رویا وضعیت جسمی و روحی خوبی دارد

رویا وضعیت جسمی و روحی خوبی دارد به گزارش گل بخر، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران اظهار داشت: «رویا» وضعیت جسمی و روحی خوبی دارد و امیدوار هستیم اگر شرایط آب و هوا مناسب مهاجرت طبیعی پرندگان وحشی باشد، درنای «امید» برگردد تا در کنار «رویا» قرار گیرد.به گزارش گل بخر، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران با اعلان اینکه جایگاه نگهداری موقت درنای «رویا» را تغییر دادیم و «رویا» وضعیت جسمی و روحی خوبی دارد، ضمن معرفی گونه های در خطر انقراض مازندران، اظهار داشت: چندین پستاندار، ۱۸ گونه از پرندگان و چند مار سمی در برمبنای معیارهای ملی و بین المللی درحال انقراض هستند.

بنابر گزارش ایسنا، «امید»، تک درنای سیبری، ۱۴ اسفند ماه ۱۴۰۱ بعد از ۳۴ روز هم زیستی با «رویا»، درنای بلژیکی، تالاب فریدونکنار را به سمت سیبری ترک کرد؛ اما «رویا» نتوانست با او همراهی کند و از ۱۶ اسفند ماه، منتظر «امید» است تا بار دیگر به ایران برگردد.

«رویا» که تمام طول عمر زندگیش را در اسارت و در یک مرکز نگهداری بلژیکی سپری کرده بود در ۲۱ اسفند ماه در منطقه ای در عباس آباد تنکابن در مازندران فرود آمد. کارشناسان رویا را به منطقه «اجاکله» در نزدیکی تالاب فریدونکنار منتقل کردند. کارشناسان بلژیکی می گویند از آنجا که درناها پرنده های حساسی هستند جابه جایی «رویا» به صلاح نیست.

کوروس ربیعی در این زمینه با بیان این که «رویا» سومین سال است که میهمان مازندران است، بیان کرد: جایگاه نگهداری موقت رویا را تغییر دادیم و در همان مجموعه تالاب فریدونکنار در یکی از روستاها است.

وی با تأکید بر این که این جایگاه موقت، شرایط جزیره ای دارد و از محیط آبی و خشکی برخوردار است، افزود: «رویا» وضعیت جسمی و روحی خوبی دارد و امیدوار هستیم اگر شرایط آب و هوا مناسب مهاجرت طبیعی پرندگان وحشی باشد، درنای «امید» برگردد تا در کنار «رویا» قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، درناها جهت زندگی به آب وابسته اند بطوریکه تغذیه، لانه سازی، زادآوری و زمستان گذرانی این پرنده در تالاب های ترجیحا وسیع و کم عمق آب شیرین با میدان دید مناسب می باشد. در ایران تالاب فریدونکنار هر ساله میزبان یک درنا بود که باقیمانده از جمعیت غربی اینگونه است؛ اگر این یک درنا هم از بین برود اینگونه بطورکامل منقرض می شود.

از سوی دیگر مازندران یکی از پرچالش ترین مناطق ایران از نظر محیط زیستی است و تاخت وتازها به عرصه منابع طبیعی، استان را با بحران جدی زیست محیطی رو به رو کرده است. انقراض یکی از این بحران هاست که تأثیرات منفی بسیاری بر روی تعادل زیستی، اکوسیستم و زندگی موجودات داشته و بر این اساس صیانت از گونه های در خطر انقراض اهمیت بسیار زیادی دارد.

خطر انقراض ۴ گونه از پستانداران در مازندران

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران با اعلان اینکه گونه های در خطر انقراض برمبنای معیارهای ملی و بین المللی تعیین می شوند، اظهار داشت: گونه ای مثل شوکا که در جنگل هیرکانی است و طعمه درندگان شمرده می شود حتی برمبنای معیار ملی کشور نیز در دسته گونه های در خطر انقراض طبقه بندی شده است و در مقیاس بین المللی جایگاهی ندارد.

کوروس ربیعی، در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: بر طبق این معیار ملی در استان مازندران گوزن زرد، پلنگ، شوکا و فوک خزری درحال انقراض هستند.

وی با اشاره به این که ۱۸ گونه از پرندگان مازندران در معرض انقراض هستند، اشاره کرد: مار «افعی البرزی»، «لطیفی» و «دماوندی» در گونه خزندگان و همین طور یک نوع وزغ در گونه دوزیستان در این استان درحال انقراض هستند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران با اعلان اینکه تمام گونه ها اهمیت حفاظتی دارند و باید برای آنها برنامه های ممنوعیت تنظیم کرد، اشاره کرد: سمور آبی، خرس، مرال، بز و سیاهگوش جزو گونه های حفاظت شده در مازندران محسوب می شوند.

ربیعی با اظهار این که سازمان محیط زیست تنها متولی صیانت از گونه های جانوری است، تصریح کرد: مناطق با اهمیت نگهداری تنوع گونه های جانوری سنجیده می شوند.

سیلاب اخیر به ماهی قزل آلای خال قرمز مازندران صدمه ای نزد

طی روزهای اخیر وقوع سیلاب های گوناگون در استان مازندران در بخش های مختلف جاده ای، کشاورزی، زیست محیطی، منازل و غیره متحمل خسارت های جدی شد و تا حالا بیش از ۱۰ هزار میلیاردریال خسارت وارد کرده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران با اعلان اینکه ماهی قزل آلا خال قرمز از آبزیان حفاظت شده است، اظهار داشت: سیلاب شدید و ناگهانی در ناحیه بالا دست اینگونه ها را از بین می برد و در ناحیه پایین دست ما ماهیان مقاوم تری داریم ولی خوشبختانه سیلاب اخیر به ماهیان قزل آلای خال قرمز صدمه ای وارد نکرده است.منبع:

1403/04/18
12:01:59
5.0 /5
120
تگهای خبر: اكوسیستم , باد , بو , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است