پرونده آسمان سربی تهران و راهكارهای اجرا نشده

پرونده آسمان سربی تهران و راهكارهای اجرا نشده به گزارش گل بخر هفته ای كه گذشت یكی از آلوده ترین هفته های تهران در سالهای اخیر بود. شاخص آلودگی هوا بارها تا مرحله اضطرار بالا رفت و تعطیلات چند روزه مدارس هم نتوانست مشكل را حل كند.به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین، چند وقتی است آلودگی هوا، همه شهروندان را از پیر و جوان تا فقیر و غنی را گرفتار مشكل كرده و نفس همه را گرفته است.
حتی برخی نویسندگان از زندگی در تهران بعنوان سختترین كار بعد از كار در معدن یاد كردند و گفتند با این همه آلودگی كه در تهران وجود دارد، زنده و سالم ماندن مردم، به معجزه می ماند. در فیلمی كه از عوارض آلودگی روی سلامت پوست منتشر شده به روشنی اثرات ویرانگر هوای آلوده بر سلامت شهروندان مشخص است. نكته منفی ماجرا این است كه مدیران بهداشتی می گویند از آلودگی هوا هیچ راه گریزی نیست و حتی چیزی به نام ماسك فیلتردار وجود ندارد. با این حساب، دور از انتظار نبود بعضی از افراد با مشاغل كه مجبور بودند در هوای آلوده حضور داشته باشند، گرفتار مشكل شوند. حتی خبر رسید كه سلامتی ماموران پلیس راهور در خیابانها به مشكل برخورده است. مشكل آنقدر لاینحل شده كه طبق معمول طنزنویسان با دستمایه قراردادن این مشكل، تلاش كردند مردم را حتی به زور هم شده بخندانند.
آلودگی هوای تهران از همه جا، از سطح خیابان، از هواپیما و حتی از فراز قله توچال قابل رویت است.
ناسالم بودن هوای تهران حتی با بارش بارانهای پراكنده در پایتخت هم درمان نشد. آنقدر هوا بد شد كه دولت هم ناچار شد مدارس را تعطیل كند و توضیحات واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور درباره تعطیلات مدارس به خوبی مبین هشدارهای سلامت برای دانش آموزان است. بسیاری هم بر این باور هستند كه تعطیلات مدارس اثری بر آلودگی هوا ندارد و كاملا بی نتیجه است.
در حال حاضر، خسارات آلودگی هوا فقط به سلامت شهروندان و تعطیلی خلاصه نمی گردد. آمار سرسام آور خسارات میلیاردی ناشی از تعطیلات آلودگی هوا هم بخش دیگری از مشكلات و تبعات ناشی از آلودگی هوا است.

گزارشها نشان داده است به جز تهران، شهرهای صنعتی كشور همچون ۸ كلانشهر هم گرفتار مشكل حاد آلودگی هوا شده اند.
حتی خبر رسید جلسات بعضی از نهادهای حاكمیتی مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام به علت آلودگی هوا برگزار نشده است. علیرغم این مشكلات، برخی فعالان شهری همچون رئیس شورای شهر تهران، می گویند فردا كه باران ببارد، باد بوزد و هوا صاف شود، دیگر كسی به فكر مردم هنگام آلودگی هوا نخواهد بود.
مشكل اصلی اینجا بود كه یك هفته تعطیلی هم نتوانست آلودگی هوای تهران را رفع كند و كماكان شرایط اضطرار آلودگی هوا در خیلی از نقاط تهران برقراراست.
در این میانان انگار همچنان اظهارات كارشناسان درباره راهكار كاهش آلودگی هوای تهران، در حد اظهارنظر باقی می ماند. همچون یك كارشناس سازمان محیط زیست كه می گوید برای سالم شدن هوای تهران باید جلوی خودروسازی های بی كیفیت را گرفت. مسعود تجریشی معاون این سازمان در گفتگو با خبرآنلاین به صراحت اعلام نمود: مساله ما روز و ساعت وقوع این اتفاقات است و بزرگترین مساله هم جمع شدن اتفاقات مختلف كنار هم است. در سال ۴ سال قبل حداقل ۳۰۰هزار خودرو به تهران اضافه شده است. دود این خودرو ها كجا می روند؟ اصلا به این شكل نمی توانیم انتظار داشته باشیم كیفیت هوا بهبود یابد، باید به شكل ضربتی عمل نماییم، باید قبول نماییم رشد اقتصادی بیاید پایین و هوا بهتر شود.
در مقابل این اظهارات البته برخی چهره ها همچون پزشكیان، نماینده تبریزی ها در مجلس می گویند عامل كاهش آلودگی هوا، خودرو های بنزینی نیست. این دعوا، همچنان ادامه دارد و حتی مركز مطالعات شهرداری تهران هم به میان گود آمده و می گوید باید عامل آلودگی هوای تهران را در جاهای دیگری به جز شهرداری تهران یافت، نهادهایی مانند وزارت صمت یا سازمان انرژی اتمی!
ماحصل بی توجهی به این مشكلات می شود مراجعه ۱۳ هزار نفر از شهروندان كه گرفتار مشكلات قلبی و ریوی حاصل از آلودگی هوا به اورژانس و بیمارستان ها كه همچنان این مراجعات ادامه دارد.
البته گوش مسؤلان برای شنیدن راهكارهای كاهش آلودگی هوا كه مربوط به خودشان است، سنگین شده ولی درباره راهكارهای مردمی برای كاهش آلودگی هوای تهران همیشه گوشهای مردم شنواست.
مشكل دیگر، علاوه بر آلودگی هوا، انتشار بوی بد و مشكوكی است كه هر چند وقت یك مرتبه، سبب مشكل برای شهروندان می شود و كسی نمی داند عامل آن نیست. در حالیكه شهرداری تهران ۵ سناریو برای بوی بد تهران را مطرح كرده، هنوز برای این مورد تعیین تكلیف نهایی نشده است.
گرچه گفته می شود آلودگی هوای تهران شنبه از این شهر رخت برمی بندد اما آنطور كه كارشناسان هواشناسی می گویند، یكشنبه یا دوشنبه هفته بعد این پدیده باردیگر به پایتخت و دیگر شهرهای صنعتی بارخواهد گشت.

۲۳۵۲۳۱

1398/10/07
21:16:16
5.0 /5
4140
تگهای خبر: آسمان , آلودگی , باد , باران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است