معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان محیط زیست:

رسوب بی وقفه به تالاب انزلی وارد می گردد

رسوب بی وقفه به تالاب انزلی وارد می گردد گل بخر: معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار داشت: وضعیت تالاب انزلی نشان داده است كه مسولیتمان را درست انجام ندادیم و همه می خواهیم تالاب به ما خدمات بدهد اما بی وقفه راه و سد و...می سازیم و رسوب وارد آن می نماییم.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، مسعود باقرزاده كریمی در نهمین نشست شبكه سازمان های غیردولتی محیط زیست و منابع طبیعی كشور كه هم اكنون در سالن اجتماعات اداره كل محیط زیست گیلان در حال برگزاری است، اظهار داشت: باید به تالاب ها نگاه ویژه شود و به سادگی نمی توان برای مدیریت یك تالاب نسخه پیچید.

وی با اشاره به اینكه در تخریب تالاب ها عوامل مختلفی اثرگذار هستند، اضافه كرد: عواملی مانند فقر و مسایل فرهنگی هم در تخریب تالاب موثرند و متاسفانه حتی برای مسایل سیاسی هم از محیط زیست خرج می گردد. مشخص است كه سازمان محیط زیست به تنهایی نمی تواند از پس مشكلات تالاب ها بر بیاید. بنابراین دولت تدبیر و امید روش های مدیریتی، مشاركتی و فرابخشی را برای مدیریت تالاب ها در اولویت قرار داده است.

وی اظهار داشت: 70 سال است كه حكمرانی و نگاه دولتی به منابع طبیعی كشور بدون محاسبه سود و زیان انجام شده است. حفاظت از همه عرصه های سرزمینی با عنایت به امكانات دولتی امكانپذیر نیست.

باقرزاده با اشاره به اینكه در احیای تالاب ها باید نگاه جامع و دراز مدت دیده شود، تصریح كرد: جامع نگری ها در موضوع، معیشت، فرهنگ و اقتصاد تالاب ها باید دیده شود كه خوشبختانه این بخش ها در مدیریت زیست بومی لحاظ شده است.

وی افزود: با اینكه جنگل و بیابان ها از اكوسیستم های قوی هستند، اما حساسیت در تالاب ها بیشتر است. تالاب ها اكوسیستم های پیچیده تری است و مولفه های زیادتری دارند.

معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست تصریح كرد: ظرفیت تشكل های زیست محیطی برای ما كمك كننده است و افزایش مطالبه گری در تالاب را باید بالا ببریم. مردم نباید تالاب را صرفا منبع غذا یا محل تفرج ببینند. تالاب هویت و بخشی از سرزمین، فرهنگ و تاریخ سرزمین ما محسوب می شوند. باید برای تالاب حریم و حرمت قایل شویم. این اكوسیستم به ما تنوع زیستی، آب، هوا و....خواهد داد، اگر هویت آن را به رسمیت بشناسیم.

وی اضافه كرد: تالاب انزلی هم اكوسیستمی بسیار پرارزش است كه نباید در حد تامین غذا و محل تفرج به آن نگاه شود. فرآیند رفتار ما با تالاب معدل همه ما است. باید روند تالاب را به سمت روند درست رهنمون نماییم.1397/05/26
13:50:14
5.0 /5
4882
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است