سازمان هواشناسی هشدار داد

تشدید بارش در ۷ استان

تشدید بارش در ۷ استان به گزارش گل بخر، سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در هفت استان و آبگرفتگی معابر عمومی از فردا تا سه شنبه (۱۴ تا ۱۶ خردادماه) اخطار داد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و ریزش تگرگ و در نقاط مستعد خیزش گردوخاک زمان یک شنبه (۱۴ خردادماه) برای ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، شمال هرمزگان و ارتفاعات سمنان، دوشنبه (۱۵ خردادماه) برای ارتفاعات مرکزی کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان، شمال غرب اصفهان، شرق مرکزی و سه شنبه (۱۶ خردادماه) برای ارتفاعات مرکزی کرمان و ارتفاعات مازندران پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیلها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ وجود دارد.

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی اجتناب از هر گونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از کارهای کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت و لایروبی کانال ها و آبروها را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی در بعضی استانها آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق، صاعقه، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گرد وخاک و احتمال بارش تگرگ یکشنبه (۱۴ خردادماه) در اردبیل، آذربایجان شرقی، زنجان، شمال آذربایجان غربی، قزوین، ارتفاعات استانهای تهران، البرز و شمال خراسان رضوی، مازندران، جنوب فارس، اصفهان، مرکزی و قم، دوشنبه (۱۵ خردادماه) در اردبیل، مازندران، زنجان، قزوین، البرز، ارتفاعات استان های تهران و سمنان، شمال خراسان رضوی، شمال هرمزگان، نیمه شرقی فارس، اصفهان، مرکزی و قم و سه شنبه (۱۶ خردادماه) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، زنجان، قزوین، تهران، البرز، اصفهان و جنوب سیستان و بلوچستان دور از انتظار نیست.

در چنین شرایطی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها، جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، صاعقه، در بعضی مناطق خیزش گردوخاک، کاهش دید و محدودیت در کارهای کشاورزی وجود دارد بدین سبب اجتناب از اسکان در بستر مسیل ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در کارهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها سفارش می شود.

به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1402/03/14
16:02:17
5.0 /5
229
تگهای خبر: باد , باران , بو , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است