كردوانی :

هیچ تغییر اقلیمی در ایران اتفاق نیفتاده است

هیچ تغییر اقلیمی در ایران اتفاق نیفتاده است به گزارش گل بخر قزوین پروفسور كردوانی با اشاره به اینكه تغییر اقلیم در دوران سوم زمین شناسی به وقوع پیوسته است اظهار داشت: آب وهوا تغییر می كند ولی اقلیم گرفتار تغییر نمی گردد و هم اكنون آب و هوای ایران گرفتار تغییر و جریانات غرب كره زمین جایگزین جریانات پرفشار سیبری شده است.پروفسور پرویز كردوانی، پدر علم كویرشناسی و استاد نمونه دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه آب وهوا تغییر می كند ولی اقلیم گرفتار تغییر نمی گردد، اظهار داشت: تغییر اقلیم با كرات دیگر ارتباط دارد. تغییر اقلیم در دوران سوم زمین شناسی به وقوع پیوسته است؛ در واقع در دوران دوم تمام ایران دریا بوده است كه تمام دریاها به هم وصل بودند ولی در دوران سوم با وقوع تغییر اقلیم، تغییر و گرم و خشك شدن هوا، دریاها از بین رفتند و تنها دریاچه آرال و خزر در ایران و دریاچه وان در تركیه باقی ماندند.

پدر علم كویرشناسی اشاره كرد: زمستان از دو چله بزرگ و كوچك تشكیل شده است. از اول دیماه تا ۲۹ بهمن ماه بعنوان چله بزرگ یاد می شود، پس از آن تا آخر اسفند هم چله كوچك است.

وی بیان نمود: در طول سال زمین گرم تر از هواست بنا بر این آلودگی را به سمت بالا هدایت می كند ولی اواخر پاییز و اوایل زمستان در برخی از نقاط همچون تهران چون زمین سردتر می شود آلودگی نمی تواند صعود كند.

كردوانی اضافه كرد: پس از چله كوچك آلودگی هوا وجود ندارد چون آفتاب می تابد و زمین گرم می شود ازاین رو حتی اگر بارندگی هم نداشته باشیم دیگر در مناطق صنعتی شاهد آلودگی شدید نخواهیم بود.باد فوهن Fohn علت گرم شدن گیلان در زمستان بود

وی ضمن اشاره به گرم شدن گیلان در بهمن ماه عنوان كرد: در دنیا هم شاهد این اتفاق بودیم در زمستان وقتی كه هوا گرم می شود آفتاب به اراضی مختلفی می تابد كه نحوه بازگشت نور و گرمای خورشید به نوع اراضی بستگی دارد. باتوجه به نوع اراضی طارم اولیای زنجان كه اغلب ماسه ای است نور خورشید به این اراضی برخورد كرده و داغ شده و وقتی كه گرم شد صعود می كند و به سمت گیلان حركت می كند؛ به این باد فوهن Fohn می گویند.

این استاد نمونه دانشگاه تهران عنوان كرد: به واسطه باد فوهن هوا گرم می شود و مردم آغاز به گردش در جنگل ها می كنند و پس از گردش آتش خویش را خاموش نمی كنند و بنا بر این در گیلان شاهد چندین مورد آتش سوزی در بعضی نقاط جنگل های این استان بودیم.

وی اشاره كرد: گرما در فصل زمستان به جنس زمین و رنگ آن بستگی دارد اگر زمین سیاه باشد آفتاب به آن بخورد داغ می شود و اگر ماسه ای باشد داغ تر هم خواهد شد كه در طارم این پدیده را شاهد بودیم.

كردوانی اظهار داشت: گرمای هوا در زمستان علاوه بر آتش سوزی جنگل ها، آب شدن برف ها را به دنبال دارد؛ در ایران دو منبع آبی داریم یكی بارندگی ها كه شامل باران می شود و دیگری برفی كه در كوهستان یخ می زند در فصل بهار آب می شود، در واقع گرمای هوا در فصل زمستان باعث از بین رفتن منابع آب ما در فصل بهار و تابستان شده است.

