آتش سوزی در ۱۱ هزار هكتار از جنگل ها و مراتع كشور از آغاز تابستان

آتش سوزی در ۱۱ هزار هكتار از جنگل ها و مراتع كشور از آغاز تابستان به گزارش گل بخر فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینكه از آغاز تابستان تابحال ۱۱ هزار و ۲۵۴ هكتار از جنگل ها و مراتع كشور به دنبال آتش سوزی صدمه دیده اند، اظهار داشت: بیشتر از ۹۰ درصد از این آتش سوزی ها عوامل انسانی دارد كه در صدر این عوامل پرتاب ته سیگار به كنار جاده و جنگل است.سرهنگ علی عباس نژاد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه طی تیر ماه امسال ۶۷۳ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع كشور به وقوع پیوسته است، اظهار نمود: به دنبال این آتش سوزی ها به ۷۴۹۲ هكتار از مراتع و جنگل های كشور صدمه وارد شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینكه در مرداد ماه، آتش سوزی ها در جنگل ها و مراتع نسبت به تیر ماه كاهش یافته است، خاطرنشان كرد: در این ماه تابحال ۳۷۷ فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع كشور رخ داده كه خسارت ۳۷۶۲ هكتاری به دنبال داشته است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینكه ۹۰ تا ۹۵ درصد آتش سوزی ها در منابع طبیعی، منشاء انسانی دارد، اظهار داشت: برخی افراد با آتش روشن كردن در جنگل ها و انداختن ته سیگار و یا اشیایی كه نور را منعكس می كند باعث آتش سوزی در سطح جنگل ها و مراتع می شوند همینطور بیشترین عامل انسانی آتش افروزی در جنگل ها پرت كردن ته سیگار از خودرو ها به كنار جاده و جنگل ها است.

به گفته عباس نژاد رعد و برق، برق فشار قوی و حتی اختلافات منطقه ای همچون مواردی است كه سبب آتش سوزی های غیرعمدی در جنگل ها می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینكه در موارد محدودی از آتش سوزی های اخیر جنگل ها، سازمان توانسته است كه از بالگرد برای اطفای حریق استفاده نماید، خاطرنشان كرد: متاسفانه اعتبار امسال دولت برای اطفای حریق از راه بالگرد در اختیار سازمان های مربوطه قرار نگرفته است و بنابراین سازمان جنگل ها هنوز نتوانسته با نهادهایی كه در اطفای حریق به این سازمان كمك می كنند، هماهنگی های لازم را انجام دهد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در انتها اظهار داشت: بر مبنای ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی هر كس عمداً سبب آتش سوزی در جنگل ها شود به حبس از دو تا پنج سال محكوم می شود.

منبع:

1398/05/27
13:34:21
5.0 /5
4704
تگهای خبر: بو , جنگل , خودرو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است