آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می شود؟

آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می شود؟ گل بخر: رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درپاسخ به سوالی درباره شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی و امكان سرایت انسانی آن، ضمن تشریح وظایف سازمان ها و ارگان ها در كنترل این بیماری اصرار كرد كه این نوع بیماری آنفلوانزای پرندگان كه حالا از آن نام برده می شود، تاكنون قدرت سرایت به انسان را نداشته است.


دكتر محمدمهدی گویا در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان، سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكی باید همزمان با یكدیگر فعالیت كنند. هر موردی از آنفلوانزای پرندگان كه گزارش شود هر سه سازمان ورود كرده و هریك به وظایف خود عمل می كنند.
وی اضافه كرد: در همین زمینه سازمان دامپزشكی وظیفه پاكسازی محیط های آلوده و معدوم سازی پرندگان بیمار را دارد. وزارت بهداشت نیز موظف است كارگران و كاركنان مراكز نگهداری از این پرندگان را واكسیناسیون كند و در صورت مشاهده علایم بیماری، دو هفته از كاركنان مراقبت كند تا در صورت بروز علایم جدی بیماری، بلافاصله اقدامات لازم و بررسی های پزشكی صورت گیرد.
گویا افزود: سازمان محیط زیست نیز وظیفه نظارت بر سلامت پرندگان وحشی را دارد تا بیماری از آنها به سایر پرندگان منتفل نشود. البته هم اكنون در فصل مهاجرت این پرندگان قرار نداریم و از این نظر جای نگرانی نیست.
وی درانتها با اشاره به این كه این نوع بیماری آنفلوانزای پرندگان تاكنون قدرت سرایت به انسان را نداشته، اظهار داشت: البته این هم امری نیست كه ثابت شده باشد؛ برای اینكه هر لحظه امكان تغییر ساختمانی ویروس و جهش آن وجود دارد و این امكان به وجود می آید كه انسان ها نیز بیمار شوند.1398/02/30
15:07:22
5.0 /5
4378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است