بهترین روش مدیریت پسماند چیست؟

بهترین روش مدیریت پسماند چیست؟ به گزارش گل بخر، یک دانشجوی دکتری سال آخر رشته مدیریت حاصلخیزی و زیست فناوری خاک دانشگاه تبریز با اعلان اینکه همگام با افزایش جمعیت انسانی و مصرف روزانه، میزان تولید پسماند در جوامع بشری درحال رشد و برخورد علمی و مدیریت پایدار با این مساله جایگاه مهمی پیدا کرده است، اظهار داشت: در بین روش های مختلف مدیریت پسماند مانند سوزاندن، دفن و بازیافت بهترین و با اهمیت ترین روش، «بازیافت» زباله های تولیدی است و در بین روش های بازیافت، کمپوست کردن به سبب هزینه های عملیاتی کم و مزایای اجتماعی و زیست محیطی مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.کمال خلخال در گفت و گو با ایسنا به روش های مختلف مدیریت پسماندهای شهری پرداخت و خاطرنشان کرد: تفکیک پسماند از مبدأ یکی دیگر از با اهمیت ترین روش هاست، یعنی ما باید به این سطح از آگاهی و فرهنگ رسیده باشیم که زباله تر و خشک، کارتن، پلاستیک، مصارف شیمیایی و دارویی را در خانه ها، مدارس، رستوران ها، و انواع محلهای عمومی و خصوصی تفکیک نماییم.

وی ضمن اشاره به روش های مدیریت پسماند اظهار داشت: بازیافت، تولید برق، استفاده از گاز متان به عنوان گاز شهری، استفاده از زباله شهری به عنوان خوراک دام از دیگر روش هاست اما به لحاظ تخصصی و از جنبه زیست محیطی و کشاورزی، تولید کمپوست خصوصاً کمپوست مشترک (Co-composting) باید در دستور کار قرار گیرد.

خلخال با استناد مطالعات خاطرنشان کرد: در یک مقاله در سال ۲۰۱۹ همین زباله شهری را به سفره های گاز زیرزمینی که تخلیه شده بود تزریق می کردند، که هم از آلودگی زیست محیطی جلوگیری نماید و هم منبع گازیی برای آیندگان باشد. بدین سبب باید بدنبال راهکارهای مناسب و جدید بسته به شرایط موجود باشیم.
تولید کمپوست، پرکاربردترین روش بازیافت
این دانشجوی دکتری سال آخر رشته مدیریت حاصلخیزی و زیست فناوری خاک دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه همگام با افزایش جمعیت انسانی و مصرف روزانه، میزان تولید پسماند در جوامع بشری درحال رشد و برخورد علمی و مدیریت پایدار این مساله جایگاه مهمی پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: در بین روش های مختلف مدیریت پسماند شامل سوزاندن، دفن و بازیافت، بهترین و با اهمیت ترین روش «بازیافت» زباله های تولیدی است و در بین روش های بازیافت، کمپوست کردن به علت هزینه های عملیاتی کم و مزایای اجتماعی و زیست محیطی مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.
چالش تولید کمپوست از زباله شهری
خلخال ضمن اشاره به مزایای فراوان پروسه کمپوست شدن به جنبه های منفی آن همچون هدررفت نیتروژن بوسیله تصاعد آمونیاک، انتشار گازهای گلخانه ای و بد بو و نگرانی های مربوط به حضور آلاینده های معدنی - آلی از زمینه های کمپوست که سبب گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی می شود، پرداخت و اظهار داشت: از جانب دیگر کمپوست تولیدی از زباله شهری نسبت به کمپوست تولیدی از بقایای گیاهی و کود دامی کیفیت پائین تری دارد. کمپوست های پسماند جامد شهری در ایران اغلب به علت شوری و وجود فلزات سنگین، کمپوست درجه ۲ (کلاس B) محسوب و تنها برای فضای سبز شهری و جنگلها سفارش می شوند.
«بیوچار» راهی برای کاهش اثرات منفی کمپوست
وی با اشاره به اینکه اخیراً از «بیوچار» (زغال تهیه شده از زیست توده های گیاهی و ضایعات کشاورزی که به عنوان کود استفاده می شود) برای محدودکردن اثرات منفی پروسه تولید کمپوست، تقویت و فراهم کردن عناصر غذایی در محصول نهایی استفاده شده است، خاطرنشان کرد: «بیوچار» یک ماده جامد غنی از کربن است که از تبدیل ترموشیمیایی زیست توده در وضعیت بدون اکسیژن (پیرولیز) تولید و با نقش های چند منظوره خود مانند ترسیب کربن، بهبود کیفیت خاک و غیرمتحرک کردن آلاینده های آلی و معدنی در آب و خاک آلوده شناخته شده است.

