طراحی سامانه نیاز آبی حوضه دریاچه ارومیه با استفاده از داده های هواشناسی

طراحی سامانه نیاز آبی حوضه دریاچه ارومیه با استفاده از داده های هواشناسی به گزارش گل بخر مدیركل پیش بینی و آگهی سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اهمیت سامانه تعیین نیاز آبی حوضه دریاچه ارومیه اظهار داشت: باید فرهنگ استفاده از این سامانه در میان كشاورزان رایج شود.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، صادق ضیائیان در نشست تخصصی نقد و بررسی عملكرد ستاد احیای دریاچه ارومیه كه در دانشگاه ارومیه برگزار شد، ضمن اشاره به سامانه تعیین نیاز آبی حوضه دریاچه ارومیه اظهاركرد: هدف از طراحی این سامانه تولید محصولات زراعی و باغی با كیفیت، جلوگیری از هدر رفت آب برای كمك به احیای دریاچه ارومیه و افزایش بهره وری است.

مدیركل پیش بینی و آگهی سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه هفت ایستگاه باران سنجی و اتوماتیك در حوضه دریاچه به راه افتاده است، اظهار داشت: این ایستگاه ها در طراحی سامانه نیاز آبی به ما كمك كرده است.

ضیائیان اضافه كرد: در سامانه تعیین نیاز آبی حوضه دریاچه ارومیه اطلاعات بلندمدت هواشناسی، پیش بینی پنج روزه، اطلاعات خاك دشت ها و اطلاعات ۲۴ ساعت گذشته ایستگاه ها لحاظ شده است كه از این طریق به محاسبه نیاز آبی محصولات زراعی و زمان آبیاری آنها برای جلوگیری از اتلاف آب كمك كرده است.

وی با اشاره به اینكه سامانه تعیین نیاز آبی به كشاورز پیشنهاد می دهد كه چه محصولی را بكارد كه نیاز آبی كمتری داشته باشد و بتوانند صرفه جویی بیشتری داشته باشند، اشاره كرد: این سامانه با استفاده از مدلهای GFS و WRF طراحی شده است.

مدیركل پیش بینی و آگهی سریع سازمان هواشناسی افزود: برای طراحی سامانه تعیین نیاز آبی حوضه دریاچه ارومیه ۱۲ پارامتر دما، بیشینه و كمینه آن، بارندگی، رطوبت، تابش و... استخراج شده است.

ضیاییان درانتها ضمن تاكید بر اینكه باید جهت استفاده از این سامانه در میان كشاورزان فرهنگسازی شود، اظهار داشت: هم اكنون برای دشت مهاباد در تمام دریچه كانال هایی كه نقشه كاداستر داشتند میزان آب مورد نیاز بررسی شده است و حدود یك سال زمان نیاز داریم تا اعلام نماییم كه این داده ها با اطمینان بالایی درست است.

منبع:

1398/07/24
00:03:15
5.0 /5
4645
تگهای خبر: آبیاری , باد , باران , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است