معاون شركت آب منطقه ای خراسان شمالی:

وضع منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی خوب نیست

وضع منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی خوب نیست گل بخر: معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای خراسان شمالی اظهار داشت: وضعیت آبخوان و منابع آب زیرزمینی این استان خوب نیست.


حمید واسطه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به بارش های خوبی كه طی یك ماه اخیر در این استان اتفاق افتاد، اضافه كرد: الان با پدیده تغییر اقلیم مواجه هستیم و این به آن معناست كه پس از یك دوره خشكسالی حدی (با شدت بالا) با ترسالی حدی مواجه هستیم.
وی افزود: به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست كه این بارندگی ها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و امكان دارد بلافاصله پس از این بارندگی ها باردیگر با خشكسالی مواجه شویم در نتیجه باید نسبت به مصرف صحیح آب های ذخیره شده كوشا باشیم.
واسطه با اشاره به اینكه طی سال قبل بر اثر خشكسالی و خشك شدن منابع آبی با درگیری های اجتماعی زیادی میان كشاورزان رو به رو شدیم، اظهار نمود: آبخوان و سفره های زیرزمینی طی یكی دو سال آبگیری نشده اند بلكه آب موجود در این مكان ها متعلق به چندین دهه است بدین سبب نمی توان اظهار داشت كه آبخوان و سفره های زیرزمینی بر اثر این بارندگی ها باردیگر بطور كامل احیا شده اند.
وی اشاره كرد: از طرف دیگر بیشتر این سیلاب ها بر اثر روان آب از دسترس خارج شدند و همین طور بارندگی های انجام شده با شدت و سرعت زیادی بوده در نتیجه زمان نفوذ به خاك و زمین را كمتر كرده و می توان نتیجه گرفت كه مقدار قابل توجهی جذب زمین باز نشده است تا آن منابع را تغذیه كند.
این مقام مسئول اشاره كرد: در نتیجه باید كشاورزان هوشیار باشند و از حفر چاه های غیر مجاز و یا برداشت غیرمجاز از چاه های آب اجتناب كنند و باید نسبت به این مساله آگاه باشند كه شاید پس از این بارش ها باردیگر با پدیده خشكسالی مواجه شویم.1398/02/05
15:22:26
5.0 /5
4680
تگهای خبر: بارندگی , بو , خشكسالی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است