سواحل گیلان در محاصره خطرناك ترین گونه گیاهان مهاجم آبزی، عكس

سواحل گیلان در محاصره خطرناك ترین گونه گیاهان مهاجم آبزی، عكس به گزارش گل بخر تسنیم نوشت: ‏حضور مهمانی ناخوانده به نام «سنبل آبی» كه یكی از خطرناك ترین گونه های گیاهان آبزی جهان است ساحل رودسر گیلان را تهدید می كند.


حضور مهمانی ناخوانده به نام «سنبل آبی» كه یكی از خطرناك ترین گونه های گیاهان آبزی جهان است این روزها ساحل رودسر گیلان را تهدید می كند.

سنبل آبی (water Hyacinth) یا اركیده آبی با نام علمی (Eichhornia Crassipes) گیاهی آبزی شناور چند ساله از خانواده غلافیان بومی مناطق گرمسیری و زیر گرمسیری آمریكای جنوبی خصوصاً حوضه آمازون است كه در آب های شیرین زندگی كرده و در خارج از زیستگاه خود بعنوان گیاهی مهاجم شناخته می شود.

گیاه مهاجم ‏سنبل آبی به سبب رشد سریع در محیط های آبی (رشد دو برابری در عرض دو هفته) و مصرف مقادیر زیادی از اكسیژن آب، یكی از خطرناك ترین گونه های گیاهان آبزی است كه در جهان شناخته شده و در مدت كوتاهی قادر می باشد تا اكوسیستم منطقه را نابود كند. این گیاه با برگ های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شكل 10 تا 20 سانتی متری كه به اندازه یك متر در ارتفاع بالاتر از سطح آب رشد می كند، دارای ریشه های ارغوانی سیاه آزاد و ساقه راست است كه 8 تا 15 گل جذاب و زیبا بر روی خود دارد.

سنبل آبی نه تنها در آب های شور؛ می تواند در تالاب ها، آب بندان ها، مصب رودخانه ها، استخرها همچون استخرهای پرورش ماهی، مانداب های جنگلی، گنداب ها و زیستگاه های آبی كم عمق، رودخانه های دارای جریان كند و هر مكان آبی غنی از عناصر غذایی رشد و گسترش یابد.

لازم است برای مقابله با این گونه خطرناك قوانینی مشابه قوانین موجود در ارتباط با مواد مخدر و كشت خشخاش وضع شود، برای اینكه با یك تهدید ملی روبه رو هستیم.

بذر سنبل آبی 15 تا 30 سال داخل خاك زنده می ماند و خاصیت باروری دارد.

1398/06/23
22:30:49
5.0 /5
4354
تگهای خبر: اكوسیستم , بو , جنگل , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است