از ازدواج كودكان در افغانستان تا مهاجرت مادران آمریكایی

از ازدواج كودكان در افغانستان تا مهاجرت مادران آمریكایی به گزارش گل بخر «تاثیر تغییراقلیم روی آن بخشی از جامعه كه به منابعی طبیعی وابسنگی دارد، بیشتر است. این افراد معمولا ظرفیت واكنش دادن به حوادث طبیعی مثل خشكسالی، سیل و طوفان را ندارند. زنان معمولا در شرایط فقر با خطرات بیشتری از گرمایش جهانی روبرو می شوند و اغلب جمعیت فقیر جهان را هم زنان می سازند.»نیو صدر: فرقی نمی كند كه شما در آمریكا زندگی می كنید یا آفریقا، اگر زن یا كودك باشید به احتمال زیاد در زندگیتان با نتایج بسیار زیادی از بحران های زیست محیطی مواجه می شوید.
مطالعات مختلفی كه در طول چند سال قبل در مناطق مختلف انجام شده است؛ نشان میدهد كه بخش های صدمه پذیر جامعه در مقابل حوادث و بحران های زیست محیطی بیشتر از افراد دیگر در خطر هستند و زنان هم بخش زیادی از این گروه ها را می سازند.
در همین رابطه در سایت سازمان ملل نوشته شده است: «تاثیر تغییراقلیم روی آن بخشی از جامعه كه به منابعی طبیعی وابسنگی دارد، بیشتر است. این افراد معمولا ظرفیت واكنش دادن به حوادث طبیعی مثل خشكسالی، سیل و طوفان را ندارند. زنان معمولا در شرایط فقر با خطرات بیشتری از گرمایش جهانی روبرو می شوند و اغلب جمعیت فقیر جهان را هم زنان می سازند.»
مثلا كاهش ۳۵ درصدی بارندگی ها در سنگال زنان این كشور را با مشكلات فراوانی روبرو كرده است، چون كه مسئول تامین آب خانواده در سنگال این كشور زنان هستند و حالا آنها برای پیدا كردن آب باید مسیرهای بسیار بیشتری را طی كنند، اتفاقی كه شاید اصلا نتیجه بخش نباشد.
اما بنظر می رسد این جملات سازمان ملل فقط مخصوص زنان و كودكان فقیر آفریقایی نباشد، گزارش های مختلفی كه در چند سال قبل منتشر شدند نشان میدهد كه آنها در مناطق مثلی آمریكا، آفریقا، افغانستان و... با این مورد روبرو شده اند.
زمین گرم می شود، زنان مهاجرت می كنند
مطالعه ای از سازمان ملل كه در مارس سال ۲۰۱۸ انتشار یافته است، نشان میدهد كه ۸۰ درصد افرادی كه به سبب گرم شدن كره زمین مهاجرت كردند زنان یا كودكان هستند. در گزارش آمده است كه در خیلی از كشورها این كه زنان، تامین كننده غذای خانواده ها شده اند سبب شده است كه خیلی از آنها در مقابل سیل و خشكسالی صدمه پذیر شده و در نهایت به مهاجرت روی بیاورند.
برای مثال درنتیجه سیل سال ۲۰۱۰ پاكستان افراد زیادی در این كشور به مهاجرت روی آوردند و ۷۰درصد مهاجران زنان و كودكان بودند.

در مركز آفریقا و در كشور چاد هم خشك شدن دریاچه این كشور چنین شرایطی را میان بومی های این منطقه به وجود آورده است. هیندو اومارو ابراهیم، هماهنگ كننده ی مركز بومی های چاد در همین رابطه به بی بی سی اظهار داشت: «در میان بومی ها فرهنگی وجود دارد كه در فصول خشك مردان به شهر بروند و زنان مراقب جامعه باشند. اما حالا با طولانی تر شدن فصول گرم زنان باید برای مراقبت و تامین غذای خانواده شان بیشتر كار كنند. آنها بیشتر از قبل صدمه پذیر شده اند...»
بلایی كه طوفان كاترینا بر سر زنان آمریكایی آورد
۵ سال پیش از این اتفاق، هزاران كیلومتر دورتر از چاد، اتفاقی حدودا مشابه در آمریكا رخ داد؛ پس از وزش طوفان كاترینا در ایالت لویزیانا، آمریكایی ها با موجی از مهاجرت زنان سرپرست خانواده مواجه گشتند.
همین مبحث سبب شد تا در این سال ها در این زمینه مطالعات مختلفی صورت گیرد. ژاكلین لیت، استاد مطالعات زنان دانشگاه روتگرز در همین رابطه توضیح داد: «سرپرست بیشتر از نیمی از جمعیت این منطقه زنان بودند و ارتباطی كه آنها با شبكه های اجتماعی داشتند نقش مهمی در بقای آنها داشت. اتفاقی كه در طوفان كاترینا رخ داد دقیقا به همین شبكه صدمه وارد كرد و منجر به مهاجرت زنان شد. این مورد نشان میدهد كه زنان و كودكان در خطر بزرگی هستند.»
همچنین میزان بیماری های روانی در بین مادران سرپرست خانواده پس از این طوفان از ۲۳.۵ به ۳۷.۵ درصد افزایش یافت.
«كودكان هزینه خشكسالی را می پردازند»
همچنین سال قبل یونیسف در گزارشی تكان دهنده اعلام نمود كه خشكسالی های چند سال قبل در افغانستان سبب شده است كه افغانستانی های روی به فروش و ازدواج كودكان آورده اند.

سازمان ملل در گزارش خود كه در ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ اعلام نمود: «در حالی كه افغانستان با بدترین خشكسالی اش در ۱۰ سال گذشته روبرو شده است، خانواده ها در حال روی آوردن به ازدواج و فروش كودكانشان هستند تا از راه یا بدهی های خویش را بپردازند و درآمدی هم كسب كنند.»
آمارهای یونیسف نشان میدهد كه در ۴ ماه حداقل ۱۶۱ كودك افغانستانی كه ۱۵۵ مورد آنها دختر بودند فروخته شدند.
آلیسون پاركر سخنگوی یونیسف در این زمینه اظهار داشته بود: «متاسفانه شرایط بدتر شده است و كودكان در حال پرداخت هزینه این جنگ ها هستند، كودكان هزینه ی خشكسالی را پرداخت می كنند.»
به گفته ی او به سبب همین خشكسالی كودكان افغان به یك ضمانت مالی برای خانواده های خود تبدیل گشته اند.
وضعیت مبهم تأثیر بحران های زیست محیطی بر زنان ایران
ایران هم در چند سال قبل با نتایج زیادی از حوادث زیست محیطی روبرو شده است؛ از خشكسالی های بی انتها تا سیل های مرگبار.
در گزارشی كه سال پیش نشنال جئوگرافیك از نتایج سیل بر زنان عشایر ایران منتشر كرد، مشخص است كه زنان ایرانی هم با نتایج زیادی از این حوادث روبرو شده اند. اما هنوز مطالعه ای منتشر نشده است كه رابطه ی بین تأثیر حوادث زیست محیطی و میزان صدمه پذیری زنان ایرانی را مشخص نماید.

۴۷۲۳۷

1398/08/21
22:28:22
5.0 /5
4548
تگهای خبر: بارندگی , بو , پارك , خشكسالی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است