باید گلپایگان حتما بر این امر نظارت داشته باشند كه برداشت غیرمجازی صورت نگیرد.
فرماندار خمین اضافه كرد: سال قبل برای جلوگیری از برداشت بیش از اندازه مجاز، مكررا از منطقه بازدید داشتیم و از این كار ممانعت شد. لازم است كه این امر امسال با جدیت نظارت شود و در صورت تكرار، این مسئله را بوسیله مراجع مربوطه پیگیری می نماییم.
وی با اعلان اینكه شاید از بالادست آبی جریان نداشته باشد اما همه بندها به علت زه آب رودخانه دارای آب هستند، كرد: كشاورزان شهرستان خمین نیز باید مدیریت منابع آب را مدنظر داشته باشند. تامین حقابه خواسته ای به حق است، اما باید آب موجود توسط كارشناسان منابع آب شهرستان بجهت استفاده بهینه مدیریت شود. كشاورزان باید خواسته خودرا از مراجع قانونی دنبال كنند و اساسا ما مخالف پیگیری امور از مجاری قانونی نیستیم، مسئولان شهرستان خمین خودرا در كنار كشاورزان می بینند و پیگیر موضوع هستیم.
مدیریت كوچری به استانی بی طرف سپرده شود
طهرانی اضافه كرد: تابحال بیش از ۵۰ صفحه مكاتبه با مسئولان استان مركزی و گلپایگان صورت گرفته، اما باید به مدیریت سد كوچری توجه گردد. این سد، سدی بین استان های مركزی، اصفهان و قم است و شاید بهتر باشد در آینده مدیریت آن به استانی بی طرف داده شود تا بهره برداری از آن مشكلی به دنبال نداشته باشند.
بر اساس این گزارش، استان مركزی غیر از دو سد الغدیر و كمال صالح كه در داخل استان قرار دارند، در منافع دو سد بزرگ 15 خرداد و كوچری شریك است، اما ظاهرا در تامین منافع خود چندان موفق نبوده، یا اگر بوده، بهتر است شفاف سازی در این خصوص صورت گیرد تا مردم ذینفع در این سدها كه بخش عمده ای از اقتصاد و حتی زندگی اجتماعی شان بر اساس آب ذخیره شده در این سدها شكل گرفته تصور درستی از آنچه در مدیریت این منابع باارزش صورت می گیرد داشته باشند.
از طرفی، اگر چنانچه تخصیص حقابه دریافتی به كشاورزان در امتداد مدیریت منابع آب برمبنای روش یا زمانبندی خاصی صورت می گیرد، بهتر است این مهم نیز با روستائیان مطرح شود تا هم از دریافت كامل حقابه خود اطمینان داشته باشند و هم بتوانند كشت و كار خودرا با این روش وفق داده و بیشترین و بهترین بهره برداری را از آب دریافتی داشته باشند.
مشاركت دادن ذینفعان این آب در مدیریت آن می تواند حساسیت و دغدغه مندی مدیریت منابع را در نگاه آنان افزایش داده و در عین حال این مشاركت می تواند روحیه كار جمعی در امتداد منافع منطقه را تقویت كند و شاید حتی بتواند جوانان ناامید از اقتصاد كشاورزی را از معادن سنگ به زمین های زراعی روستا بازگرداند.
از طرفی این ذهنیت روستائیان كه مسئولان توان احقاق حقابه بعنوان یك حق ثبت شده برای این روستاها را ندارند، مسئله ای است كه نباید بسادگی از آن گذشت چونكه اساسا قوت گرفتن این ذهنیت تبعات بسیاری را نه فقط برای این منطقه كه حتی بر مناطق اطراف آن همچون محلات و دلیجان كه با این مشكل مواجهند خواهد داشت. اگر راهكار، مدیریت بی طرف سدهاست باید هرچه زودتر به انجام برسد تا تبعات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی این شرایط بیش از این دامنگیر این منطقه و البته استان نشود. از طرفی از آنجاكه كه حجم قابل توجهی از آب كوچری جهت تایمن آب آشامیدنی قم بوسیله خط لوله به تصفیه خانه دودهك دلیجان و از آنجا به قم سرازیر می شود، این نكته نیز باید در بررسی راهكار مدیریت مشترك مورد توجه ویژه قرار گیرد.
زیستمندان این رود كهنسال اساسا بسیار متنوع و ارزشمندند. زیستمندانی كه در غوغای خودخواهانه انسان ها برای بهره مندی از طبیعت همیشه لطمه دیده اند و امروز هزاران ماهی كوچكی كه در بركه های راكد به وجود آمده از بارندگی های اخیر در راه اناربار زندگی می كنند طی چند روز آینده با خشك شدن این بركه ها از بین خواهند رفت و دیگر زیستمندان منطقه نیز باید منبع آبی دیگری برای رفع تشنگی بیایند یا به سرنوشت ماهی های كوچك تن بدهند.


البته درباب مدیریت سدهای استان های مشترك با استان مركزی همچون كوچری، پیشنهاد فرماندار خمین در خصوص واگذاری مدیریت این سد به استانی بی طرف، روند تامین حقابه كشاورزان خمین و محلات و دلیجان از این سد و دیگر موارد سوالات بسیاری وجود دارد، كه با وجود كوشش های مكرر خبرنگار ایسنا جهت دریافت پاسخ این سوالات از مدیرعامل و معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان مركزی موفقیتی حاصل نشد و متاسفانه این سوالات بی پاسخ باقی ماند، ولی ایسنا همچنان پیگیر مسئله حقابه روستاهای یاد شده از كوچری خواهد بود و این وضعیت را درباب روستاهای محلات نیز دنبال خواهدنمود و مشتاقانه پذیرای پساخ مسئولان به این مطالبات مردمی است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1399/01/31
11:43:24
5.0 /5
2918
تگهای خبر: آسمان , باد , باران , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است