داستان یك ساعت خاموشی ۱۰ فروردین چیست؟

داستان یك ساعت خاموشی ۱۰ فروردین چیست؟ گل بخر: حدود ۱۲ سال است كه آخرین شنبه ماه مارس به نام ˮساعت زمینˮ نامگذاری شده است. در این تاریخ كه به تقویم شمسی ۱۰ فروردین است، شهرهای مختلف جهان در ساعتی مشخص مبادرت به خاموش كردن چراغ نمادهای شهری همچون برج ها یا پل های معروف می كنند تا با این حركت نمادین توجه مردم را به تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین جلب كنند.


حامد میرزاخلیل -پژوهشگر آلودگی نوری- در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه "ساعت زمین" برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ در سیدنی استرالیا اتفاق افتاد، اظهار نمود: ۳۰ مارس امسال در كشور ما مصادف با شنبه ۱۰ فروردین ماه است. "ساعت زمین" در ایران همیشه مصادف با تعطیلات نوروز بوده و بنا بر این برگزاری این روز در كشور را گرفتار چالش كرده است اما با این وجود در سال های گذشته برخی شهرهای كشور ما با این روز جهانی همراه شدند و از ساعت ۸: ۳۰ تا ۹: ۳۰ شب مبادرت به خاموش كردن چراغ نمادهای شهری كردند.
وی با اشاره به اینكه هدف از این كار نمادین جلب توجه مردم به مسائل زیست محیطی همچون گرمایش زمین است، اشاره كرد: وقتی شهروندان در طول یك سال نمادهای شهری را روشن و پر نور می بینند اساسا با خاموش شدن چراغ آنها در این روز و ساعت خاص به فكر فرو می روند و می توانند به این بیندیشند كه چگونه می توانند به اندازه توان خود جلوی تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین را بگیرند.
این پژوهشگر آلودگی نوری با اشاره به اینكه مراسم "ساعت زمین" در ۱۸۸ كشور دنیا برگزار می شود، اظهار داشت: سال قبل در این روز ۱۸ هزار نماد شهری خاموش شد همین طور ۲۴ كشور آفریقایی به این حركت جهانی پیوستند.
میرزاخلیل با اشاره به اینكه خاموش كردن چراغ نمادهای شهری می تواند تلنگری به ما برای تغییر سبك زندگی باشد، اظهار نمود: تولید گازهای گلخانه ای و كربن دی اكسید بیشتر معطوف به كشورهای صنعتی است اما مشاركت كشورهای آفریقایی در حركت نمادین "ساعت زمین" نشان داده است كه آنها باز تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی را درك كرده اند و می خواهند این پیام را برسانند كه هر اقدام ضد محیط زیستی در بخش كوچكی از كره زمین می تواند كل زمین را تحت تاثیر قرار دهد.
او در آخر با اشاره به اینكه در كشور ما باز در بعضی شهرها چراغ المان های شهری همچون برج میلاد در این روز و ساعت خاص خاموش می شود، اظهار داشت: اما متاسفانه این كار با آگاهی و اطلاع رسانی همراه نیست. دغدغه این مراسم نمادین فقط خاموشی نیست بلكه رساندن پیام های زیست محیطی به كل مردم جهان برای تغییر سبك زندگی و لطمه كمتر به محیط زیست است كه متاسفانه از این مسئله بزرگ در كشور ما غفلت می شود.1398/01/10
23:12:19
5.0 /5
4324
تگهای خبر: آلودگی , باد , بو , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است