تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس كردند؟

تهرانی ها چند روز هوای سالم و ناسالم در مرداد تنفس كردند؟ گل بخر: پایتخت نشینان در مرداد ماه امسال پنج روز هوای ناسالم برای گروه های حساس تنفس كردند كه علت آن در تمام این روزها افزایش غلظت آلاینده ازن بود.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، هوای پایتخت طی مرداد ماه امسال ۲۶ روز در شرایط سالم و ۵ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس به سبب افزایش غلظت آلاینده ازن قرار داشت همین طور در یك روز از این ماه غلظت ذرات معلق كمتر از ۲.۵ نیز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود اما به سبب آنكه آلاینده ازن غلظت به مراتب بیشتری نسبت به ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون داشت بعنوان AQI (آلاینده شاخص) در آن روز اعلام گردید.

گفتنی است كه آلاینده ازن در مرداد ماه نسبت به ماه گذشته در پایتخت روند كاهشی داشته است چونكه طی تیرماه این آلاینده ۱۳ روز از هوای پایتخت را تحت تاثیر قرار داده بود تا جایی كه یك روز از این ۱۳ روز با شاخص میانگین ۱۶۰ در شرایط ناسالم برای همه قرار داشت.

بر اساس اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران «آلاینده ازن» طی مرداد ماه سال ۹۷ و ۹۶ نیز سه روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود.
آلاینده ازن چگونه تولید می شود؟
آلاینده هایی مانند اكسیدهای نیتروژن و تركیبات آلی فرار در حضور نور خورشید تولید «آلاینده ازن(O۳)» می كنند. اكسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودرو ها، موتورسیكلت ها و خودرو های دیزلی است. تركیبات آلی فرار نیز از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی تولید می شود و بدین جهت می توان اظهار داشت كه خودرو های دیزلی، موتورسیكلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای «آلاینده ازن» هستند كه در حضور گرما و نور خورشید این آلاینده را تولید می كنند.

اما آلاینده ازن تنها حدود دو سال است كه بعنوان آلاینده شاخص در ایام گرم تابستانی اعلام می شود. از یك طرف افزایش دمای هوا شرایط حضور این آلاینده در تهران را بیشتر از پیش فراهم نموده و از طرف دیگر به روزرسانی سیستم های سنجش آلودگی هوا اندازه گیری آن در كلانشهر تهران را دقیق تر كرده است.
تاثیر آلاینده ازن بر سلامت
بر اساس اعلام وزارت بهداشت «آلاینده ازن» بعد از ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون خطرناك ترین آلاینده برای انسان خصوصاً بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و كودكان است و زمانی كه غلظت ازن افزایش می یابد، احتمال بروز علائم تنفسی و سرفه در كودكان و افرادی كه فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند، بیشتر است. بدین جهت سفارش شده است كه همه افراد به ویژه كودكان، مبتلایان آسم و افرادی كه در فضای بیرون فعالیت سنگین دارند، تا حد امكان فعالیت هایشان در فضای بیرون از منزل را كاهش دهند و به ویژه از ساعت ۱۱ بامداد تا ۱۸ در فضای آزاد حضور نیابند.

منبع:

1398/05/30
15:53:12
5.0 /5
4191
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , بهداشت , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است