جریمه و زندان برای قطع درخت در حیاط خانه شخصی

جریمه و زندان برای قطع درخت در حیاط خانه شخصی گل بخر: قطع درخت بدون مجوز در حیاط خانه هم دارای مجازات سنگین حبس و جریمه است.به گزارش گل بخر به نقل از خبر آنلاین، مجازات از بین بردن درختان در قوانین، مجازات نسبتا سنگینی است. یكی از قوانینی كه این اقدام را جرم تلقی كرده مربوط به قانون مجازات اسلامی است كه برمبنای قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرها، علاوه بر جریمه، زندان را هم برای قطع درخت پیش بینی كرده است.
قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرها كه ابتدا در سال ۱۳۵۲ به تصویب مجلس شورای ملی رسید و بعد از آن با تغییراتی كه شورای انقلاب در سال ۱۳۵۹ در آن داد، متن آن اصلاح گردید و بعد از سالها متن موجود آن در سال ۱۳۸۸ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.
در ماده یك این قانون آمده است: به منظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان، قطع هر نوع درخت و یا نابود كردن آن به هر طریق در معابر، میادین، بزرگراهها، پاركها، بوستان ها، باغات و نیز محل هایی كه به تشخیص شورای اسلامی شهر، باغ شناخته شوند در محدوده و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوط ممنوع می باشد.
آنقدر متن این ماده گسترده و فراگیر است كه حدودا قطع هر نوع درخت را در فضای عمومی و حتی اماكن خصوصی كه باغ شمرده می شود، ممنوع كرده و طبق ماده قانونی كه بالاتر عنوان شد، مجازات آن حبس و جریمه خواهد بود. بخش مجازات مالی عنوان شده در این ماده علاوه بر جریمه ای است كه شهرداری بعنوان جریمه اداری قطع درخت، از فرد خاطی دریافت می كند.
یعنی كسی كه درختی را قطع كند، هم باید مجازات حبس و پرداخت جریمه قانونی دادگاه را تحمل كند و هم جریمه اداری كه شهرداری در كمیسیون مربوطه، تعیین می كند را بپردازد.
مشروح كامل این گزارش را (اینجا) بخوانید.


۲۳۵۲۳۱


منبع:

1398/06/28
20:58:57
5.0 /5
4544
تگهای خبر: باغ , بو , پارك , درخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است