فرجام خواهی محیط زیست برای محیط بان همدانی و نقض حكم قتل عمد

فرجام خواهی محیط زیست برای محیط بان همدانی و نقض حكم قتل عمد گل بخر: در آذرماه سال ۹۵، به دنبال درگیری بین محیط بانان و متخلفان محیط زیستی در یكی از مناطق حفاظت شده استان همدان، یكی از متخلفان بر اثر شلیك محیط بان «سعید مومیوند» كه بر مبنای گفته یگان حفاظت محیط زیست، قصد شلیك تیر هوایی داشت، زخمی شد و پس از دو هفته در بیمارستان جان سپرد. به تازگی قاضی دادگاه همدان حكم قتل عمد برای محیط بان همدان صادر كرده است، حكمی با واكنش سازمان محیط زیست مواجه گردید.معصومه حسین پور - مدیر كل دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست - جزئیات بیشتری در مورد این پرونده در اختیار ایسنا قرار داد و تصریح كرد كه رسیدگی به جرائم ماموران یگان حفاظت دستگاه های اجرایی در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح است كه مبحث در دادگاه كیفری مربوط به پرونده محیط بان «سعید مومیوند» - محیط بان استان همدان- هم عنوان شد اما متاسفانه از جانب قاضی پرونده ترتیب اثر داده نشد و رأی پرونده را با تایید قتل عمد صادر كرد.

مدیر كل حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: در فرجام خواهی كه در دیوان عالی كشور داشتیم؛ صراحتا به این نكته اشاره كردیم كه با عنایت به دستورالعمل صادر شده از جانب مقام معظم رهبری در مورد تشكیل یگان حفاظت دستگاه های اجرایی، رسیدگی به جرائم كاركنان و ماموران این یگان ها، در ارتباط با بكارگیری سلاح در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح است و در صلاحیت محكمه قضایی نیست.

وی در مورد جزئیات پرونده محیط بان همدان خاطرنشان كرد: حكمی به افترا قتل عمد برای سعید مومیوند - محیط بان استان همدان- صادر گردیده است كه ما به این حكم اعتراض داریم چون محیط بان «مومیوند» نه تنها قصد قبلی و كینه ورزی با مقتول نداشت بلكه به منظور انجام وظایف محوله محیط بانی مبادرت به تعقیب او كرده و در جریان تعقیب و گریز چنین حادثه ای روی داده است.

مدیر كل حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: در رأی دادگاه برای پرونده «مومیوند» هم ذكر شده كه هیچ كینه و خصومتی بین مقتول و قاتل نبوده است ازاین رو او كه بعنوان «یك محیط بان» در تعقیب متخلف بوده هیچ دلیلی برای قتل او نداشته و اساسا قتلی هم صورت نگرفته است. عدم وقوع قتل بارها از سوی محیط بان «مومیوند» در دادگاه تصریح شده و آقای مومیوند تاكید كرده كه «من اسلحه را بالا گرفتم تا به قصد ترساندن متخلف و وادار كردن او برای ایستادن تیر هوایی شلیك كنم.»

وی در ادامه اظهار نمود: شكل برخورد گلوله به بدن مقتول از پایین به بالاست و همین نشان داده است كه قرار بوده تیر به صورت هوایی شلیك شود اما چون محیط بان در حال تعقیب و حركت بوده براثر تلاطم و حركت اسلحه خطا در نشانه گیری صورت گرفته است. از سوی اداره كل محیط زیست استان همدان برای محیط بان «مومیوند» وكیل گرفته شده و همه توضیحات در مورد نحوه وقوع حادثه از جانب وكیل برای دادگاه مطرح گردیده است.

حسین پور در انتها در مورد نتیجه احتمالی پرونده محیط بان همدان در دیوان عالی كشور اظهار داشت: پرونده محیط بان مومیوند در مرحله فرجام خواهی در شعبه ۴۷ دیوان عالی كشور و در حال رسیدگی است. با وجود ایرادات مطرح شده همچون «ضرورت بررسی به جرائم ماموران یگان حفاظت در سازمان قضایی نیروهای مسلح» انتظار داریم با دقت نظری كه قضات دیوان عالی كشور دارند، حكم «قتل عمد» نقض شود. هر چند كه این مورد در صلاحیت قضات است و نمی توان پیش بینی قطعی در این زمینه انجام داد.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سرهنگ جمشید محبت خانی - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست - روز گذشته در مورد این پرونده به ایسنا توضیح داد كه پس از رسیدگی قضایی، تشخیص قاضی همدان این است كه تیری كه از جانب محیط بان به طرف متخلف شلیك شده، سهوی نبوده است ازاین رو رای بر قتل عمد و قصاص نفس صادر گردیده است. به نظر قاضی پرونده قانون به كارگیری سلاح توسط محیط بان رعایت نشده است و محیط بان ابتدا باید تیر هوایی سپس به سمت متخلف شلیك می كرد. ما هم معتقدیم كه محیط بان مومیوند قصد شلیك تیر هوایی داشت اما سهوا بر اثر ناهمواری زمین تیر به متخلف برخورد كرد.
1397/08/29
15:07:57
5.0 /5
4431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است