این دانشجوی دکتری سال آخر رشته مدیریت حاصلخیزی و زیست فناوری خاک دانشگاه تبریز اضافه کرد: «بیوچار» در پروسه تهیه کمپوست با بهبود تهویه و فعالیت آنزیمی، افزایش دما و تجزیه سریع تر مواد سمی در اثر متابولیسم مشترک (co-metabolism) و کاهش مدت زمان رسیدن کمپوست موجب بهبود کیفیت کمپوست می شود. اختلاط مواد اولیه مورد نیاز تولید کمپوست با مواد افزودنی همچون «بیوچار» به کمپوست شدن همنوا یا مشترک (Co-composting ) مشهور است.
کمپوست و افزایش درآمد ملی
وی با اشاره به اینکه در کشور ما میزان زباله تر ۷۰ درصد و خشک ۳۰ درصد و کاملاٌ برعکس کشورهای توسعه یافته و اروپـایی است، اظهار داشت: به علت افزایش حجم بیش از پیش مواد زائد جامد ساخته شده، بازیافت مواد آلی زباله به کمپوست نه فقط مـشکل زیست محیطی را حل می کند بلکه از جنبه های افزایش درآمد ملی نتیجـه قابـل تـوجهی دارد. پرداخـت بـه مقوله بازیافت زباله تر و تبدیل به کود کمپوست به عنوان یک کود آلی باعـث افـزایش عملکـرد تولیـد و اصـلاح بافت و ساختمان خاک زراعی و باغی می شود و مزایای دیگری نیز دارد اما در کنار مزایای فراوان پروسه کمپوست شدن جنبه های منفی همچون هدر رفت نیتروژن بوسیله تصاعد آمونیاک (NH۳)، انتشار گازهای گلخانه ای بد بو مانند متان (CH۴) و اکسید نیتروژن(N۲O) و نگرانی های مربوط به حضور آلاینده های معدنی - آلی از زمینه های کمپوست وجود دارد. می توان این جنبه های منفی را با افزودنی های مختلف همچون «بیوچار» به مواد اولیه درحال تبدیل به کمپوست محدود کرد.
وجود قوانین در مقابل عدم نظارت و بودجه کافی برای اجرای آن ها
خلخال ضمن اشاره به این که در بعضی از شهرها مانند تهران، تبریز، اصفهان، مشهد و کرمانشاه جهت استفاده از پسماندها کارهای خوبی صورت گرفته و حتی سایت تولید کمپوست از زباله شهری فعالیت می کند، اظهار داشت: متاسفانه از تمام ظرفیت ها در این حوزه استفاده نشده است و از روش های نوین و علمی در تولید کمپوست عقب افتاده ایم. ارتباط بین دانشگاه و دستگاه های مربوطه مانند شهرداری و سازمان مدیریت پسماند ضعیف است.

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه ها باید مشکلات کشور در قالب پایان نامه های ارشد و رساله دکتری با پشتیبانی نهادهای مربوطه حل شود، اظهار داشت: متاسفانه چنین نیست و خود دانشگاه نیز توانایی پشتیبانی مالی طرح های وسیع در سطح استانی و ملی را ندارد این در حالیست که اجرای طرح های علمی و کاربردی نیازمند پشتیبانی جدی این ارگان ها و دولت می باشد. به عبارت دیگر قوانین و سیاست گذاری ها در این حوزه انجام شده اما نظارت جدی و بودجه کافی برای انجام این سیاست ها وجود ندارد.
ارزش زباله بازیافت نشده کشور بیش از ۲۲۵ میلیون دلار
خلخال ضمن اشاره به این که از زباله شهری به عنوان طلای کثیف هم نام برده می شود و می تواند اثرات اقتصادی مفیدی داشته باشد، خاطرنشان کرد: برخی پژوهشگران ایرانی معتقدند که هم اکنون ارزش زباله بازیافت نشده کشور ما بیش از ۲۲۵ میلیون دلار است و این مساله مبین آنست که پرداختن به موضوع بازیافت زبالـه تـا چـه انـدازه حیاتی و ضروری می باشد. تولید کمپوست از پسماندهای شهری دارای اثرات اقتصادی مانند فروش کمپوست حاصله به کشاورز یا استفاده از آن در فضای سبز شهری، کاهش هزینه های دفن پسماند، پیشگیری از خروج سالیانه چندین هکتار زمین از چرخه تولید به علت دفن پسماندها، ایجاد اشتغال، امکان بازیافت پسماندهای خشک با ارزش (شامل انواع فلزات، پلاستیک و غیره) است.
1401/11/01
13:17:05
5.0 /5
234
تگهای خبر: آلاینده , آلودگی , باغ , بو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است