رییس مركز ملی خشكسالی سازمان هواشناسی:

بارش های اخیر ایران را از خشكسالی نجات نمی دهد

بارش های اخیر ایران را از خشكسالی نجات نمی دهد گل بخر: رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به بارش های كشوردر روزهای گذشته تصریح كرد: این بارش ها به هیچ وجه نمی تواند نجات بخش كشوراز خشكسالی شدید باشد چون افزایش دما سبب ذوب شدن ذخایر برفی در ارتفاعات شده است.صادق ضیاییان درگفت وگو با ایسنا افزود: هم اكنون شاهد می باشیم كه كلیه ذخایر برفی در كوه های زاگرس و البرز از دست رفته است ازاین رو با آگاهی نسبت به این وضعیت بارش ها، باید در مورد شرایط آبی كشور در طول فصل تابستان هوشیارتر عمل نماییم.

رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار نمود: از ابتدای مهر ۹۶ (شروع سال زراعی) تا آخر فروردین ۹۷، كل كشور ۱۱۳.۲ میلی متر بارش دریافت كرده است و با عنایت به اینكه بارش كشور در مقیاس بلندمدت ۱۹۴.۵ میلی متر است، در بازه هفت ماهه گذشته نسبت به بلندمدت حدود ۴۱.۸ درصد كاهش بارش داریم.
امسال نسبت به سال قبل ۳۲ درصد كاهش بارش داریم
وی ضمن مقایسه بارش امسال با سال قبل اظهار داشت: در مدت مشابه سال قبل در كل كشور ۱۸۶.۳ میلی متر بارش داشتیم ازاین رو امسال نسبت به سال قبل ۳۲.۲ درصد كاهش بارش ثبت شده است.
سیستان و بلوچستان و كرمان در صدر كم بارشی
رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه استان های كم بارش كشور را طی ماه های گذشته اعلام و اظهاركرد: از ابتدای سال زراعی تا آخر فروردین استان سیستان وبلوچستان ۷۵ درصدكمبود بارش داشت. استان های كرمان، هرمزگان و كهگیلویه وبویراحمد به ترتیب ۷۱، ۶۸ و ۶۳ درصد كاهش بارش نسبت به بلندمدت داشتند.

به گفته ضیاییان، طی هفت ماه گذشته تعداد محدودی از استان ها شرایط ترسالی را تجربه كردند كه استان های آذربایجان شرقی ۱۲.۴ درصد و آذربایجان غربی ۱۱.۹ درصد افزایش بارش داشتند اما متاسفانه ذخایر برفی در همین استان ها به علت افزایش دما زودتر از موعد ذوب شده است و احتمال دارد برای فصل تابستان شرایط سختی را برای این استان ها به وجود آید.
افزایش ۱.۸ درجه ای دما در كشور نسبت به بلندمدت
این كارشناس سازمان هواشناسی در ادامه شرایط دمایی كشور را هم در هفت ماهه گذشته ارزیابی كرد و اظهار داشت: از ابتدای سال آبی (اول مهر ۹۶) تا انتهای فروردین ۹۷ كل كشور ۱.۸ درجه سلسیوس افزایش دما داشت كه با عنایت به افزایش میزان تبخیر، وضعیت خشكسالی را در اغلب مناطق كشور به شرایط حساسی رسانده است.
افزایش دو درجه ای دما در نخستین ماه سال ۹۷
رییس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به وضعیت دمای كشور در نخستین ماه سال ۹۷ اظهار نمود: در فروردین ماه كل كشور ۲.۱ درجه سانتیگراد افزایش دما را تجربه نمود كه استان های آذبایجان غربی و كردستان نسبت به بلندمدت به ترتیب با ۳ و ۲.۸ درجه سانتیگراد افزایش دما داشتند.

ضیاییان در انتها با اشاره به كم آبی شدید در سال آبی ۸۷-۸۶ اظهار داشت: در آن سال كل بارش كشور تنها ۱۳۸ میلی متر بود و این نگرانی وجود داشت كه سال آبی جاری از سال ۸۶ هم خشك تر باشد، اما خوشبختانه بارش های اخیر امیدی را در ما تولید كرد و احتمال دارد كه امسال نتواند ركورد كم بارشی سال ۸۶ را بزند كه امیدواریم همین طور باشد.
1397/02/03
13:34:52
5.0 /5
5556
تگهای خبر: بو , خشكسالی , هوا , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است