رئیس سازمان هواشناسی كشور تشریح كرد

وضعیت بودجه هواشناسی در سال ۹۷

وضعیت بودجه هواشناسی در سال ۹۷ گل بخر: رئیس سازمان هواشناسی كشور از بودجه ۵۷ میلیاردتومانی هواشناسی در سال آینده اطلاع داد و اظهار داشت: مسلما با اعتبارات قطره چكانی مسیر بهبود وضعیت هواشناسی كشور سرعت بالایی نخواهد داشت.داود پرهیزكار در گفت وگو با ایسنا در مورد وضعیت بودجه ای سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه متاسفانه پایه اعتبارات سازمان هواشناسی از گذشته بسیار ناچیز بوده است، اظهاركرد: در سال های اخیر تلاش هایی برای افزایش اعتبارات هواشناسی انجام شده، موفقیت های محدودی هم به دست آمده و تغییراتی در وضعیت بودجه هواشناسی صورت گرفته است و بر خلاف خیلی دستگاه ها كه اعتباراتشان به ۵۰ درصد كاهش پیدا كرد، اعتبارات سازمان هواشناسی نه تنها كاهش پیدا نكرده بلكه رشد جزئی هم پیدا كرده است اما واضح است كه با بودجه های محدود هواشناسی امكان انجام خیلی از پروژه ها را نداریم.
اعتبارات هواشناسی باید با افزایش قیمت ارز تغییر كند
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تمام امكانات سخت افزاری هواشناسی تولید خارج است ازاین رو باید این دستگاه ها و تجهیزات را با ارز خریداری نماییم و طبیعی است كه با نوسان قیمت ارز مشكلاتی برای توان مالی سازمان تولید می گردد چون اعتبارات سازمان هواشناسی ثابت است و این طور نیست كه با افزایش قیمت ارز بودجه سازمان بیشتر شود.

رئیس سازمان هواشناسی كشور در ادامه اظهار نمود: در سال ۹۱ كه قیمت دلار چهار برابر شد، باید اعتبارات سازمان هم چهار برابر می شد تا بتوانیم توان مالی را حفظ نماییم، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و در چنین شرایطی طبیعی است كه سازمان هواشناسی وضعیت مناسبی به لحاظ اعتبارات نداشته باشد.
۱۲۰ میلیارد تومان؛ كل بودجه هواشناسی ایران
به گفته پرهیزكار اعتبارات سازمان هواشناسی در سال ۹۶ اعم از عمرانی و هزینه ای در كل كشور (ستاد مركزی به علاوه ۳۱ استان)، حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است و از این مبلغ، ۴۰ میلیارد تومان به بودجه عمرانی اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینكه با دلار ۴۰۰۰ تومانی، بودجه سازمان هواشناسی ۳۰ میلیون دلار برآورد می شود، اظهار نمود: بودجه هواشناسی چین سه میلیارد دلار و آمریكا چهار میلیارد دلار است، همینطور اعتبارات هواشناسی ژاپن كه یك چهارم كشور ما وسعت دارد؛ ۷۵۰ میلیون دلار است. افزون بر این آلمان ۴۲۰ میلیون دلار به مبحث هواشناسی اختصاص می دهد. همه این رقم ها نشان داده است كه هواشناسی ایران در چه وضعی است.

رئیس سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به اینكه عمده خرید سازمان هواشناسی در حوزه تجهیزات خارجی است و برای خرید آنها باید دلار بپردازیم، اظهار داشت: به همین علت سازمان هواشناسی نتوانسته پروژه ای مثل پروژه رادار را كه مصوبه ۲۰ سال پیش است؛ تكمیل كند. طی این مصوبه، یك شبكه رادار ۲۴ تایی برای هواشناسی پیش بینی شد كه تا كنون تنها ۹ رادار به راه افتاده است.

پرهیزكار با اشاره به تجهیزات مورد نیاز برای سازمان هواشناسی اظهار نمود: هم اكنون هواشناسی به تجهیزات مختلف اعم از سیستم های پایش مثل رادار، ایستگاه های خودكار و سیستم های پردازش مدلهای هواشناسی مثل سوپركامپیوتر نیاز دارد. با وجود توسعه خوبی كه در سامانه ­های پردازشی صورت گرفته اما فاصله هواشناسی كشور با هواشناسی ­های پیشرفته دنیا یك به هزار است. یعنی توان پردازشی كشورهای توسعه یافته هزار برابر ما است و طبیعی است كه با اعتبارات قطره چكانی مسیر بهبود وضعیت هواشناسی كشور با سرعت كندی اتفاق می افتد.
بودجه هواشناسی در سال ۹۷
رئیس سازمان هواشناسی در انتها در مورد بودجه سازمان هواشناسی برای سال ۹۷ اظهار داشت: برای سال آینده حدود ۵۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی مصوب شده است كه یك چهارم بودجه درخواستی است.
1396/11/29
13:45:50
5.0 /5
5670
تگهای خبر: بو , دستگاه , هوا , هواشناسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است