لاك پشت های دریایی ایران در خطر انقراض

لاك پشت های دریایی ایران در خطر انقراض به گزارش گل بخر یك عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه با اشاره به اینكه تمام پنج گونه لاكپشت دریایی موجود در كشور در خطر انقراض قرار دارند، تصریح كرد: انسان دلیل اصلی تهدید لاك پشت های دریایی است و آلودگی های نفتی و تخریب و توسعه سواحلی كه محل تخم گذاری این لاك پشت هاست سبب تهدید آنها می شودهانیه غفاری در گفت و گو با ایسنا ادامه داد: در سایر كشورها بیشتر مسئله استفاده زینتی از لاك لاك پشت های دریایی دلیل تهدید آن هاست.

وی با اشاره به اینكه در جنوب كشور مكان و زمان تخم گذاری لاك پشت های دریای مشخص است، اظهار داشت: تخم این لاك پشت ها نباید جابه جا شود و مردم اگر به مكانی در جنوب كشور می روند باید اطلاعات لازم را دریافت نمایند تا در زمان تخمگذاری به محل های مشخص برای تخمگذاری نزدیك نشوند و لاك پشت های دریایی را در زمان تخمگذار گرفتار مشكل نكنند و عاملی برای تهدید این گونه ها نباشند.

غفاری در بخش دیگری از صحبت های خود درباره انواع گونه های لاك پشت كشور اظهار نمود: به صورت كلی در ایران ۱۰ گونه لاك پشت وجود دارد كه پنج گونه آن دریایی هستند و تنها در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می كنند، دو گونه لاك پشت خشكی زی مانند «لاك پشت مهمیزدار» و «لاك پشت آسیایی» داریم كه در زیستگاه های خشكی چون مراتع و زیستگاه های كوهستانی زندگی می كنند و سه گونه لاك پشت بركه ای در كشور داریم.

این عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه كردستان افزود: علاوه بر ۱۰ گونه لاك پشت موجود در كشور دو گونه لاك پشت غیربومی هم طی چند سال گذشته وارد كشور شده است كه دلیل اصلی آن بازار خرید و فروش حیوانات خانگی و شركت های واردكننده ماهی های زینتی است. این دو گونه غیر بومی «لاك پشت لاك نرم چینی» و «لاك پشت گوش قرمز» هستند.

غفاری با اشاره به اینكه لاك پشت لاك نرم چینی در خیلی از زیستگاه های شمال كشور رها شده و بخصوص در منطقه میانكاله بعنوان یك معضل درآمده اند، اظهار نمود: در منطقه میانكاله این گونه لاك پشت از راه حوضچه های پرورش ماهی وارد زیستگاه رودخانه های طبیعی می شود و مشكل بزرگی را برای سایر گونه های آن منطقه بوجود آورده است.

وی اضافه كرد: لاك پشت گوش قرمز كه كنار چشمانش دو لكه قرمز دارد هم بعنوان گونه غیربومی، گونه ای مهاجم به حساب می آید كه اگر وارد زیستگاه های طبیعی ما شود می تواند گونه های بومی را حذف كند.

غفاری در انتها تصریح كرد: مردم نباید گونه های لاك پشتی كه به صورت غیرقانونی به فروش می رسد را خریداری كنند چونكه یكی از دلایلی كه گونه های بومی ما در معرض تهدید هستند خرید و فروش گونه های غیربومی به صورت غیر قانونی می باشد ازاین رو اگر مردم این گونه ها را خریداری نكنند قاچاقچیان و صیادان هم آنها را از زیستگاه شان جدا و به بازارعرضه نمی كنند.
1399/01/20
22:44:30
5.0 /5
3575
تگهای خبر: آلودگی , بو , حیوان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است