كجی نهبندان دوباره بی تاب شد

كجی نهبندان دوباره بی تاب شد گل بخر: نیمی از حجم تالاب كجی نهبندان به دنبال بارندگی های اخیر آبگیری شد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، منطقه حفاظت شده «تالاب كجی نهبندان» با وسعت۲۲هزار هكتار در فاصله ۷۰ كیلومتری شمال شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی قرار دارد.

این منطقه در سال های اخیر از نظر آب و هوایی در ناحیه خشك و نیمه خشك قرار دارد و شوره زاری وسیع است و به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف و با عنایت به شوری زیاد خاك آن به دریاچه ای پوشیده از نمك و به رنگ سفید تبدیل گشته است.

طبق گفته افراد محلی در ۴۰ سال قبل سطح زیر آب تالاب ۱۵هزار هكتار بوده است كه اكنون فقط ۵ هزار هكتار از مساحت تالاب زیر آب است.

سطح كل تالاب كجی حدود 5 هزار هكتار و عمق متوسط آن هم حدود 30 تا 40 سانتی متر است.آبگیری 50 درصد از تالاب كجی نمكزار نهبندان در نخستین بارش پاییزی

محمد كاظم شكرگزار، رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: در اثر بارندگی های روزهای اخیر، تالاب كجی نمكزار نهبندان در بعضی قسمت ها به ارتفاع نیم متر آبگیری شده كه این حجم آب برابر با 50 درصد گنجایش تالاب است .

وی اضافه كرد: هم اكنون حدود 500 قطه پرنده آبزی و كنار آبزی منطقه سیبری از نوع مرغابی سرسبز، خوتكا، حواصیل و فلامینگو در این تالاب حضور دارند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان اظهار داشت: تالاب كجی نمكزار نهبندان یك تالاب نمكی و فصلی است كه معمولا اواسط پاییز تا اواسط بهار آبگیری می گردد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان خاطرنشان كرد: مهم ترین منبع تأمین كننده آب تالاب كجی، ریزش باران و جاری شدن سیلاب های حوزه آبریز نهبندان و چشمه های كرانه تالاب است.

پناهگاه حیات وحش تالاب كجی نمكزار با 22 هزار هكتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است كه در 75 كیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند - زاهدان قرار دارد.مهاجرت بیشتر از 200 مرغابی سرسبز مهاجر از سیبری به تالاب

حسن اكبری، مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: گونه های پرندگان مهاجر آبزی و كنارآبزی این تالاب 14 گونه برآورد شده است.

وی اضافه كرد: از این پرندگان مهاجر می توان به عقاب طلایی، زاغ بور، دال، زاغی، كنجشك درختی، پرستو، هدهد، دم جنبانك ابلق، چكاوك كاكلی، هوبره، سبزه قبا، جغد كوچك، بلدرچین معمولی و زاغ نوك قرمز اشاره نمود .

مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهاركرد: این تالاب همه ساله در فصل زمستان مأمن پرندگان مهاجر است و بیشتر از 200 مرغابی سرسبز مهاجر از سیبری به این تالاب مهاجرت كرده اند.

‎‎ اكبری اظهار داشت: تالاب كجی زیستگاه 14 گونه پستاندار نظیر پامسواكی بزرگ، گرگ، روباه، تشی، خرگوش، خارپشت، كفتار و پایكا است و علاوه بر این ها این تالاب زیستگاه 10 گونه خزنده نظیر دشتی، جعفری، پلنگی و مارهای قیطانی هم است .

وی تصریح كرد: این تالاب همینطور با برخورداری از برآمدگی های خشكی همراه با پوشش گیاهی، جایگاه مناسبی برای تخم گذاری پرندگان به حساب می آید.

اكبری با اشاره به این كه گیاهان قیچ، تاغ و گز از مهم ترین پوشش گیاهی تالاب كجی نمكزار نهبندان به شمار می روند، خاطرنشان كرد: این گیاهان از پوشش نسبتا خوبی در این منطقه برخوردار می باشد.

وی یادآورشد: ذخیره سازی آب، حفاظت مقابل توفان و كاهش تخریب سیل، تثبیت خطوط ساحلی و مهار فرسایش، تزریق مجدد آب های زیرزمینی (جابه جایی آب از تالاب به درون سفره های زیرزمینی)، تخلیه آب های زیرزمینی (جابه جایی آب به سمت بالا و تبدیل آن به آب های سطحی)، پالایش آب با استفاده از تثبیت عناصر محلول، رسوبات و دیگر آلودگی ها و تعدیل آب و هوای محلی از مهم ترین خصوصیت های تالاب ها است.

منطقه كجی نمكزار برپایه آگهی رسمی مصوبه شماره 312 شورای عالی حفاظت محیط زیست در فروردین ماه 1389 بعنوان پناه گاه حیات وحش كجی نمكزار ارائه شد .

گزارش از: سپیده قلندری اسفدن، خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان جنوبی


1397/08/15
16:24:04
5.0 /5
4624
تگهای خبر: آلودگی , باران , بارندگی , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است