آماده باش محیط بان ها برای چهارشنبه سوری

آماده باش محیط بان ها برای چهارشنبه سوری گل بخر: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با تاكید بر اینكه هدف غایی ما حفظ سلامت مردم و همه جانداران است از آماده باش محیط بانان برای چهارشنبه سوری اطلاع داد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، جمشید محبت خانی در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۷ كه امروز (۱۹ اسفند) در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار گردید با اشاره به اینكه متأسفانه برخی شهروندان در روز چهارشنبه آخر سال با آتش زدن لاستیك و استفاده از باروت تحت عنوان ترقه آلودگی صوتی و آلودگی هوا ایجاد می كنند، اظهار داشت: این اقدامات اساساً برای همه شهروندان همینطور برای گیاهان و حیات وحش صدمه زا است.

وی با اشاره به اینكه نباید برای یك ساعت شادی با آتش زدن لاستیك هوا را آلوده نماییم، اظهاركرد: متأسفانه برخی لاستیك ها را آتش می زنند و از روی تپه یا كوه به سمت پایین می غلتانند. این اقدام سبب صدمه رساندن به پوشش گیاهی، حیات وحش و جنگل های بكر و حتی انسان ها می شود. چنین اقداماتی علاوه بر صدمه های محیط زیستی ایجاد رعب و وحشت در مردم را به دنبال دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: دستورات خاصی برای یگان حفاظت استان ها برای چهارشنبه آخر سال ابلاغ گردیده است. اساساً اجازه نمی دهیم تعداد كمی كه با ورود به مناطق چهارگانه محیط زیست به این مناطق صدمه می زنند اجازه فعالیت پیدا كنند. حتماً متخلفان دستگیر خواهند شد و محیط بانان در چهارشنبه آخر سال آماده باش هستند.

