مخالفت جدی محیط زیست با تونل انتقال آب طالقان

مخالفت جدی محیط زیست با تونل انتقال آب طالقان به گزارش گل بخر ایسنا/البرز مدیركل محیط زیست البرز با اشاره به اینكه در خیلی از پروژه های عمرانی استان پیوست های زیست محیطی رعایت نمی گردد، توضیح داد: بعنوان مثال محیط زیست از تمامی پیمانكاران پروژه آزاد راه تهران - شمال در مراجع قضایی شكایت كرده و پرونده حقوقی آنها در جریان است.


فردین حكیمی در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه ۳۰ دیماه كه به مناسبت هفته هوای پاك در اداره كل محیط زیست البرز برگزار شد، با اشاره به اینكه شعار سال جاری این هفته اقدام و عمل است، اظهار نمود: هفته هوای پاك بهانه ای برای ایجاد حساسیت بین اقشار مختلف جامعه برای مشاركت در كاهش آلودگی هوا است چون دستیابی به اهداف این حوزه بدون تعامل مردم امكان پذیر نیست.
مدیركل محیط زیست البرز افزود: برای كاهش آلودگی هوا چهار سیاست عمده در برنامه ششم توسعه باید پیگیری شود كه شامل كاهش قابل ملاحظه معضل آلودگی هوا، تشخیص حقابه زیست محیطی تالاب ها و رودخانه ها، ساماندهی وضعیت پسماند در كلانشهرها و كنترل و پیشگیری از گسترش كانون های ریزگرد است.
به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، وی توضیح داد: هم اكنون ۹ كانون ریزگرد داخلی در استان وجود دارد كه این كانون ها شامل ۴۵ هزار هكتار از اراضی دشت نظرآباد و اشتهارد است.
وی با اشاره به این كه اراضی اطراف تالاب صالحیه مستعد تبدیل به بیابان هستند، افزود: متاسفانه در اطراف این تالاب شاهد چرای بیشتر از هزار شتر در تمام ایام سال هستیم كه این مسئله به تهدیدی برای افزایش بیابان در این منطقه تبدیل گشته است.
حكیمی افزود: متاسفانه خیلی از این شترها به ساربانان استان های مركزی و قزوین تعلق دارند و به جای اینكه در محیط بسته نگهداری شوند، در اراضی به حال خود رها شده و نظارت چندانی بر وضعیت آنها صورت نمی گیرد.
وی اظهار داشت: منابع طبیعی استان در حال اجرای طرح های بیابان زدایی در محدوده تاالاب صالحیه است ولی چرای این شترها در این منطقه سبب می شود این طرح ها بی نتیجه باشند.
مدیركل محیط زیست البرز با اشاره به پیگیری برای ثبت تالاب صالحیه افزود: گزارش های توجیهی این تالاب آماده شده و باید در شورایعالی محیط زیست مطرح شود.
وی اضافه كرد: متاسفانه محدوده تالاب صالحیه جزء مناطق چهارگانه نیست و امكان ایجاد پاسگاه محیط زیست برای نظارت و حفاظت ویژه از این منطقه وجود ندارد.
این مسئول اظهار نمود: باید محدوده تالاب صالحیه بعنوان منطقه شكار ممنوع به ثبت برسد و تا قبل از آن محیط زیست امكان هزینه كرد در این محدوده را ندارد.
حكیمی در ادامه با اشاره به طرح انتقال آب رودخانه كرج به تهران از راه تونل توضیح داد: این طرح هنوز اجرایی نشده ولی اگر بنا به اجرای آن باشد حتما باید حقابع زیست محیطی رودخانه كرج برای حفظ حیات طبیعی آن رعایت شود.
وی همینطور به طرح انتقال آب از زیاران طالقان به كرج اشاره نمود وگفت: طی سال های قبل این اقدام از راه لوله های انتقال انجام می شد ولی در طرح جدیدی پیشنهاد انتقال آب از راه تونل مطرح شده كه این طرح تا كنون چهار بار در كمیته ارزیابی مطرح و با مخالفت محیط زیست روبرو شده است.
وی اضافه كرد: بطور قطع انتقال آب از طالقان به كرج از راه حفر تونل اثرات مخرب زیست محیطی زیادی خواهد داشت و تا كنون محیط زیست با این اقدام مخالفت جدی صورت داده است.
مدیركل محیط زیست البرز در ادامه با اشاره به اینكه در خیلی از پروژه های عمرانی استان پیوست های زیست محیطی رعایت نمی گردد، توضیح داد: بعنوان مثال محیط زیست از تمامی پیمانكاران پروژه آزاد راه تهران – شمال در مراجع قضایی شكایت كرده و پرونده حقوقی آنها در جریان است.
این مسئول همینطور از وضعیت نامناسب مدیریت پسماند در استان گلایه نمود و اظهار داشت: متاسفانه وضعیت مدیریت پسماند در استان بخصوص در مركز حلقه دره خوب نیست و ما برای رسیدگی به وضعیت آن ضد سازمان مدیریت پسماند اعلام جرم كرده ایم.
حكیمی افزود: متاسفانه خیلی از شهرداری ها مبادرت به سوزاندن زباله در مراكز دپوی موقف زباله می كنند كه این امر سبب شیوع آلودگی می شود.
وی اضافه كرد: محیط زیست البرز به دنبال اقدامات حقوقی در مقابل سایر دستگاه ها نیست ولی وقتی سایر دستگاه ها به وظایف خود در مورد محیط زیست عمل نكرده و توجهی به اخطارها ندارند چاره ای جز اعلام جرم باقی نمی ماند.
مدیركل محیط زیست البرز در ادامه به تصویب قانون هوای پاك در سال ۹۶ اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۵ دستگاه در قبال اجرای این قانون وظیفه دارند و باید نسبت به مسئولیت خود در این خصوص پاسخگو باشند.
وی افزود: ۶۲ درصد علت آلودگی هوای استان به منابع متحرك و ۳۵ درصد هم به منابع ثابت مربوط می شود.
این مسئول تصریح كرد: هم اكنون ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان فعال است كه وضعیت آلاینده های هوا را در مناطق مختلف گزارش می كند.
حكیمی با اشاره به اینكه طی سال های قبل اقدامات زیادی برای كاهش آلاینده های هوای استان صورت گرفته افزود: تجهیز كارخانه سیمان آبیك به سیستم لحظه ای پایش آلاینده های هوا، پیشگیری از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه منتظر قائم، تجهیز واحدهای صنعتی استان به سیستم كنترل آلودگی هوا بخشی از این اقدامات بوده است.
وی افزود: طی ۹ ماه گذشته ۲۸۱ هزار خودروی سبك و بیشتر از ۴۱ خودروی سنگین معاینه فنی شدند كه از میان آنها ۱۵۳ هزار خودروی سبك و ۹ هزار خودروی سنگین در معاینات مردود اعلام شدند.
وی اظهار داشت: طی این مدت ۲۳ هزار خودروی فاقد معاینه فنی هم توسط پلیس توقیف و به پاركینگ انتقال داده شده اند.
مدیركل هواشناسی البرز اضافه كرد: طی ۹ ماه گذشته البرز نشینان ۷۹ روز در هوای پاك، ۱۸۱ روز در هوای با كیفیت قابل قبول، ۱۴ روز در هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۲ ناسالم برای همه گروه ها نفس كشیده اند.1398/10/30
16:19:11
5.0 /5
4080
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باد , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است