وی تشریح كرد: زیر برف گرم است بنا بر این ساكنان قطب ها اتاقك های برفی درست می كنند. زراعت دیم در مناطق كوهستانی در فصل پاییز صورت می گیرد و در فصل بهار مشاهده می شود كه دانه ها رشد كرده اند و علت آن گرم بودن زیر برف است؛ وقتی هوا گرم شود برف ها آب شده و سرمای پس از گرم شدن هوا باعث از بین رفتن محصولات دیمی می شود و حتی به مراتع هم صدمه می رساند.

تابستانی خوب است كه زمستان سردی را داشته باشیم

پدر علم كویرشناسی بیان نمود: تابستانی خوب است كه قبلش زمستان سردی را داشته باشیم چون خیلی از آفات و امراض در اثر سرما از بین می روند ولی اگر هوا گرم شود با آب شدن برف ها آفات از بین نمی روند بلكه فعال می شوند.

وی با اشاره به اینكه رطوبت از كره زمین خارج نمی گردد، اشاره كرد: هوای كره زمین گرم شده و مسائل زیادی به وجود آورده است و یكی از موارد این است كه در مناطقی كه بارندگی زیاد بوده بارش ها بالا رفته و در مناطقی كه بارندگی كم بوده میزان بارش كاهش پیدا كرده است.

بی نظمی بارش ها از مضرات گرم شدن كره زمین

كردوانی تاكید كرد: بی نظمی بارش ها از دیگر مضرات گرم شدن كره زمین است گاهی در یك منطقه مانند یزد كه ۶۰ میلیمتر بارندگی دارد باران یك سال ظرف ۲۴ ساعت می بارد همان اتفاقی كه در نوروز ۹۸ در شهرهای ایران شاهد آن بودیم.

وی اظهار نمود: بارش های سیستان وبلوچستان تحت تاثیر گرمای اقیانوس هند بوده است رطوبت هند و دریای عمان باعث بروز سیل در سیستان شد علاوه بر آن سدها پر و سرریز شدند با به هم پیوستن آب های سرریز شده سدها سیل به راه افتاد.
جریانات غرب كره زمین جایگزین هوای پرفشار سیبری
این استاد نمونه دانشگاه تهران توضیح داد: وقتی كره زمین گرم نشده بود چله كوچك به شكلی سرما ایجاد می كرد كه سرمای بوجود آمده گاهی از سرمای چله بزرگ هم بیشتر و ناشی از سرمای سیبری و قطب بود كه وارد كشور می شد؛ در سال های اخیر شاهد این سرما نیستیم چون سرما از جانب غرب وارد كشور می شود كه ناشی از رطوبت دریای اژه، مرمره و مدیترانه است.
وی بیان نمود: در سال های دور بارندگی نخست پاییز در شهرهای مازندران و گیلان ناشی از هوای پرفشار سیبری بود هوا در بالای دریای خزر رطوبت را جذب و به كوه های تالش برخورد و در گیلان بارندگی ایجاد می كرد به شكلی كه ۲۰۰۰ میلی متر بارش ثبت می شد و یا اینكه از البرز به سمت تهران می آمد پس از ارتفاع ۱۰۰۰ متری سرد شده و می ریخت ولی در سال های اخیر شاهد ورود هوای پرفشار نیستیم.

آب شدن كوه های یخی از مضرات گرم شدن كره زمین

كردوانی اظهار داشت: با گرم شدن كره زمین كوه های یخی در حال آب شدن بوده و مسائل زیادی را به وجود آورده است؛ در مناطق سیبری برف می آمد و دریاها پر آب می شد ولی حالا سطح آب دریای خزر هم كاهش پیدا كرده چون منبع آبی دریای خزر از خشكی تأمین می شود.

وی تصریح كرد: امكان دارد در آینده دریای خزر خشك شود چون منبع آبی آن كم شده است در سال ۱۳۵۴ با بیان كاهش سطح آب دریای خزر روس ها تصمیم گرفتند به این دریا آب برسانند و برای آن باید ۱۳۰ كیلومتر از كوه ها را شكافته و آب را به خزر می رساندند.

