سازمان هواشناسی كشور هشدار داد

احتمال آبگرفتگی معابر 30 استان

احتمال آبگرفتگی معابر 30 استان به گزارش گل بخر، سازمان هواشناسی کشور نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر در ۳۰ استان و کاهش کیفیت هوا در ۲۸ استان اخطار داد.به گزارش گل بخر به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور اخطار زردرنگ از نفوذ و فعالیت سامانه های بارشی، بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد تگرگ، در ارتفاعات و نواحی با اقلیم سرد بارش برف بخصوص در نیمه غربی از سه شنبه (اول فروردین) و در نیمه شرقی از چهارشنبه (دوم فروردین) همینطور کاهش محسوس دما اطلاع داد.

این وضعیت جوی در روز شنبه (۲۷ اسفند) در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان و ارتفاعات و دامنه مرکز کرمان، روز یک شنبه (۲۸ اسفند) اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، زنجان، غرب قزوین، همدان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان و روز دوشنبه (۲۹ اسفند) آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قم، چهارمحال و بختیاری، البرز، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خوزستان، ارتفاعات سمنان و شمال تهران رخ می دهد.

همچنین در روز سه شنبه و چهارشنبه (۱ و ۲ فروردین) آذربایجان شرقی، اردبیل، لرستان، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد و روز پنج شنبه (۳ فروردین) خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی سمنان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال طغیان رودخانه ها، در نواحی کوهستانی بخصوص گردنه ها کولاک برف و احتمال صدمه به صنعت کشاورزی، بخصوص در مورد کاهش دما وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور برای کاهش صدمه های احتمالی ناشی از این وضعیت جوی اجتناب مطلق از اتراق در بستر و اطراف مسیل ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو، به همراه داشتن تجهیزات لازم، همچون لباس زمستانی و سوخت کافی، احتیاط در فعالیتهای کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاههای اجرایی و امدادی، پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاههای مربوطه و محدودیت در فعالیتهای کشاورزی را لازم می داند.
کاهش کیفیت هوا در ۲۸ استان
این سازمان در ادامه این اخطار نسبت به افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید، رخداد تندبادهای لحظه ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک اخطار داد.

این مخاطرات در روز یک شنبه (۲۸ اسفند) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، شرق استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و هرمزگان و در روز دوشنبه (۲۹ اسفند) در کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، همدان، قزوین، زنجان، مرکزی، شمال اصفهان، جنوب سمنان، یزد، فارس، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان رخ می دهد.

همچنین در روز سه شنبه (۱ فروردین) در خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، بوشهر، فارس، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران، سمنان، قم، البرز، قزوین، تهران، در روز چهارشنبه (۲ فروردین) در مازندران، گلستان، البرز، قزوین، تهران، قم، مرکزی، سمنان، اصفهان، بوشهر، فارس، یزد، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و در روز پنج شنبه (۳ فروردین) در قزوین، البرز، تهران، قم، مرکزی، اصفهان، سمنان، یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و جنوب استانهای فارس و بوشهر دور از انتظار نخواهد بود.

براثر این مخاطرات جوی در صورت خیزش گردوخاک احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت و سقوط اشیاء از ارتفاعات و صدمه به صنعت کشاورزی وجود دارد.

این سازمان برای کاهش مخاطرات این وضعیت جوی در نواحی مستعد گردوخاک، اجتناب از حضور در فضای باز و سفرهای غیر ضروری، اطمینان از استقامت سازه های موقت، تعطیل کردن فعالیتهای عمرانی و عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال را لازم می داند.

هشدار زردرنگ به معنای اینست که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی را داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/12/28
07:25:48
5.0 /5
168
تگهای خبر: باد , باران , بو , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است