ابداع روشی نوین برای مهار ریزگردها

ابداع روشی نوین برای مهار ریزگردها گل بخر: عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم موفق به ابداع روشی نوین به منظور مهار ریزگردها و ماسه های روان شد.


به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، تأثیر خشك سالی های مداوم، استفاده بی رویه از منابع آبی مناطق بیابانی، از بین رفتن نیزارها، باعث خشك شدن تالاب ها و دریاچه ها و تنك شدن پوشش گیاهی در بعضی مناطق شده است. نتیجه چنین وقایعی گسترش شدید ریزگردها و ماسه های روان بوده كه توانسته در كوتاه مدت اثرات نامطلوبی بر محیط زیست، اقتصاد و سلامت ساكنین ۱۷ استان كشور بر جای گذارد.

دكتر سید علی اكبر باقریان، عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم در این خصوص اظهار داشت: در جهت یافتن راهی كم هزینه، مؤثر و سریع الاثر برای مهار این پدیده مخرب، پژوهش های متعددی انجام شد كه نتیجه این تحقیقات در قالب اختراعی با عنوان "توری بذر مال جهت مهار ریزگردها و ماسه های روان" عرضه شد.

وی با اشاره به اینكه این اختراع می تواند با استفاده از كاهش تنش برشی باد، از خاك حفاظت كند و به نحو شگفت انگیزی مانع فرسایش بادی خاك شود، اضافه كرد: همه این فواید با استفاده از حفاظت مكانیكی خاك توسط یك نوع توریِ از جنس پلی اتیلن پُرچگال (HDPE) با منافذ بسیار ریز كه توسط بذور گیاهانی همچون شاهی و خاك شیر آغشته و بدواً به كمك سنگریزه های كم تراكم مستقر بر روی توری، مهار و بعداً استقرار و كارایی آن با كمك ریشه ها و شاخساره استقرار یافته گیاهان فوق الذكر، به مدت بیش از 10 سال، تضمین خواهد شد و در عملیات میدانی، بیش از ۸۰ درصد ریزگردهای منطقه هدف را كنترل كرده است.

دكتر باقریان اضافه كرد: به وسیله این توری، یك لایه نفوذپذیر، محكم، یكدست با ماندگاری چشمگیر، ارزان قیمت و سریع الاحداث، سازگار با محیط زیست و افزاینده تعداد و تنوع میكروارگانیسم های خاك در قسمت قشری خاك منطقه مورد حفاظت برپا می گردد و علاوه بر كنترل بی نظیر پدیده شوم ریزگردها و همینطور ماسه های روان، از تبخیر سطحی آب موجود در لایه های قشری خاك به مقدار حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد نسبت به شاهد، حفاظت می كند.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم با اشاره به اینكه طبق برآورد دقیق متخصصان ذی ربط و در ابعاد كوچك، حداكثر هزینه‌ی تولید و راه اندازی سیستم مبتنی بر این اختراع كمتر از پنج هزار تومان برای هر متر مربع است، ابراز امیدواری كرد: این طرح با مساعدت مسئولان و تأمین اعتبارات لازم جهت ورود دانشگاه جهرم به عرصه مهار ریزگردهای استان های درگیر با این پدیده سبب كاهش آلام و خسارات ناشی از گرد و غبار و ریز گردها در كشور شود.
1397/03/25
12:50:25
5.0 /5
5004
تگهای خبر: باد , گیاه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است