مدیركل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست:

۲۶۱ میلیون دلار روزانه خسارت ناشی از تعطیلات بر اثر ریزگردهاست

۲۶۱ میلیون دلار روزانه خسارت ناشی از تعطیلات بر اثر ریزگردهاست گل بخر: مدیر كل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه برپایه تولید ناخالص داخلی استان ها روزانه حدود ۲۶۱ میلیون دلار ضرر ناشی از تعطیلات ریزگردهاست، اظهار داشت: طرح های توسعه ای افغانستان در حوزه هیرمند و هریررود می تواند برای ایران مشكل آفرین باشد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، علی مریدی در سمینار مخاطرات زیست محیطی و امنیت منطقه ای در غرب آسیا كه امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به حوزه های مشترك فرامرزی آب در ایران همچون هیرمند و هریررود اظهار نمود: یكی از مهم ترین حوزه های مناقشه در میان حوزه های بین فرامرزی سدی است كه آب شرب مشهد را تامین می كند همینطور حوزه های شمال غرب ارس هم علاوه بر اینكه از نظر كمیت آب دارای اهمیت هستند، بحث های مهمی در رابطه با كیفیت آب هم دارند.

مدیركل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: دجله و فرات همچون حوزه های پیچیده از نظر مسائل فنی و بحث های سیاسی هستند. در این دو حوزه به شكلی كشور ایران هم بالادست است و هم حوزه پایین دستی به حساب می آید.

مریدی با اشاره به اینكه كشور افغانستان در حوزه هیرمند و هریررود طرح هایی همراه با توسعه دارد، خاطرنشان كرد: سه طرح مهم در هیرمند وجود دارد و آن سدهایی است كه كشور افغانستان می خواهد در هیرمند احداث كند. طبق تحلیل های ما افغانستان با انجام این كار توانایی این را دارد كه ورود آب به ایران از این حوزه را در صورت افزایش ارتفاع و تكمیل سدها به صفر مطلق برساند.

وی در ادامه با تاكید بر بحث های مرتبط با دیپلماسی آب اظهار داشت: این نوع بحث ها بین رشته ای است كه باید با همكاری های مشترك بین بخشی حل شود.

مدیركل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: در هریررود حدود یك میلیارد و ۳۰۰ متر مكعب ورودی آب به ایران بوده است. در این حوزه با همكاری تركمنستان سدی تولید شده است كه دو كشور ایران و افغانستان به صورت ۵۰ – ۵۰ آب را برداشت می كنند. هم اكنون آب شرب مشهد وابسته به این سد مرزی شده است.

مریدی اضافه كرد: كشور افغانستان با همكاری كشور هند در این حوزه آبی سدی احداث كرده است كه طبق برآوردهای ما اگر آن سد به طور كامل بهره برداری شود و حق آبه هایی كه وجود دارد رعایت نشود، باید از تامین آب شرب مشهد چشم پوشی كنیم و یا نیاز كشاورزی كه در دشت سرخس وجود دارد را نادیده بگیریم.

وی با اشاره به اینكه یكی از پروژه هایی كه امنیت ملی را تحت تاثیر قرار می دهد، پروژه گاپ تركیه است، اظهار داشت: پروژه گاپ پروژه ای است در آناتولی تركیه كه بالادست حوزه رودخانه های دجله و فرات اثر می گذارد و تابحال شاهد اثرات سوء این پروژه در كشور سوریه و عراق بوده ایم. در كشور ما هم در چند سال اخیر اثرات این پروژه همچون ریزگردها را شاهد هستیم.

مدیركل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه در حوزه دجله هنوز فرصت برای اعتراض داریم و هنوز سدها به طور كامل ساخته نشده است، اظهار نمود: حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیارد آب از سمت دجله و فرات به كشور عراق حركت می كرد و در هورالعظیم ذخیره می شد. در بهره برداری از این سدها این آب ورودی كاهش چشمگیری پیدا خواهد نمود.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: برپایه برآوردی كه از تولید ناخالص داخلی استان ها شده است مشخص شده كه حدود ۲۶۱ میلیون دلار ضرر روزانه تعطیلات ناشی از ریزگردهاست و ریزگردها ارتباط مستقیمی با مساله آب دارند.

مدیركل دفتر آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست در انتها اظهار داشت: برای حل مشكل آب در منطقه باید از انواع دیپلماسی ها استفاده نماییم.
1396/09/28
15:35:45
5.0 /5
4652
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است