محبت خانی همینطور اظهار نمود: خوشبختانه در سال ۹۷ تجهیزات اطفای حریق مناسبی در اختیار یگان های محیط زیست قرار گرفته است و به صورت قطع برای كاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی ها از این تجهیزات استفاده خواهد شد همینطور با شهرداری ها و فرمانداری ها نامه نگاری كرده ایم تا زباله های قابل اشتعال جمع آوری شوند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست همینطور از برگزاری رزمایش یگان های حفاظت محیط زیست كشور، یگان حفاظت سازمان جنگل ها، یگان سازمان امور اراضی و یگان حفاظت شهرداری اطلاع داد و خاطرنشان كرد: باید این چهار یگان در كنار هم قرار بگیرند تا بتوانیم برنامه ریزی خوبی برای ایام نوروز داشته باشیم. در روزهای نوروز یك رزمایش مشترك با حضور این چهار یگان برگزار می شود كه زمان و مكان دقیق آن بعد اطلاع رسانی می شود. هدف از این رزمایش ایجاد هماهنگی و هم افزایی بیشتر و استفاده از پتانسیل همه یگان ها برای ایام نوروز است. اساساً جلسه ای با حضور فرماندهان این یگان ها برگزار می گردد تا برای روزهای تعطیلات سال نو برنامه ریزی مشترك داشته باشیم.
برخورد شدید با فروشندگان سمندر لرستانی، مار آبی و لاك پشتدر ادامه این نشست فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان این كه متأسفانه در روزهای پیش از سال نو، مارهای آبی، سمندر لرستانی و لاك پشت ها در میادین تره بار برای فروش عرضه می شوند، اظهار نمود: به فروشندگان این گونه ها اعلام می نماییم كه این كار جرم است و اگر دست هر فردی سمندر لرستانی، لاك پشت و مار آبی بگیریم، كار او جرم تلقی می شود.همچنین از مردم خواهش می نماییم كه اگر شاهد صید، فروش و حمل و نقل این گونه های مهم بودند حتماً از راه سامانه ۱۵۴۰ به یگان محیط زیست اطلاع رسانی كنند.
به گفته محبت حانی در نیمه دوم اسفندماه گشت های محسوس و نامحسوس برای دستگیری متخلفان خرید و فروش سمندر لرستان، مار آبی و لاك پشت ها تقویت شده است.
وی در مورد میزان جرایم صید، حمل و نقل و فروش این سه گونه شاخص اظهار داشت: جریمه مربوط به سمندر لرستانی ۱۰۰ هزار تومان، لاك پشت ۲۰ هزار تومان و مار آبی ۱۰۰ هزار تومان است البته این میزان جرایم بسیار ناچیز است و حتماً باید میزان جرایم گونه ها به روز رسانی شود تا با عنایت به تورم بتوانیم میزان جریمه را مشخص نماییم. در این صورت جرایم می تواند اثر بازدارندگی داشته باشد. لازم به ذكر است كه میزان جرایم مشخص شده برای سمندر لرستانی، لاك پشت و مار آبی مربوط به سال ۹۴ است.
ماهی «زبرا» نخریدفرمانده یگان حفاظت محیط زیست با انتقاد از خرید و فروش ماهی «زبرا» اظهار داشت: متأسفانه شاهدیم كه در شیشه های بسیار كوچك دربسته ماهی «زبرا» به فروش می رسد. نهایتاً این ماهی ها تا ۵ یا ۶ روز می توانند زنده بمانند.
وی با تاكید بر این كه شهروندان نباید نسبت به خرید ماهی «زبرا» اقدام نمایند، خاطرنشان كرد: متأسفانه با كشتن یك حیوان به استقبال سال نو می رویم و انتظار داریم اتفاق های خوب برای خودمان و خانوادمان هم بیفتد. ماهی «زبرا» صد در صد محكوم به مرگ است و نهایت عمر آن شش روز است. این شكل زندگی برای این حیوان زجر بزرگی است. در این مورد حتماً باید با دستگاه قضائی مكاتبه نماییم و جرم انگاری لازم برای خرید و فروش ماهی «زبرا» صورت گیرد.
رهاسازی ماهیان قرمز در رودخانه ها صدمه زاستمحبت خانی در ادامه با اشاره به این كه ماهی قرمز جزو هفت سین به حساب نمی آید، اظهار داشت: می توانیم با فرهنگ سازی ماهی قرمز را از سفره هفت سین حذف نماییم. ۹۰ درصد ماهی های قرمز هم محكوم به مرگ هستند و ایرانی ها نباید سال جدید خویش را با كشتن یك ماهی قرمز شروع كنند.
وی افزود: نهایتًا ۱۰ درصد از ماهیان قرمز زنده می مانند كه حتماً باید این ماهی ها هم در فضاهای مخصوصی رها سازی شوند. متأسفانه شاهدیم كه پس از ایام نوروز برخی شهروندان نسبت به رها سازی ماهیان قرمز در رودخانه ها و دریاچه ها می كنند. این اقدام سبب صدمه رساندن به گونه ها و جانداران آن منطقه می شود ازاین رو با شهرداری ها هماهنگ كرده ایم كه امكان رها سازی ماهیان قرمز در مناطق محدود و خاصی در شهر فراهم گردد.
سبزه های عید را در خیابان ها رها نكنید
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به صدمه های ناشی از رها سازی سبزه های عید اظهار داشت: در مورد سبزه ها هم مشكلاتی داریم. برای مثال بعضی از شهروندان در روز طبیعت این سبزه ها را روی سقف ماشین ها قرار می دهند و یا در جاده ها و خیابان ها رها می كنند كه این اقدام سبب آلودگی و تصادف می شود. با شهرداری ها در این مورد هم هماهنگی انجام شده است تا شهروندان بتوانند سبزه ها را در محل های خاصی رها كنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه در مورد آتش سوزی های مناطق چهارگانه محیط زیست در ایام تعطیلات سال نو اظهار داشت: متأسفانه گاهی به علت غفلت مسافران شاهد آتش سوزی در اراضی تحت مدیریت محیط زیست هستیم. از مردم خواهش می كنم اگر در مناطق بكر محیط زیست حضور می یابند و آتش روشن می كنند بعد از آخر اتراق حتماً از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل كنند. همینطور از شهروندان خواهش می نماییم كه شاخه ها را برای برافروختن آتش قطع نكنند و آسیب به محیط زیست نزنند البته قطع درختان و آتش روشن كردن در مناطق چهارگانه محیط زیست كه منجر به آتش سوزی گسترده شود حتماً جرم تلقی می شود.
پرتاب كنندگان زباله از خودرو به بیرون جریمه می شوند
محبت خانی با اشاره به اینكه ریختن زباله ها در ایام سال نو همینطور در روز طبیعت یكی از دغدغه های محیط زیست است و متأسفانه چهره كریه و زشتی را برای مناطق رقم می زند، اظهاركرد: برخورد با خودروهایی كه زباله خویش را از ماشین به بیرون پرت می كنند در نوروز تشدید خواهد شد.

وی افزود: جریمه پرتاب زباله از خودرو به بیرون در داخل شهر ۲۵ هزار تومان و در جاده ها ۳۵ هزار تومان است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در جهت فرهنگ سازی برای جمع آوری زباله ها، كیسه هایی از راه محیط بانان در اختیار مردم قرار می گیرد.1397/12/19
22:46:38
5.0 /5
4520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است