قاتل اقیانوس به دست انسان منقرض خواهد شد؟

قاتل اقیانوس به دست انسان منقرض خواهد شد؟ به گزارش گل بخر، بعد از دهه ها کاهش جمعیت، به لطف سال ها مدیریت موفق شیلات و اقدامات حفاظتی، آینده برای چندین گونه تن و بیل ماهی مانند ماهی تن آبی باله جنوبی، مارلین سیاه و شمشیر ماهی روشن تر به نظر می آید. اما تحقیقات جدید نشان داده است که بعضی از کوسه هایی که در زیستگاه های آب آزاد زندگی می کنند، هنوز در خطر انقراض هستند.


نگارعلی_ این کوسه ها، همچون نوک های سفید اقیانوسی و جوجه ماهی ها، اغلب به صورت تصادفی در ماهی گیری ماهی تن و بیل ماهی صید می شوند و عدم مدیریت اختصاصی این گونه ها به این معناست که شانس انقراض آنها همچنان افزایش خواهد یافت. بیشتر بخوانید: افشاگری وحشتناک مامور سابق سیا از موجودات فضایی! حیوانی که صدایش شبیه خوانندگان متال است! تحلیل و بررسی انجام شده خطر انقراض 18 گونه ماهی بزرگ اقیانوسی را طی نزدیک به هفت دهه ارزیابی می نماید. کالین سیمپفندورفر، زیست شناس دریایی در دانشگاه جیمز کوک استرالیا که در این تحقیق شرکت نداشت، می گوید: "این تحلیل و بررسی انجام شده منظره ای از اقیانوس عرضه می کند که قبلاً نداشتیم". او می گوید: " بیشتر این اطلاعات برای گونه های منفرد در دسترس بود، اما سنتز برای همه گونه ها تصویر بسیار گسترده تری از آنچه در این اکوسیستم مهم اتفاق می افتد عرضه می دهد." ماریا خوزه خوان جوردا، بوم شناس شیلات در موسسه اسپانیایی اقیانوس شناسی در مادرید می گوید در سالهای اخیر، ارزیابی های عمده تنوع زیستی جهانی کاهش گونه ها و اکوسیستم ها را در سرتاسر جهان ثبت کرده است. اما این الگوها در اقیانوس ها به خوبی درک نشده اند.
برای پر کردن این شکاف، خوان جوردا و همکارانش به لیست قرمز اتحادیه بین المللی محافظت از طبیعت که تغییرات در خطر انقراض گونه ها را ارزیابی می نماید، نگاه کردند. لیست قرمز، خطر انقراض یک گروه از گونه ها را ارزیابی می نماید. این تیم به صورت خاص ماهی های تن، بیل ماهی ها و کوسه ها را مورد هدف قرار دادند، ماهی های شکارچی بزرگ که نقش های تاثیرگذاری در اکوسیستم های اقیانوسی باز خود دارند. ارزیابی لیست قرمز هر چهار تا 10 سال یکبار صورت می گیرد. در مطالعه جدید، محققان لیست قرمز را برای ایجاد راهی برای ردیابی خطر انقراض به صورت مداوم در طول زمان، نه فقط در فواصل زمانی مشخص، ایجاد کردند. خوان جوردا و همکارانش این کار را با جمع آوری داده هایی در مورد میانگین سن گونه ها در بلوغ باروری، تغییرات زیست توده جمعیت و فراوانی از ارزیابی های موجود در ماهی برای هفت گونه ماهی تن، در معرض خطر انجام دادند و شش گونه بیل ماهی و پنج گونه کوسه از سال 1950 تا 2019 انجام داده اند. این تیم دریافت که خطر انقراض ماهی های تن و بیل ماهی ها در نیمه آخر قرن بیستم افزایش پیدا کرده است، این روند برای ماهی های تن در دهه 1990 و بیل ماهی ها در دهه 2010 معکوس شد. این تغییرات به کاهش شناخته شده در مرگ و میر ماهیگیری برای این گونه ها مرتبط می باشد که در همان زمان اتفاق افتاده است. نتایج برای ماهی تن و بیل ماهی مثبت است. اما سه ماهی از هفت ماهی تن و سه تا از شش ماهی بیل ماهی که محققان مورد بررسی قرار دادند، هنوز در معرض خطر تلقی می شوند. اما گونه های کوسه ها در همین آب هایی که ماهی تن و بیل ماهی صید می شوند، دست و پا می زنند، جایی که کوسه ها اغلب بعنوان صید جانبی صید می شوند. خوان جوردا می گوید: در حالیکه ما به صورت فزاینده ای درحال مدیریت پایدار گونه های هدف تجاری مهم و پرارزش ماهی های تن و بیل ماهی ها هستیم، جمعیت کوسه ها همچنان رو به کاهش است، ازاین رو خطر انقراض همچنان در حال افزایش می باشد. 227227


منبع:

1401/09/10
13:15:26
5.0 /5
272
تگهای خبر: اكوسیستم , بو , حیوان , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

گل بخر

سفارش گل و گیاه

golbekhar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل بخر محفوظ است