سرنوشت رودخانه كرج

سرنوشت رودخانه كرج به گزارش گل بخر تابستان سال قبل آب منطقه ای البرز از تصمیم وزارت نیرو برای آغاز كار تونل انتقال آب رودخانه كرج به تهران در اسفندماه اطلاع داد اما مدتی بعد اعلام گردید كه این كار به تعویق افتاده است؛ حال كه به نظر می آید این طرح به مراحل نهایی نزدیك شده خیلی از شهروندان البرزی منتظر توضیحات وزارت نیرو در مورد سرنوشت رودخانه كرج هستند.


دكتر مجید لیاقت استاد دانشكده مهندسی و فناوری كشاورزی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به طرح انتقال تونلی آب رودخانه كرج به تهران اظهار داشت: اطلاعات زیادی از این طرح در دسترس نیست اما به صورت كلی می توان اظهار داشت كه اساسا انتقال تونلی آب رودخانه كرج به تهران بی ضرر نیست و صدمه های محیط زیستی را به دنبال خواهد داشت.
لیاقت افزود: یكی از اشتباهاتی كه طی چند سال گذشته رخ داده این است كه تلاش شده با هر روشی آب آشامیدنی تهران از مناطق مختلف تأمین شود، مهاجرت به تهران و جمعیت ۱۶ میلیونی پایتخت نتیجه همین كار است.
وی تصریح كرد: از نظر زیست محیطی، انتقال تونلی آب رودخانه كرج از پشت سد امیركبیر منجر به خشك شدن ۲۵ كیلومتر از رودخانه خواهد شد، خشك شدن این ۲۵ كیلومتر به معنای از بین رفتن حجم وسیعی از باغات و مزارع البرز است و اثرات سو زیادی به دنبال خواهد داشت.
این استاد دانشگاه تهران در مورد اینكه گفته می شود آلوده شدن آب رودخانه كرج توسط رستوران ها و مسافرین عبوری از جاده چالوس دلیل اجرای این طرح برای حذف مسیر ۲۵ كیلومتری آب تا بیلقان است اظهار داشت: باآنكه بحث آلودگی وجود دارد اما خشك شدن این ۳۰ كیلومتر را توجیه نمی كند.
به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، اجرای طرح تونل انتقال آب از سد كرج به تهران از سال ۸۴ شروع شده و هدف از اجرای آن حذف مسیر رودخانه كرج از خروجی سد تا بیلقان كه خطوط انتقال آب رودخانه كرج به تهران در آن قرار دارد، ذكر شده است؛ این تونل ۳۰ كیلومتر طول و حدود چهار متر قطر دارد و طبق آخرین خبرهایی كه از آن در دست است مراحل پایانی ساخت را هم پشت سر گذاشته است.
پیش از این رئیس شورای شهر كرج هم نسبت به عدم شفاف سازی متولیان این طرح در مورد اینكه سرنوشت رودخانه كرج با انتقال تونلی آب چه خواهد شد گلایه كرده و به ایسنا اظهار داشته بود: این طرح مردم را نگران كرده است.
عباس زارع خاطرنشان كرده بود: منطقه كرج و پایین دست سد امیركبیر با جریان آبی كه از سد به سمت بیلقان جریان دارد زنده است و كاهش این آب آثار بسیار سوئی برای این محدوده خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه مردم حق دارند نسبت به چنین پروژه هایی بدبین باشند اعلام نموده بود: اساسا كاهش آب از خروجی سد كرج تا ۲۵ كیلومتر پایین دست آثار منفی به دنبال خواهد داشت؛ متولیان این مورد باید اطلاع رسانی كنند كه با انتقال تونل آب سد كرج به تهران چه بر سر رودخانه كرج خواهد آمد.
فردین حكیمی مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز هم به ایسنا اظهار داشته بود: قبل از این عنوان كردیم موضوعی كه در این بین مورد تاكید ما قرار دارد تأمین حق آبه زیست محیطی رودخانه كرج است تا آن میزان آب كه برای ادامه حیات رودخانه لازم است در آن جریان داشته باشد و همچنان بر اهمیت اختصاص و رعایت این حق آبه تاكید می نماییم.
تابستان سال قبل مدیرعامل شركت آب منطقه ای البرز از تصمیم وزارت نیرو برای آغاز كار تونل انتقال آب رودخانه كرج به تهران در اسفندماه اطلاع داد اما با نزدیك شدن به پایان سال اعلام گردید كه این كار به تعویق افتاده است؛ حال كه به نظر می آید این طرح به مراحل نهایی نزدیك شده است خیلی از شهروندان البرزی منتظر توضیحات وزارت نیرو و آب منطقه ای تهران در مورد سرنوشت رودخانه كرج بعد از انتقال تونلی آب این رودخانه هستند.
1398/03/04
23:20:11
5.0 /5
4388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است