سراوان و حكایت باورنكردنی نابودی طبیعت توسط انسان

سراوان و حكایت باورنكردنی نابودی طبیعت توسط انسان گل بخر: سال پیش بود كه برای اولین بار پیرامون فاجعه زیست محیطی سراوان رشت نوشتم.


صدها هزارتن زباله های رشت و اطرافش، بیشتر از سی سال است كه در جنگلهای سراوان در پانزده كیلومتری رشت دفن می شوند و همچون طاعون جنگل، خاك و آب گیلان را آلوده ساخته. باوركردنی نیست اما ظرف سه دهه گذشته هیچ گام جدی برداشته نشده.

پستی كه یكسال پیش گذاردم در نهایت تعجبم واكنش جناب دكترنوبخت را برانگیخت. دوبار ملاقات داشتیم و از ایشان استدعا كردم ازكارخانه "بازیافت زباله" كه به كمك آلمانی ها توسط خانم دكترهایده شیرزادی وهمسرآلمانی شان در كرمانشاه قریب به ۱۰سال است به بهره برداری رسیده، بازدیدی بعمل آورند. یكسال پیش ایشان آقای مهندس الماسی شهرداراسبق رشت را مسئول سامان دادن به وضعیت سراوان نمودند. جلسه مشتركی با دكترشیرزادی و مهندس الماسی در دفتر آقای دكتر نوبخت انجام شد و تصور من آن بود كه كار بر روی غلطك افتاده. اما ظاهرا گامی برداشته نشده. اخیرا آقای مهندس طاهایی استاندار اسبق گیلان و مازندران ازطرف دكترنوبخت مسئول رسیدگی به بحران پسماند در سه استان شمالی كشورشدند. در جریان اعتراضات بین المللی اخیر پیرامون محیط زیست من یكبار دیگر همان پست دردناك سال قبل پیرامون سراوان را گذاشتم. اینبار هم آقای دكترنوبخت واكنش نشان دادند و بنده به نشستی در روز سه شنبه هفته گذشته دعوت شدم؛ كه با حضور خود دكترنوبخت و در حدود سی نفر از مسئولین و مدیرانی كه در جریان رویارویی با حل بحران پسماند در شمال كشور از طرف آقای طاهایی دعوت به همكاری شده اند انجام شد.
چاره آنها همكاری با چینی ها و سوزاندن زباله و گرفتن برق از آن می باشد، درحالی كه در روش «بازیافت» بجای سوزاندن زباله، ابتدا: مواد خشك" (پلاستیكها، كاغذ، شیشه و... ) برای مصرف مجدد بازیافت شده و «مواد تر» كه شامل موادغذایی می شود به كمپوست یا كود اورگانیك تبدیل می شود. شاید حق با مهندس طاهایی و همكارانشان باشد و روش بازیافت بقول آنان «منسوخ» شده. اما میان مسئولین دولتی و خانم دكترشیرزادی، من به دومی اعتماد بیشتری دارم. ضمن آنكه دكترنوبخت چندین بار تاكید كردند: «برای سراوان و مابقی شمال من از زیرسنگ هم شده تامین اعتبار می كنم.» مسئولین می خواهند با عجله، بحران زباله را با سوزاندن سرهم كنند تا جلوی اعتراضات بیشتر را بگیرند. درحالیكه اگر مردم رشت اعتماد پیدا كنند كه راه طولانی تر به سبب ستاندن تصمیمات اصولی، بیشتر به صلاح محیط زیست می باشد یقینا پشت مسئولین خواهند ایستاد. * انتشار یافته در كانال تلگرام نویسنده


منبع:

1398/07/23
15:36:17
5.0 /5
4798
تگهای خبر: بو , جنگل , دكتر , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است