پدر علم كویرشناسی اضافه كرد: در سال ۱۳۷۶ آب خزر یك متر كمتر از وضعیت كنونی بود؛ منبع آب دریای خزر از كوه تأمین می شود ولی منبع آب خلیج فارس از اقیانوس است و خلیج فارس تا به امروز سه بار در ۲۰ هزار سال پیش، ۶۰ هزار سال پیش و ۱۲۰ هزار سال پیش خشك شده است.

وی با اشاره به اینكه رود «ولگا-دُن» ۸۰ درصد آب دریای خزر را تأمین می كند، افزود: «دُن» رودی است كه از دریای سیاه به «ولگا» می ریزد؛ رود «آرال» هم حجم آبی كمتری پیدا كرده است و دریاچه آرال هم در حال خشك شدن است و این خطری برای تالاب انزلی به شمار می رود؛ «روگا» در واقع جوی هایی است كه از دریا به تالاب وصل می شود هم اكنون افت آب تالاب و ورود فاضلاب و شیرابه زباله ها به آن یك خطر شمرده می شود و می توان گفت بعضی از رودها به فاضلاب تبدیل گشته اند.

كردوانی اشاره كرد: هم اكنون با گرم شدن كره زمین كوه های یخی در حال آب شدن هستند سطح خشكی كره زمین در حال كاهش است و خیلی از شهرها به زیر آب می روند. در خلیج فارس كه آب آن از اقیانوس ها تأمین می شود؛ آب شدن برف های قطبی و كوه های یخی برای ما یك خطر است چون باعث بالا آمدن آب و ورود آن به نخلستان ها خواهد شد.

وی توضیح داد: كوه یخی و یخ های قطبی با هم تفاوت دارند وقتی برف روی كوه می نشیند به كوه یخی تبدیل می شود و هنگامی كه روی دریا می نشیند به یخ های قطبی تبدیل می شود. هم اكنون كوه های یخی و یخ های قطبی در حال آب شدن هستند.

به هیچ وجه با این بارندگی ها وارد ترسالی نشدیم

این استاد دانشگاه اظهار داشت: سرمای موجود بیشتر از سمت غرب و دریای سیاه، اژه، مرمره و مدیترانه می آید و بارندگی زیادی با خود به همراه دارد گاهی به صورت اتفاقی مشاهده می نماییم كه در شهرهایی مانند خوزستان در یك روز حجم بارندگی به اندازه یك هفته می بارد كه ناشی از گرم شدن كره زمین است؛ امكان دارد در چله تابستان هم شاهد این گونه بارندگی ها باشیم چون آفتاب به زمین می خورد و رطوبت صعود كرده و رودهای هوایی تشكیل می دهد و با سرد شدن هوا ریزش پیدا می كند.

وی متذكر شد: به هیچ وجه با این بارندگی ها وارد ترسالی نشدیم برای ترسالی باید دو سه سال بارندگی داشته باشیم؛ تغییر اقلیم هم نیست بهار ۹۸ بارندگی زیادی را شاهد بودیم كه سبب بروز سیل در گلستان، لرستان و خوزستان شد.

پدر علم كویرشناسی اظهار داشت: متأسفانه تا زمانی كه بارندگی نیست می گویند خشكسالی شده و مدام از كم آبی سخن می گویند و در هنگام بارندگی هم به سبب عدم مدیریت این بارش ها مانند نوروز ۹۸ سیل به راه می افتد و جان و مال مردم تهدید می شود. اگر بارش های سال قبل مدیریت می شدند اساسا می توانست جبرانی برای خشكسالی ۴۰ سال گذشته باشد.

این استاد نمونه دانشگاه تهران تصریح كرد: باید از سازمان هواشناسی تشكر نماییم چونكه بموقع بارندگی های شدید را اعلام و ما را آماده می كنند اگر مسئولین برنامه ها را درست انجام داده بودند بارندگی ها سال قبل نعمت بود.
1399/01/06
12:34:39
5.0 /5
3535
تگهای خبر: آفتاب , آلودگی , باد , باران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است