معاون دادستان كل كشور: بنزین و گازوییل ناسالم عامل اصلی آلودگی هوا در كشور است

معاون دادستان كل كشور: بنزین و گازوییل ناسالم عامل اصلی آلودگی هوا در كشور است گل بخر: معاون دادستان كل كشور اعلام نمود: بر مبنای نظر كارشناسان مربوطه در حوزه های استاندارد و محیط زیست نزدیك به ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران و كلان شهرها به علت استفاده از بنزین، گازوییل و گاز مایع غیر استاندارد است.


به گزارش گل بخر به نقل از روابط عمومی دادستانی كل كشور، محمد جواد حشمتی خواهان توجه جدی و واقعی به بهینه سازی سوخت از جانب وزارت نفت منطبق با استاندارد های یورو ۴ شد و اظهار داشت: برای حفظ سلامت و جان مردم باید به دور از هر ملاحظه سیاسی و حتی اقتصادی نظرات كارشناسی و نتایج آزمایش های متعددی كه آلودگی بنزین و سایر سوخت ها را تایید كرده است، بپذیریم و اقدام فوری و مناسب را انجام دهیم.
وی با اشاره به انجام برخی مصاحبه ها از جانب برخی مقامات مسئول در وزارت نفت در خصوص یورو ۴ بودن بنزین اظهار داشت: در طول یكسال گذشته بارها و بارها جلساتی با حضور مسئولان و نمایندگان سازمان های در رابطه با مبحث آلودگی هوا، همچون سازمان استاندارد، سازمان محیط زیست، وزارت نفت و حسب مورد سایر نهادها برگزار كرده ایم و در این جلسات خود آقایان هم به نتیجه قطعی رسیده اند كه آلودگی هوای كلان شهرها ناشی از سوخت غیراستاندارد است اما جای سوال است كه چرا اقدامی صورت نمی گیرد و تعجب برانگیز است كه چرا در مصاحبه های خود اعلام می كنند بنزین یورو ۴ است؟
حشمتی با اشاره به اینكه آزمایش هایی در چند مرحله درمورد وضعیت سالم و استاندارد بودن بنزین و گازوییل انجام شده كه نتیجه همه آنها غیراستاندارد بودن این سوخت ها را تایید كرده است اضافه كرد: در سال ۹۵ كه به دستور دادستان كل كشور نسبت به سنجش آلایندگی سوخت و تاثیر مخرب آن بر سلامت مردم ورود كردیم، ابتدا از تعدادی جایگاه های سوخت در سطح كلان شهر تهران نمونه هایی را به آزمایشگاه های معتبر فرستادیم كه نتیجه آن تایید آلایندگی بنزین بود. اما متاسفانه به ما ایراد گرفتند كه ظرف های آزمایشگاهی شما استاندارد نبوده است. ازاین رو ادعا، دوباره آزمایش ها را تكرار كردیم.باز هم گفتند كه ما قبول نداریم، باید خود ما هم در جریان آزمایش ها حضور داشته باشیم.
معاون دادستان كل كشور با تاكید بر اینكه "در مقام و جایگاه احیای حقوق عامه دغدغه دادستانی كل كشور حل مشكلات و حركت در مسیر قانون و اجرای وظایف و تكالیف قانونی است " اضافه كرد: در مرحله بعد باز هم آزمایش ها در حضور و نظارت نمایندگان نهادهای متولی همچون وزارت نفت و در آزمایشگاه های مختلف انجام شد، در تمام این مراحل پارامترهایی مانند، گوگرد و...متاسفانه نامنطبق با شرایط استاندارد نشان داده شد.
حشمتی اظهار نمود: سازمان بازرسی هم به این مورد ورود و گزارش جامعی تهیه كرده و برای متولیان ذی ربط هم ارسال شده است، اما با وجود حالت و شرایط اضطراری كه به وجود آمده باز هم بنا به ملاحظاتی سیاسی و اقتصادی مانند بحث اشتغال و... كار خاصی انجام نمی شود؛ در حالیكه هیچ ملاحظه ای بالاتر از سلامت و حفظ جان مردم وجود ندارد.
وی به وظیفه وزارت بهداشت بعنوان متولی حفظ سلامت مردم و شهروندان اشاره نمود و اظهار داشت: این وزارتخانه هم باید به صورت جدی تری نسبت به مبحث ورود پیدا كند و در كنار سازمان استاندارد و سازمان محیط زیست با حساسیت ویژه پیگیر باشند.
این مقام قضایی تصریح كرد: ما قانون هوای پاك را هم داریم كه شش ماه از اجرایی شدن آن می گذرد و محیط زیست مجری آن است اما تابحال عملا اثری از اجرای آن ندیده ایم.
حشمتی در ادامه به وضعیت گازوییل مورد استفاده در كشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: در بررسی های خود متوجه شدیم كه گازوییل مصرفی هم مطابق با ضوابط استاندارد الزامی نیست؛ درحالی كه در طول شبانه روز هزاران كامیون در سطح كشور تردد می كنند و همین مسئله باعث تولید آلودگی بیشتر است.
وی اضافه كرد: در این مورد هم مكاتبات زیادی داشته ایم و جلساتی برگزار كرده ایم و حتی شورای عالی استاندارد هم مبحث ضرورت استانداردسازی الزامی آن را پذیرفته است ولیكن تابحال نتیجه ای حاصل نشده است.
حشمتی اضافه كرد: سازمان استاندارد بعنوان تنهامرجع ملی حاكمیتی ناظر بر استاندارد تولید محصولات داخلی بوده و وزارت نفت هم موظف است مطابق قانون از نظرات سازمان استاندارد در این زمینه تبعیت كند.
معاون حقوق عامه دادستان كل كشور همینطور به لزوم توجه جدی به استاندارد سازی تولید خودرو و موتور سیكلت در كشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: در نهایت باید همه نهادها و سازمان های متولی دلسوزانه و بر حسب وظایف و تكالیف قانونی خود به مبحث آلودگی هوا و آلایندگی سوخت در كشور كه ۸۰ درصد وضعیت فعلی كلان شهرها را ناشی شده است، ورود بسیار جدی و مسئولانه پیدا كنند.1396/11/19
13:37:32
5.0 /5
4584
تگهای خبر: آلودگی , بو , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است