آماده باش تمام ادارات فضای سبز شهر تهران به دنبال شرایط بحرانی هوا

آماده باش تمام ادارات فضای سبز شهر تهران به دنبال شرایط بحرانی هوا گل بخر: مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران ضمن تشریح اقدامات این سازمان از ابتدای مهر امسال تا فروردین ماه سال آینده اظهار داشت: طبق بررسی آمارهای هواشناسی و احتمال شرایط بحرانی، تمامی ادارات فضای سبز در حالت آماده باش قرار گرفته اند.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، علی محمد مختاری با اشاره به اینكه همزمان با تغییرات فصلی و شروع سرما، سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران مبادرت به تهیه و ابلاغ دستورالعمل های كاربردی به زراعی به مناطق بیست و دوگانه شهرداری می كند، اظهار نمود: این اقدامات در جهت بهبود و ارتقاء كیفیت امور نگهداری فضای سبز شهری، دستیابی به الگوهای پایدار و اجرای استراتژی های مدیریت تلفیقی عوامل خسارت زا انجام می گردد.
وی با اشاره به اینكه فعالیت های شش ماهه دوم سال از 15 مهر شروع شده و تا 15 فروردین ماه سال بعد با نظارت مستمر ناظرین عالی این سازمان در سطح فضای سبز شهر تهران به اجرا در می آید، عنوان كرد: یكی از مهم ترین اقدامات 6 ماهه دوم هر سال، عملیات هرس زمستانه درختان است كه شامل تنك كردن تاج درختان جهت مهیا شدن امكان عبور هوا و رسیدن نور كافی، حذف شاخه و سرشاخه و آرایش شكل ظاهری آن ها، حذف پاجوش ها و تنه جوش ها و قطع شاخه های آفت زده، بیمار، زخمی، شكسته و كج شده است.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران افزود: این اقدامات تحت نظارت مستقیم كارشناسان متخصص و كارگران كار آزموده با استفاده از وسایل و ابزار مناسب انجام می گردد. هرس زمستانه فعالیتی تخصصی بوده كه برپایه فرم – زمان گلدهی – مكان كاشت و... گیاهان به اجرا در می آید.
وی با اشاره به اهداف هرس در این فصل افزود: یكی از اهداف مهم هرس، حذف شاخه های اضافی به منظور مدیریت زیستی و حفظ " تاج پوشش" گیاهی است. بدیهی است در پاره ای از موارد به علت الزاماتی نظیر انحراف درختان از فرم طبیعی خود و تولید مزاحمت هایی برای تردد شهروندان، تولید معضلات ترافیكی، احتمال سقوط درختان به علت حجم تاج، زیباسازی منظر و ساماندهی بلندی درختان در تركیب با سایر گونه های كاشته شده در مجاورت آن ها، فعالیت های هرس اجتناب ناپذیر است. اما تحت هر شرایطی حفظ موجودیت درختان و بقای آن ها در اولویت قرار دارد.
مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران خاطرنشان كرد: همینطور در مواردی، هرس با هدف كنترل آفات و امراض، كاهش حجم و تراكم شاخه های درختان كه بالقوه در صورت ریزش برف های سنگین یا وزش بادهای شدید، ناپایدار و شكننده خواهند بود صورت می گیرد.
مختاری با اشاره به اینكه درختان همواره در شرایط طوفانی و بارش های سنگین در معرض خطر قرار می گیرند، اظهار نمود: با بررسی آمارهای هواشناسی و احتمال شرایط بحرانی، تمامی ادارات فضای سبز در حالت آماده باش قرار گرفته و با استفاده از چوب های مخصوص برف تكانی مانع از افزایش بار زیاد برف روی شاخه های درختان شده و در نتیجه از خطرات كج شدن، خوابیدن، شكستگی و یخ زدگی درختان جلوگیری می گردد.
وی با اشاره به اینكه از دیگر اقدامات پاییز و زمستان می توان به عملیات خاك ورزی به منظور زیر و رو كردن و تهویه خاك اشاره نمود، اظهار داشت: این اقدام باعث از بین رفتن بافت های سنگین، تولید تخلخل و نفوذ بهتر هوا و رطوبت و در نتیجه بهبود شرایط فیزیكی خاك می شود، ضمن اینكه بعضی از آفات خاكزی با این روش به سطح خاك آمده و مورد تغذیه پرندگان قرار می گیرند.
مختاری تصریح كرد: تعویض و اصلاح خاك، تغذیه و كود دهی، روغن پاشی زمستانه پس از فصل یخبندان و سرمای سخت پیش از بازشدن جوانه های گل و برگ به منظور از بین بردن آفات، جمع آوری و انتقال سریع زایدات فضای سبز ( بقایای هرس و برگ های خزان شده ) از دیگر اقدامات مستمر در 6 ماهه دوم سال است كه با هماهنگی و همكاری ادارات خدمات شهری مناطق صورت می پذیرد. یكی از اقدامات مهم در این زمینه جمع آوری برگ های آلوده به فرم زمستان گذران سفید بالك بوده كه دستاوردهای مثبتی در جهت كاهش آفت امسال به دنبال داشته است.
طبق گزارش شهرنوشت، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به اینكه رسیدن فصل سرد و به خواب رفتن درختان فرصت مناسبی جهت برخی اقدامات تكمیلی و آماده سازی نگهداری درختان است، عنوان كرد: از مهم ترین این اقدامات می توان به قیم گذاری – آزادسازی طوقه – ترمیم تشتك های آبخوری – ترمیم پوسیدگی ها –پوشاندن شاخ و برگ درختان حساس به سرمازدگی (مانند نخل ها) و... اشاره نمود كه بر مبنای دستورالعمل های ارسالی سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران و نظارت كارشناسان در سطح مناطق بیست و دوگانه به انجام می رسد.1397/08/19
20:48:16
5.0 /5
4830
تگهای خبر: باد , بو , پرندگان , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است