اینجا دریای پنهان در بیابان لوت

اینجا دریای پنهان در بیابان لوت گل بخر: دمای بیابان لوت از مطالعه قبلی ناسا كه آنرا گرمترین نقطه زمین می دانست، 10 درجه بیشتر است.نیو صدر: گروهی از محققان ایرانی و خارجی در مطالعه ای جدید نشان داده اند كه بیابان لوت، یكی از گرمترین نقاط زمین، ۱۰درجه سلسیوس از آنچه تصور می شد گرم تر است.
تا پیش از انجام این مطالعه، ناسا اعلام نموده بود كه بیابان لوت با ثبت دمای حدود ۷۰درجه ای گرمترین نقطه كره زمین است، اما این مطالعه جدید از مرضیه آذردرخش، استادیار دانشگاه فرلی دیكینسون در نیوجرسی آمریكا و امیر آقاكوچك، استاد دانشگاه كالیفرنیا در ایرواین، نشان داده است كه حداكثر دمای ثبت شده ۱۰درجه خطا دارد و لوت، از آنچه فكر می نماییم بسیار گرم تر است.
از سویی نتایج این مطالعه، دیگر شگفتی های بیابان لوت را هم آشكار كرده است؛ از اختلاف ۷۰درجه ای دما بین روز و شب تا محل عجیب گرمترین نقطه لوت و...
در همین رابطه، مرضیه آذردرخش نویسنده و محقق این مطالعه، در گفت وگویی با خبرآنلاین یافته های جدیدشان را تشریح نمود. این گفت و گو را اینجا بخوانید:

از مطالعه جدیدتان درباره بیابان لوت بگویید، اصلا چه شد این مطالعه را آغاز كردید؟
ما قبل تر دمای سطح زمین در مناطق مختلف، با استفاده از داده های ماهواره ای ناسا مطالعه كرده بودیم، این ماهواره از سال ۲۰۰۲ هر ۸ روز تخمینی از دمای سطح زمین با دقت ۵كیلومتر در ۵ كیلومتر ارائه می داد، در سال ۲۰۱۴ ناسا یك سری جدید داده را انتشار داد كه دقتش در مناطق نیمه خشك و صحرایی بهبود یافته بود.
نتایج این مطالعه ما این بود كه بین داده های سری جدید ناسا با داده های قبلی اختلاف دمای زیادی مشاهده شد، خود ناسا گفته بود این اختلاف به شكل میانگین حدود ۲درجه است ولی نتایج مطالعه ما نشان داد كه این اختلافات خیلی بیشتر از این حرف هاست و به ۵ یا ۶ درجه هم می رسد.
بعد از این نتیجه گیری با آقای دكتر آقاكوچك كه مطالعات زیادی درباره لوت انجام داده بودند بحثی داشتم و قرار شد ببینیم تاثیر این داده های جدید ناسا روی بیابان لوت از نظر تغییرات دما چقدر است. مطالعه قبلی نشان داده بود كه دما در بیابان لوت در بالاترین نقطه به ۷۰درجه هم می رسد، ما خواستیم ببینیم با الگوریتم جدید این میزان تغییری خواهد داشت یا نه.
و نتایج چطور بود؟
در مطالعه ما كیفیت و دقت داده ها بهتر از قبل بود بطوریكه دقت ما از ۵كیلومتر به یك كیلومتر رسیده بود. به طبع وقتی با دقت پایین تری میانگین بگیریم تغییرات دما پایین تر می آید.
با این داده ها، به این نتیجه رسیدیم كه كه دمای زمین در لوت نه فقط به ۷۰درجه بلكه حداكثر به ۸۰درجه سانتی گراد هم می رسد. این دمای ۸۰درجه مربوط به ماه جولای و قسمت جنوبی بیابان لوت است.

نتیجه گیری دوم ما اما واقعا اعجاب انگیز بود، ما اختلاف دمای روز و شب را در این بیابان اندازه گیری كردیم و متوجه شدیم تغییرات شبانه روز در بیابان لوت بسیار بسیار وسیع و حدود ۷۰درجه سانتی گراد است. یعنی هوای اینجا از یك روز بسیار گرم به شبی سرد می رسد، این یك پدیده كم نظیر است.
این منطقه گرمی كه از آن صحبت می كنید دقیقا كدام قسمت بیابان است و چه شرایطی دارد؟
همانطور كه می دانید منطقه ای به اسم دریای پنهان در لوت وجود دارد، منطقه این دریا دقیقا در همان جایی است كه ما حداكثر دما را مشاهده كردیم. این خیلی جالب است كه دریای پنهان و آب در آن منطقه بسیار گرم بیابان لوت قرار دارند.
و بر طبق این خاصیت ها به چه نتایجی درباره اكولوژی بیابان لوت می رسیم؟
این موضوع واقعا تمركز مطالعه ما نبود، ما فقط داده های ماهواره ای را نگاه كردیم و هیچ داده ای دیگر جهت استفاده نداشتیم، گروه های دیگری باید به سوالات جدید به وجود آمده پاسخ دهند، این كه چقدر حیوان و گیاه كه در این منطقه رشد و زندگی می كنند و چطور می توانند خودشان را با تغییراتی به این وسعت وفق بدهند و...
شما گفتید در چند سال پی درپی دمای لوت را اندازه گیری كردید، روند تغییرات دما در لوت چگونه است؟ آیا می توانیم بگوییم تغییر اقلیم در گرمایش لوت نقش داشته است؟
ما در این مطالعه روند تغییرات را نگاه نكردیم و فقط دمای روز و شب را در ۱۸ سال اخیر مشاهده كردیم، چون اندازه گیری های ما برای بلندمدت نیست نمی توانیم در ارتباط با روند تغییرات دما در بیابان لوت به نتیجه گیری طولانی مدت برسیم، برای این كار نیاز به وجود اطلاعات بیشتری است.
اما شاید بشود به شكلی به این پرسش شما پاسخ داد، درست است كه در ۱۸ سال نمی توان روند تغییرات دما را مشاهده كرد اما ما شاهد رشد یك درجه ای دمای شب بیابان لوت هستیم. یعنی در طول این زمان میانگین دمای شب بیابان لوت نسبت به میانگین دمای سال ۲۰۰۲، یك درجه افزایش داشته است. این افزایش دما با دیگر مطالعات جهانی در مورد رشد دمای جهانی سازگار است.
۴۷۲۳۷


منبع:

1399/01/13
21:33:16
5.0 /5
3407
تگهای خبر: بو , حیوان , دانش , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است